FootSam
FOOTBALL DATA

Javier Calleja Revilla

Aktiv

Spain · 48 år · Al Riyadh

287 matcher, 7 klubbar, 2 länder mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

287matcher
113–81–93V–O–F
1.46poäng/match
39 %vinstprocent
420poäng
396–355mål
+41målskillnad
93hållna nollor
1138193
Bäst iLevante1.68 p/m68 matcher
Svagast iAl Riyadh0.87 p/m30 matcher
Bästa säsong20221.85 p/m39 matcher
Flest matcherVillarreal127 matcher

284 av 287 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Villarreal U192015–2017
Villarreal2017–2018
Villarreal2019–2020
Alaves2021
Levante2022–2024
Oviedo2024–2025
Al Riyadh2025–nu

Poäng per match, period för period

Oviedo 2024–20251.7629
Levante 2022–20241.7265
Villarreal 2019–20201.6761
Villarreal 2017–20181.4558
Alaves 20211.3324
Al Riyadh 2025–nu0.8730
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Villarreal U192015–2017inga matcher i vår databas
Villarreal IISpain2017inga matcher i vår databas
VillarrealSpain2017–2018582218188572841.45
VillarrealSpain2019–202061301219103761021.67
AlavesSpain20212495102629321.33
LevanteSpain2022–20246529251184591121.72
OviedoSpain2024–20252914964032511.76
Al RiyadhSaudi-Arabia2025–nu3068163054260.87

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.68 p/mLevantepå 68 matcher
Bästa målskillnad+0.36 per matchVillarreal208–162 på 127 matcher
Flest matcher127Villarreal55–30–42
Flest vinster55Villarrealpå 127 matcher
Flest poäng195Villarrealpå 127 matcher
Längsta sejour65 matcherLevante2022–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012317181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123AlavesLevanteOviedoAl Riyadhsnitt 1.46match 1287
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.43 mot karriärsnittetMatch 157194 · 2022-10-222023-06-11Levante19 vinster av 38 · 5028
Svagaste sträckan0.92 p/m0.54 mot karriärsnittetMatch 246283 · 2024-12-212026-02-26OviedoAl Riyadh8 vinster av 38 · 3458

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.70 mot 1.36.

4-4-280 28.6 %1.36 p/m
4-2-3-169 24.6 %1.70 p/m
4-3-1-228 10 %1.46 p/m
4-1-4-126 9.3 %1.42 p/m
4-3-324 8.6 %1.46 p/m
4-1-3-28 2.9 %
3-5-27 2.5 %
5-4-17 2.5 %
3-4-2-16 2.1 %
4-4-1-15 1.8 %
4-5-15 1.8 %
3-4-1-24 1.4 %
4-2-2-23 1.1 %
5-3-23 1.1 %
3-1-4-22 0.7 %
3-4-32 0.7 %
3-5-1-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Villarreal
4-2-3-14-3-1-24-4-2
125
Levante
4-4-2
66
Oviedo
4-2-3-1
32
Alaves
4-4-24-2-3-1
29
Al Riyadh
4-2-3-14-4-25-4-1
28

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 280 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Villarreal2017-09-282018-12-08

FöreFran Escribá1.62 55
UnderHan1.43 61−0.19
EfterLuis García0.89 9−0.54

Villarreal2019-02-032020-07-19

FöreLuis García0.89 9
UnderHan1.64 66+0.75
EfterUnai Emery Etxegoien1.77 128+0.13

Alaves2021-04-102021-12-21

FöreAbelardo0.42 12
UnderHan1.14 29+0.72
EfterJosé Luis Mendilibar Etxebarria0.80 20−0.34

Levante2022-10-222024-02-18

UnderHan1.68 68
EfterFelipe1.33 15−0.35

Oviedo2024-08-172025-03-22

FöreLuis Carrión1.63 35
UnderHan1.58 33−0.05
EfterVeljko Paunović1.68 22+0.10

Al Riyadh2025-08-292026-04-09

UnderHan0.87 30
EfterMauricio Dulac1.27 11+0.40

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2015 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Segunda DivisiónSpain2007/2008Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.81 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.72snitt 1.471.83
HögstLevante1.68 p/m på 68
LägstAl Riyadh0.87 p/m på 30
Spann0.81 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.25 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Javier Calleja Revilla
  • Rutinerad287 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Javier Calleja Revilla med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare