FootSam
FOOTBALL DATA

Ivan Gennaro Gattuso

Aktiv

Italy · 48 år · Lazio

333 matcher, 11 klubbar, 5 länder mellan 2014 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

333matcher
143–93–97V–O–F
1.57poäng/match
43 %vinstprocent
522poäng
468–355mål
+113målskillnad
110hållna nollor
1439397
Bäst iNapoli1.85 p/m84 matcher
Svagast iPisa0.86 p/m42 matcher
Bästa säsong20201.92 p/m51 matcher
Flest matcherAC Milan88 matcher

304 av 333 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
OFI2014–2015
Pisa2015–2016
Pisa2016–2017
AC Milan2017–2019
Napoli2019–2021
Valencia2022–2023
Marseille2023–2024
Italy2025–2026
Lazio2026–nu

Poäng per match, period för period

Italy 2025–20262.2010
Napoli 2019–20211.8279
HNK Hajduk Split från 20241.7243
AC Milan 2017–20191.6584
Marseille 2023–20241.5922
Valencia 2022–20231.2715
OFI 2014–20150.9315
Pisa 2016–20170.9039
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
PalermoItaly2013inga matcher i vår databas
OFIGreece2014–201515429923140.93
PisaItaly2015–2016inga matcher i vår databas
PisaItaly2016–201739520142133350.90
AC MilanItaly2017–201984382521117821391.65
NapoliItaly2019–202179441223140921441.82
FiorentinaItaly2021inga matcher i vår databas
ValenciaSpain2022–2023155462317191.27
MarseilleFrance2023–2024229853728351.59
HNK Hajduk SplitCroatiafrån 202443201495938741.72
Italy2025–2026107122413222.20
LazioItaly2026–nu3201226

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.85 p/mNapolipå 84 matcher
Bästa målskillnad+0.68 per matchNapoli153–96 på 84 matcher
Flest matcher88AC Milan42–25–21
Flest vinster47Napolipå 84 matcher
Flest poäng155Napolipå 84 matcher
Längsta sejour84 matcherAC Milan2017–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231416171819202223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PisaAC MilanNapoliValenciaMarseilleHNK Hajduk SplitItalyLaziosnitt 1.57match 1333
Starkaste sträckan2.05 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 155192 · 2020-01-212020-12-06Napoli24 vinster av 38 · 6837
Svagaste sträckan0.76 p/m0.81 mot karriärsnittetMatch 2158 · 2016-10-032017-11-02PisaAC Milan3 vinster av 38 · 1938

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.83 mot 1.58.

4-3-3148 48.5 %1.58 p/m
4-2-3-183 27.2 %1.69 p/m
4-4-223 7.5 %1.83 p/m
3-5-216 5.2 %1.69 p/m
4-3-1-211 3.6 %0.73 p/m
3-4-2-17 2.3 %
3-4-1-25 1.6 %
3-4-34 1.3 %
3-5-1-12 0.7 %
4-1-4-11 0.3 %
4-2-2-21 0.3 %
4-3-2-11 0.3 %
4-4-1-11 0.3 %
5-3-21 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Napoli
4-2-3-14-3-3
84
AC Milan
4-3-3
79
Pisa
4-3-34-3-1-2
42
Marseille
4-3-33-5-2
24
Valencia
4-3-34-4-2
22
Italy
3-5-23-5-1-14-4-2
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 305 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

OFI2014-11-022014-12-20

UnderHan0.63 8
EfterN. Anastopoulos1.80 5+1.17

AC Milan2017-11-022019-05-26

UnderHan1.72 88
EfterMarco Giampaolo1.29 7−0.43

Valencia2022-08-142023-01-29

FöreJose Bordalas Jimenez1.48 46
UnderHan1.23 22−0.25

Marseille2023-09-212024-02-18

UnderHan1.42 26−0.29
EfterJ. Gasset1.58 19+0.16

HNK Hajduk Split2024-07-252025-05-25

FöreJ. Ivanković1.44 9
UnderHan1.72 43+0.28

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 3 andraplatser sedan 2013
17
18
19
20

Ett steg per år från 2017 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupItaly2020/2021Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2019/2020Vinnare
  • Super CupItaly2018/2019Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2017/2018Tvåa
21 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Serie AItaly2011/2012Tvåa
  • Super CupItaly2011/2012Vinnare
  • Serie AItaly2010/2011Vinnare
  • UEFA Super CupEurope2007/2008Vinnare
  • FIFA Intercontinental CupWorld2007 JapanVinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2006/2007Vinnare
  • FIFA World CupWorld2006 GermanyVinnare
  • Serie AItaly2004/2005Tvåa
  • Super CupItaly2004/2005Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2004/2005Tvåa
  • Serie AItaly2003/2004Vinnare
  • Super CupItaly2003/2004Tvåa
  • UEFA Super CupEurope2003/2004Vinnare
  • Inter Continental CupWorld2003Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2002/2003Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2002/2003Vinnare
  • Super CupItaly1999/2000Tvåa
  • PremiershipScotland1998/1999Vinnare
  • League CupScotland1998/1999Vinnare
  • PremiershipScotland1997/1998Tvåa
  • Scottish CupScotland1997/1998Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.99 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.71snitt 1.582.00
HögstNapoli1.85 p/m på 84
LägstPisa0.86 p/m på 42
Spann0.99 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.33 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Ivan Gennaro Gattuso
  • Rutinerad333 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ivan Gennaro Gattuso med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare