FootSam
FOOTBALL DATA

Jorge Rodrigo BavaAktiv

Uruguay · 45 år · Santa Fe

89 matcher, 3 klubbar, 3 länder mellan 2022 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

89matcher
32–24–33V–O–F
1.35poäng/match
36 %vinstprocent
120poäng
101–110mål
-9målskillnad
26hållna nollor
322433
Bäst iSanta Fe1.55 p/m56 matcher
Svagast iLeon1.16 p/m25 matcher
Bästa säsong20251.55 p/m56 matcher
Flest matcherSanta Fe56 matcher

88 av 89 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20212026
Leon2024
Santa Fe2025–nu

Poäng per match, period för period

Santa Fe 2025–nu1.5949
Leon 20241.1625
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Liverpool MontevideoUruguay2021–202381164154
LeonMexico20242578103138291.16
Santa FeColombia2025–nu492212155449781.59

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.55 p/mSanta Fepå 56 matcher
Bästa målskillnad+0.16 per matchSanta Fe66–57 på 56 matcher
Flest matcher56Santa Fe24–15–17
Flest vinster24Santa Fepå 56 matcher
Flest poäng87Santa Fepå 56 matcher
Längsta sejour49 matcherSanta Fe2025–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232022 · Liverpool Montevideo · 0.00 p/m på 2 matcher222023 · Leon · 1.22 p/m på 23 matcher232024 · Leon · 0.63 p/m på 8 matcher242025 · Santa Fe · 1.55 p/m på 56 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123LeonSanta Fesnitt 1.35match 189
Starkaste sträckan1.66 p/m+0.31 mot karriärsnittetMatch 3875 · 2025-02-152025-09-28Santa Fe18 vinster av 38 · 5040
Svagaste sträckan1.03 p/m0.32 mot karriärsnittetMatch 138 · 2022-03-092025-02-15Liverpool MontevideoLeonSanta Fe9 vinster av 38 · 3958

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.85 mot 1.59.

4-3-327 31 %1.59 p/m
4-2-3-123 26.4 %1.04 p/m
4-4-213 14.9 %1.85 p/m
3-4-310 11.5 %1.10 p/m
4-1-4-13 3.4 %
4-5-13 3.4 %
4-4-1-12 2.3 %
5-3-22 2.3 %
3-1-4-21 1.1 %
3-4-2-11 1.1 %
4-1-3-21 1.1 %
5-4-11 1.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Santa Fe
4-3-34-2-3-1
54
Leon
4-2-3-14-4-2
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 87 matcher mellan 2022 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Leon2024-01-182024-08-31

UnderHan1.16 25−0.39
EfterManuel Eduardo Berizzo1.20 51+0.04

Santa Fe2025-01-262025-02-18

FöreP. Peirano1.63 62
UnderHan1.00 6−0.63

Santa Fe2025-09-282025-12-09

UnderHan1.40 15
EfterJose Lopez Fierro1.60 42+0.20

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2021
22
23

Ett steg per år från 2022 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Liga AUFUruguay2023Vinnare
  • Super CopaUruguay2023Vinnare
  • Liga AUFUruguay2022Tvåa
5 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2021 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Copa ParaguayParaguay2019Tvåa
  • Liga AUFUruguay2011/2012Vinnare
  • Liga AUFUruguay2005/2006Vinnare
  • Liga AUFUruguay2004Tvåa
  • Liga AUFUruguay2003Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.39 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.01snitt 1.431.70
HögstSanta Fe1.55 p/m på 56
LägstLeon1.16 p/m på 25
Spann0.39 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Jorge Rodrigo Bava
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jorge Rodrigo Bava med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare