FootSam
FOOTBALL DATA

Jorge Simão

Uppdrag avslutade

Portugal · 50 år

235 matcher, 11 klubbar, 3 länder mellan 2015 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

235matcher
70–67–98V–O–F
1.18poäng/match
30 %vinstprocent
277poäng
260–305mål
-45målskillnad
67hållna nollor
706798
Bäst iPacos Ferreira1.25 p/m57 matcher
Svagast iExcel Mouscron1.00 p/m28 matcher
Bästa säsong20151.44 p/m34 matcher
Flest matcherBoavista57 matcher

172 av 235 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Mafra2014–2015
Pacos Ferreira2015–2016
Chaves2016
SC Braga2016–2017
Boavista2017–2019
Al-Fayha2019–2020
Excel Mouscron2020–2021
Academico Viseu2023–2024

Poäng per match, period för period

Chaves 20161.4613
Pacos Ferreira 2015–20161.4434
SC Braga 2016–20171.3517
Boavista 2017–20191.2748
Belenenses 20151.1712
Al-Fayha 2019–20201.1533
Pacos Ferreira 20211.0521
Excel Mouscron 2020–20211.0028
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Atlético CPPortugal2014inga matcher i vår databas
MafraPortugal2014–2015inga matcher i vår databas
BelenensesPortugal2015123541213141.17
Pacos FerreiraPortugal2015–2016341310114342491.44
ChavesPortugal201613472119191.46
SC BragaPortugal2016–2017176562017231.35
BoavistaPortugal2017–2019481710215159611.27
Al-FayhaSaudi-Arabia2019–202033108154245381.15
Excel MouscronBelgium2020–20212877143047281.00
Pacos FerreiraPortugal2021215792027221.05
Santa ClaraPortugal20233012151
Academico ViseuPortugal2023–2024inga matcher i vår databas
BoavistaPortugal20245032573

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.25 p/mPacos Ferreirapå 57 matcher
Bästa målskillnad+0.08 per matchSC Braga33–31 på 25 matcher
Flest matcher57Boavista18–13–26
Flest vinster18Boavistapå 57 matcher
Flest poäng71Pacos Ferreirapå 57 matcher
Längsta sejour48 matcherBoavista2017–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012314151617181920212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Pacos FerreiraChavesSC BragaChavesSC BragaChavesSC BragaChavesSC BragaBoavistaAl-FayhaExcel MouscronPacos FerreiraSanta ClaraBoavistasnitt 1.18match 1235
Starkaste sträckan1.55 p/m+0.37 mot karriärsnittetMatch 3774 · 2016-03-042017-02-12Pacos FerreiraChavesSC BragaChavesSC BragaChavesSC BragaChavesSC Braga15 vinster av 38 · 4336
Svagaste sträckan0.71 p/m0.47 mot karriärsnittetMatch 197234 · 2021-03-202024-05-12Excel MouscronPacos FerreiraSanta ClaraBoavista5 vinster av 38 · 3458

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.19.

4-2-3-191 52.9 %1.19 p/m
4-4-246 26.7 %1.07 p/m
4-3-321 12.2 %0.81 p/m
4-1-4-111 6.4 %0.91 p/m
3-4-31 0.6 %
4-3-1-21 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Boavista
4-2-3-14-4-2
53
Al-Fayha
4-2-3-14-4-2
29
Excel Mouscron
4-2-3-14-3-3
25
SC Braga
4-4-24-2-3-1
24
Pacos Ferreira
4-3-34-2-3-14-4-2
21
Chaves
4-2-3-1
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 172 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Belenenses2015-03-022015-05-23

FöreLito Vidigal1.44 32
UnderHan1.17 12−0.27

Pacos Ferreira2015-08-172016-05-14

FörePaulo Fonseca1.38 34
UnderHan1.44 34+0.06

Chaves2016-08-202016-12-14

UnderHan1.63 16
EfterJosé Ricardo Soares Ribeiro1.04 24−0.59

SC Braga2016-12-032017-05-21

UnderHan1.24 25
EfterAbel Fernando Moreira Ferreira2.03 90+0.79

Boavista2017-09-102019-01-20

UnderHan1.23 52
EfterLito Vidigal1.47 32+0.24

Al-Fayha2019-08-242020-09-09

FöreN. Zekri1.42 12
UnderHan1.15 33−0.27
EfterVuk Rašović1.26 112+0.11

Pacos Ferreira2021-07-302021-12-10

FörePepa1.42 74
UnderHan0.96 23−0.46
EfterPaulo César da Silva Peixoto0.97 30+0.01

Santa Clara2023-01-132023-02-25

UnderHan0.29 7−0.71
EfterAccioly0.58 12+0.29

Boavista2024-04-202024-05-18

FöreRicardo Paiva0.87 15
UnderHan0.60 5−0.27
EfterCristiano Bacci0.57 21−0.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2014
  • Taça da LigaPortugal2016/2017Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.25 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.181.40
HögstPacos Ferreira1.25 p/m på 57
LägstExcel Mouscron1.00 p/m på 28
Spann0.25 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.08 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Jorge Simão
  • Tunga uppdrag1.18 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jorge Simão med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare