FootSam
FOOTBALL DATA

Manuel Eduardo Berizzo

Aktiv

Argentina · 56 år · Leon

223 matcher, 9 klubbar, 4 länder mellan 2014 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

223matcher
82–62–79V–O–F
1.38poäng/match
37 %vinstprocent
308poäng
284–307mål
-23målskillnad
62hållna nollor
826279
Bäst iSevilla1.68 p/m25 matcher
Svagast iParaguay1.10 p/m31 matcher
Bästa säsong20141.95 p/m19 matcher
Flest matcherCelta Vigo86 matcher

214 av 223 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
O'Higgins2011–2014
Celta Vigo2014–2017
Paraguay2019–2021
Chile2022–2023
Leon2024–nu

Poäng per match, period för period

Sevilla 20171.8520
Celta Vigo 2014–20171.7380
Leon 2024–nu1.2051
Paraguay 2019–20211.1828
Chile 2022–20231.1315
Athletic Club 20181.0014
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Estudiantes L.P.Argentina2011inga matcher i vår databas
O'HigginsChile2011–2014inga matcher i vår databas
Celta VigoSpain2014–2017804115241191021381.73
SevillaSpain20172011453228371.85
Athletic ClubSpain2018142841820141.00
Paraguay2019–20212871293133331.18
Chile2022–2023154561617171.13
Chile U232023inga matcher i vår databas
LeonMexico2024–nu511613225975611.20

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.68 p/mSevillapå 25 matcher
Bästa målskillnad+0.09 per matchCelta Vigo124–116 på 86 matcher
Flest matcher86Celta Vigo41–17–28
Flest vinster41Celta Vigopå 86 matcher
Flest poäng140Celta Vigopå 86 matcher
Längsta sejour80 matcherCelta Vigo2014–2017

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232014 · Celta Vigo · 1.95 p/m på 19 matcher142015 · Celta Vigo · 1.94 p/m på 18 matcher152016 · Celta Vigo · 1.39 p/m på 49 matcher162017 · Sevilla · 1.68 p/m på 25 matcher172018 · Athletic Club · 0.93 p/m på 15 matcher182019 · Paraguay · 1.07 p/m på 14 matcher192020 · Paraguay · 1.50 p/m på 4 matcher202021 · Paraguay · 1.00 p/m på 13 matcher212022 · Chile · 0.43 p/m på 7 matcher222023 · Chile · 1.75 p/m på 8 matcher232024 · Leon · 1.47 p/m på 30 matcher242025 · Leon · 0.81 p/m på 21 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SevillaAthletic ClubParaguayChileLeonsnitt 1.38match 1223
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.59 mot karriärsnittetMatch 441 · 2014-09-232016-09-25Celta Vigo23 vinster av 38 · 5038
Svagaste sträckan0.95 p/m0.43 mot karriärsnittetMatch 126163 · 2018-12-032022-11-16Athletic ClubParaguayChile7 vinster av 38 · 3351

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.58 mot 1.30.

4-2-3-183 48 %1.30 p/m
4-3-344 25.4 %1.36 p/m
4-4-219 11 %1.58 p/m
4-1-4-110 5.8 %1.20 p/m
4-3-1-27 4 %
4-4-1-14 2.3 %
5-3-22 1.2 %
5-4-12 1.2 %
3-4-1-21 0.6 %
3-5-1-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Leon
4-2-3-14-4-2
51
Celta Vigo
4-2-3-14-3-3
49
Sevilla
4-3-34-2-3-1
25
Paraguay
4-3-34-2-3-1
23
Athletic Club
4-2-3-14-3-3
15
Chile
4-3-1-24-3-34-4-2
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 173 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Celta Vigo2016-09-152017-05-21

UnderHan1.39 49
EfterUnzué1.29 38−0.10

Sevilla2017-08-162017-12-20

FöreJorge Luis Sampaoli Moya1.76 49
UnderHan1.68 25−0.08

Athletic Club2018-08-202018-12-03

FöreJosé Ángel Ziganda1.29 52
UnderHan0.93 15−0.36
EfterGaizka Garitano Aguirre1.51 89+0.58

Paraguay2019-03-222021-10-14

UnderHan1.10 31
EfterGuillermo Barros Schelotto1.00 15−0.10

Chile2022-06-062023-10-17

FöreM. Lasarte1.23 22
UnderHan1.13 15−0.10

Leon2024-09-152026-01-11

FöreJorge Rodrigo Bava1.16 25
UnderHan1.20 51+0.04
EfterIgnacio Ambriz1.19 16−0.01

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 2 andraplatser sedan 2011
12
13
14
15
16
17

Ett steg per år från 2012 till 2017, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Emirates CupWorld2017Tvåa
  • Super CupChile2014Vinnare
  • Primera DivisiónChile2013/2014 AperturaVinnare
  • Primera DivisiónChile2012 AperturaTvåa
11 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2011 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Copa del ReySpain2000/2001Tvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1999/2000 ClausuraVinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America1998Tvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1997/1998 AperturaVinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America1997Tvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1996/1997 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1996/1997 AperturaVinnare
  • Inter Continental CupWorld1996Tvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1992Tvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1991/1992 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1990/1991Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.58 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.95snitt 1.441.83
HögstSevilla1.68 p/m på 25
LägstParaguay1.10 p/m på 31
Spann0.58 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.24 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Manuel Eduardo Berizzo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.