FootSam
FOOTBALL DATA

Jorge Luis Sampaoli Moya

Uppdrag avslutade

Argentina · 66 år

393 matcher, 10 klubbar, 4 länder mellan 2013 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

393matcher
189–96–108V–O–F
1.69poäng/match
48 %vinstprocent
663poäng
628–444mål
+184målskillnad
146hållna nollor
18996108
Bäst iChile1.95 p/m38 matcher
Svagast iAtletico-MG1.51 p/m89 matcher
Bästa säsong20211.86 p/m56 matcher
Flest matcherAtletico-MG89 matcher

350 av 393 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Emelec2010
Chile2012–2016
Sevilla2016–2017
Argentina2017–2018
Santos2018–2019
Atletico-MG2020–2021
Marseille2021–2022
Sevilla2022–2023
Rennes2024–2025

Poäng per match, period för period

Chile 2012–20161.9538
Flamengo 20231.9236
Santos 2018–20191.8746
Marseille 2021–20221.8767
Atletico-MG 2020–20211.8233
Sevilla 2016–20171.7846
Argentina 2017–20181.6715
Sevilla 2022–20231.3928
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Emelec2010inga matcher i vår databas
Universidad de ChileChile2011–2012inga matcher i vår databas
Chile2012–20163822887439741.95
SevillaSpain2016–2017462410127358821.78
Argentina2017–2018157442721251.67
SantosBrazil2018–2019462511107539861.87
Atletico-MGBrazil2020–20213318695841601.82
MarseilleFrance2021–202267361714113731251.87
SevillaSpain2022–202328116114034391.39
FlamengoBrazil20233620976337691.92
RennesFrance2024–202553021139

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.95 p/mChilepå 38 matcher
Bästa målskillnad+0.92 per matchChile74–39 på 38 matcher
Flest matcher89Atletico-MG36–26–27
Flest vinster38Sevillapå 82 matcher
Flest poäng134Atletico-MGpå 89 matcher
Längsta sejour67 matcherMarseille2021–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231326

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SevillaArgentinaSantosAtletico-MGMarseilleSevillaFlamengoRennesAtletico-MGTalleres Cordobasnitt 1.69match 1393
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.34 mot karriärsnittetMatch 212249 · 2021-10-242022-04-24Marseille23 vinster av 38 · 6538
Svagaste sträckan1.08 p/m0.61 mot karriärsnittetMatch 335372 · 2025-01-032025-09-20RennesAtletico-MG10 vinster av 38 · 4349

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-2-4-1 2.09 mot 1.80.

4-3-379 22.8 %1.80 p/m
4-2-3-175 21.6 %1.47 p/m
3-4-2-147 13.5 %1.53 p/m
3-4-323 6.6 %1.48 p/m
4-1-4-118 5.2 %1.94 p/m
3-5-213 3.7 %1.54 p/m
4-4-212 3.5 %1.58 p/m
3-2-4-111 3.2 %2.09 p/m
5-4-111 3.2 %0.82 p/m
4-3-1-29 2.6 %
3-1-4-28 2.3 %
4-2-2-27 2 %
3-4-1-26 1.7 %
3-5-1-16 1.7 %
3-3-3-14 1.2 %
4-1-3-24 1.2 %
4-4-1-14 1.2 %
5-3-24 1.2 %
3-3-1-33 0.9 %
4-3-2-12 0.6 %
4-2-41 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Atletico-MG
4-2-3-1
89
Sevilla
4-2-3-13-4-2-1
80
Marseille
4-3-3
65
Santos
4-3-33-4-3
46
Flamengo
4-2-3-14-3-3
39
Argentina
4-2-3-13-4-2-1
11
Rennes
3-4-2-1
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 347 matcher mellan 2015 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Sevilla2016-08-092017-05-20

FöreUnai Emery Etxegoien1.70 165
UnderHan1.76 49+0.06
EfterManuel Eduardo Berizzo1.68 25−0.08

Argentina2017-06-092018-06-30

FöreE. Bauza1.38 8
UnderHan1.67 15+0.29

Santos2019-02-062019-12-08

FöreAlexi Stival1.48 25
UnderHan1.85 48+0.37

Atletico-MG2020-08-092021-02-26

UnderHan1.79 38
EfterAlexi Stival2.28 60+0.49

Marseille2021-03-102022-05-21

FöreN. Larguet1.11 9
UnderHan1.87 67+0.76
EfterIgor Tudor1.85 48−0.02

Sevilla2022-10-012023-03-19

UnderHan1.36 33

Rennes2024-11-242025-01-25

UnderHan0.90 10
EfterHabib Beye1.60 15+0.70

Atletico-MG2025-11-022025-12-07

UnderHan1.30 10
EfterEduardo Dominguez1.57 37+0.27

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5titlar och 8 andraplatser sedan 2010
10
12
14
16
18
20
22
23

Ett steg per år från 2010 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 13 meriter
  • Copa do BrasilBrazil2023Tvåa
  • Ligue 1France2021/2022Tvåa
  • Mineiro 1Brazil2020Vinnare
  • Serie ABrazil2019Tvåa
  • Super CupSpain2016/2017Tvåa
  • UEFA Super CupEurope2016/2017Tvåa
  • Supercopa EuroamericanaWorld2016Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2012/2013Tvåa
  • J.League Cup / Copa Sudamericana ChampionshipWorld2012Tvåa
  • Primera DivisiónChile2011 ClausuraVinnare
  • Primera DivisiónChile2011 AperturaVinnare
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2011Vinnare
  • Liga ProEcuador2010Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.44 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.36snitt 1.722.10
HögstChile1.95 p/m på 38
LägstAtletico-MG1.51 p/m på 89
Spann0.44 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.16 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Jorge Luis Sampaoli Moya
  • Rutinerad393 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jorge Luis Sampaoli Moya med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare