FootSam
FOOTBALL DATA

Luis GarcíaUppdrag avslutade

Spain · 53 år

447 matcher, 8 klubbar, 4 länder mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

447matcher
158–116–173V–O–F
1.32poäng/match
35 %vinstprocent
590poäng
516–574mål
-58målskillnad
141hållna nollor
158116173
Bäst iMallorca1.59 p/m78 matcher
Svagast iBeijing Chengfeng0.95 p/m41 matcher
Bästa säsong20201.93 p/m45 matcher
Flest matcherAlaves109 matcher

364 av 447 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Levante2008–2011
Getafe2011–2014
Bani Yas2014–2016
Villarreal2018–2019
Al Shabab2019–2020
Mallorca2020–2022
Alaves2022–2024

Poäng per match, period för period

Mallorca 2020–20221.6874
Alaves 2022–20241.48108
Bani Yas 2014–20161.3458
Al Shabab 2019–20201.3113
Beijing Chengfeng 2017–20181.2330
Levante 2008–20111.1838
Getafe 2011–20141.1488
Beijing Chengfeng 20190.1811
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
LevanteSpain2008–201138129174152451.18
GetafeSpain2011–201488262240851281001.14
Bani YasUnited-Arab-Emirates2014–2016582018208775781.34
Beijing ChengfengChina2017–201830910113346371.23
VillarrealSpain2018–20192110424
Beijing ChengfengChina20191102992720.18
Al ShababSaudi-Arabia2019–2020135261821171.31
MallorcaSpain2020–20227435192092721241.68
AlavesSpain2022–20241084428361191081601.48

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.59 p/mMallorcapå 78 matcher
Bästa målskillnad+0.21 per matchBani Yas87–75 på 58 matcher
Flest matcher109Alaves44–29–36
Flest vinster44Alavespå 109 matcher
Flest poäng161Alavespå 109 matcher
Längsta sejour108 matcherAlaves2022–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Levante · 1.18 p/m på 38 matcher102011 · Getafe · 1.24 p/m på 38 matcher2012 · Getafe · 1.08 p/m på 25 matcher2013 · Getafe · 1.04 p/m på 25 matcher2014 · Bani Yas · 1.45 p/m på 33 matcher2015 · Bani Yas · 1.20 p/m på 25 matcher2018 · Beijing Chengfeng · 1.15 p/m på 39 matcher2019 · Al Shabab · 0.75 p/m på 24 matcher2020 · Mallorca · 1.93 p/m på 45 matcher2021 · Mallorca · 1.12 p/m på 34 matcher2022 · Alaves · 1.76 p/m på 50 matcher2023 · Alaves · 1.31 p/m på 42 matcher2024 · Alaves · 1.06 p/m på 17 matcher2025 · Sevilla · 1.33 p/m på 9 matcher2026 · Sevilla · 2.00 p/m på 3 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123GetafeBani YasBeijing ChengfengVillarrealBeijing ChengfengAl ShababMallorcaAlavesSevillasnitt 1.32match 1447
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.65 mot karriärsnittetMatch 250287 · 2020-09-202021-05-01Mallorca22 vinster av 38 · 4925
Svagaste sträckan0.76 p/m0.56 mot karriärsnittetMatch 198235 · 2018-07-282019-12-04Beijing ChengfengVillarrealBeijing ChengfengAl Shabab5 vinster av 38 · 4276

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.90 mot 1.44.

4-2-3-1142 55 %1.44 p/m
4-4-258 22.5 %1.24 p/m
4-3-323 8.9 %1.57 p/m
4-4-1-111 4.3 %0.91 p/m
4-1-4-110 3.9 %1.90 p/m
5-4-15 1.9 %
3-5-22 0.8 %
4-5-12 0.8 %
5-3-22 0.8 %
3-4-2-11 0.4 %
3-4-31 0.4 %
4-1-3-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Alaves
4-2-3-1
107
Mallorca
4-2-3-14-4-2
77
Beijing Chengfeng
4-2-3-14-4-24-4-1-1
40
Al Shabab
4-1-4-14-2-3-1
13
Sevilla
4-2-3-14-4-2
12
Villarreal
4-2-3-14-4-2
9

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 258 matcher mellan 2018 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Getafe2011-08-282012-11-05

UnderHan1.25 48+0.31

Beijing Chengfeng2018-03-032018-11-11

UnderHan1.23 30
EfterA. Stanojević0.78 18−0.45

Villarreal2018-12-132019-01-26

FöreJavier Calleja Revilla1.43 61
UnderHan0.89 9−0.54
EfterJavier Calleja Revilla1.64 66+0.75

Beijing Chengfeng2019-07-132019-11-01

FöreA. Stanojević0.78 18
UnderHan0.18 11−0.60

Al Shabab2019-12-042020-03-11

FöreJ. Almirón1.64 11
UnderHan1.31 13−0.33
EfterPedro Caixinha1.71 7+0.40

Mallorca2020-09-132022-03-20

FöreVicente Moreno Peris1.29 90
UnderHan1.59 78+0.30

Alaves2022-08-132024-11-30

FöreJulio Velázquez1.13 8
UnderHan1.48 108+0.35

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 2 andraplatser sedan 2008
17
18
19
20

Ett steg per år från 2017 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Segunda DivisiónSpain2020/2021Tvåa
  • Chinese Football League 1China-Pr2017Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.64 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.80snitt 1.331.74
HögstMallorca1.59 p/m på 78
LägstBeijing Chengfeng0.95 p/m på 41
Spann0.64 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.21 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Luis García
  • Rutinerad447 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Luis García med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare