FootSam
FOOTBALL DATA

Lito VidigalUppdrag avslutade

Portugal · 57 år

202 matcher, 12 klubbar, 3 länder mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

202matcher
70–53–79V–O–F
1.30poäng/match
35 %vinstprocent
263poäng
217–235mål
-18målskillnad
64hållna nollor
705379
Bäst iBelenenses1.44 p/m32 matcher
Svagast iVitoria Setubal1.16 p/m25 matcher
Bästa säsong20151.59 p/m34 matcher
Flest matcherArouca61 matcher

115 av 202 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
União de Leiria2009–2010
Angola2011–2012
AEL2013
Belenenses2014–2015
Arouca2015–2017
Aves2017–2018
Vitoria Setubal2018–2019
Moreirense2021–2022

Poäng per match, period för period

Aves 2017–20181.6010
Boavista 20191.5730
Angola 2011–20121.5016
Belenenses 2014–20151.4432
Arouca 2015–20171.3858
Vitoria Setubal 2018–20191.3517
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
União de LeiriaPortugal2009–2010inga matcher i vår databas
Angola2011–2012166641612241.50
AELCyprus2013inga matcher i vår databas
BelenensesPortugal2014–2015321210103031461.44
AroucaPortugal2015–2017582020186867801.38
Maccabi Tel AvivIsrael2017inga matcher i vår databas
AvesPortugal2017–2018105141612161.60
Vitoria SetubalPortugal2018–2019177282120231.35
BoavistaPortugal20193013893329471.57
Vitoria SetubalPortugal2020inga matcher i vår databas
MaritimoPortugal20209315121510
MoreirensePortugal2021–20224103253
FeirensePortugal2024inga matcher i vår databas
BoavistaPortugal202571064123

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.44 p/mBelenensespå 32 matcher
Bästa målskillnad-0.03 per matchBelenenses30–31 på 32 matcher
Flest matcher61Arouca21–20–20
Flest vinster21Aroucapå 61 matcher
Flest poäng83Aroucapå 61 matcher
Längsta sejour58 matcherArouca2015–2017

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Angola · 1.45 p/m på 11 matcher112012 · Angola · 1.60 p/m på 5 matcher122013 · Belenenses · 1.20 p/m på 10 matcher132014 · Belenenses · 1.55 p/m på 22 matcher142015 · Arouca · 1.59 p/m på 34 matcher152016 · Arouca · 1.07 p/m på 27 matcher162017 · Aves · 1.20 p/m på 15 matcher172018 · Vitoria Setubal · 1.43 p/m på 37 matcher182019 · Boavista · 1.15 p/m på 20 matcher192020 · Maritimo · 1.11 p/m på 9 matcher202021 · Moreirense · 0.60 p/m på 5 matcher212024 · Boavista · 0.43 p/m på 7 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BelenensesAroucaAvesVitoria SetubalBoavistaVitoria SetubalMaritimoMoreirenseBoavistasnitt 1.30match 1202
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.36 mot karriärsnittetMatch 4380 · 2015-01-182016-05-01BelenensesArouca16 vinster av 38 · 5139
Svagaste sträckan0.92 p/m0.38 mot karriärsnittetMatch 165202 · 2019-08-242025-04-01BoavistaVitoria SetubalMaritimoMoreirenseBoavista9 vinster av 38 · 3148

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.63 mot 1.13.

4-2-3-145 41.7 %1.13 p/m
4-4-216 14.8 %1.63 p/m
5-4-112 11.1 %0.67 p/m
3-4-310 9.3 %1.00 p/m
4-3-39 8.3 %
4-1-4-17 6.5 %
4-4-1-14 3.7 %
3-4-2-13 2.8 %
4-1-3-21 0.9 %
5-3-21 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Boavista
4-2-3-14-4-25-4-1
37
Arouca
4-2-3-1
24
Vitoria Setubal
4-2-3-14-4-2
22
Aves
4-1-4-14-3-35-4-1
11
Maritimo
3-4-34-3-34-4-2
9

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 108 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Belenenses2014-03-022015-02-22

UnderHan1.44 32
EfterJorge Simão1.17 12−0.27

Aves2017-10-152018-01-21

UnderHan1.20 15+0.45
EfterJosé Mota1.25 40+0.05

Vitoria Setubal2018-08-112019-01-20

FöreJosé Couceiro1.05 73
UnderHan1.19 21+0.14

Boavista2019-01-292019-12-14

FöreJorge Simão1.23 52
UnderHan1.47 32+0.24
EfterDaniel António Lopes Ramos1.05 20−0.42

Maritimo2020-09-202020-11-30

UnderHan1.11 9−0.04

Moreirense2021-12-122022-01-03

UnderHan0.60 5−0.47

Boavista2025-02-092025-04-01

FöreCristiano Bacci0.57 21
UnderHan0.43 7−0.14

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 2 andraplatser sedan 2009
  • Ligat Ha'alIsrael2016/2017Tvåa
  • State CupIsrael2016/2017Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.28 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.01snitt 1.321.59
HögstBelenenses1.44 p/m på 32
LägstVitoria Setubal1.16 p/m på 25
Spann0.28 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Lito Vidigal
  • Resande tränare8 klubbar, 25 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Lito Vidigal med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare