FootSam
FOOTBALL DATA

Alexi Stival

Aktiv

Brazil · 63 år · Atletico-MG

409 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

409matcher
204–101–104V–O–F
1.74poäng/match
50 %vinstprocent
713poäng
602–396mål
+206målskillnad
152hållna nollor
204101104
Bäst iAtletico-MG1.84 p/m184 matcher
Svagast iSantos1.51 p/m75 matcher
Bästa säsong20212.28 p/m60 matcher
Flest matcherAtletico-MG184 matcher

264 av 409 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Cruzeiro2010–2011
Atletico-MG2011–2013
Shandong Luneng2014–2015
Santos2018
Santos2020–2021
Atletico-MG2024–nu

Poäng per match, period för period

Atletico-MG 20212.2755
Atletico-MG 2024–nu2.2010
Palmeiras 20161.9841
Atletico Paranaense 20241.9213
Cruzeiro 2010–20111.7434
Atletico-MG 2011–20131.6393
Sao Paulo 20191.6319
Palmeiras 20171.6030
Santos 20181.5424
Santos 2020–20211.4945
Atletico-MG 20221.2417
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
CruzeiroBrazil2010–20113417894533591.74
Atletico-MGBrazil2011–2013934323271391051521.63
Shandong LunengChina2014–2015inga matcher i vår databas
PalmeirasBrazil20164124986535811.98
PalmeirasBrazil201730146104233481.60
SantosBrazil20182410773121371.54
Sao PauloBrazil2019198742013311.63
SantosBrazil2020–2021451813146154671.49
Atletico-MGBrazil2021553811693341252.27
Atletico-MGBrazil2022175661415211.24
CorinthiansBrazil2023inga matcher i vår databas
Atletico ParanaenseBrazil2024138142710251.92
Atletico-MGBrazil2024–nu10712187222.20

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.84 p/mAtletico-MGpå 184 matcher
Bästa målskillnad+0.60 per matchAtletico-MG286–175 på 184 matcher
Flest matcher184Atletico-MG99–42–43
Flest vinster99Atletico-MGpå 184 matcher
Flest poäng339Atletico-MGpå 184 matcher
Längsta sejour93 matcherAtletico-MG2011–2013

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Cruzeiro · 1.81 p/m på 32 matcher102011 · Atletico-MG · 1.19 p/m på 27 matcher2012 · Atletico-MG · 1.89 p/m på 38 matcher2013 · Atletico-MG · 1.63 p/m på 30 matcher2016 · Palmeiras · 2.00 p/m på 42 matcher2017 · Palmeiras · 1.58 p/m på 31 matcher2018 · Santos · 1.48 p/m på 25 matcher2019 · Sao Paulo · 1.52 p/m på 23 matcher2020 · Santos · 1.52 p/m på 50 matcher2021 · Atletico-MG · 2.28 p/m på 60 matcher2022 · Atletico-MG · 1.33 p/m på 21 matcher2023 · Corinthians · 1.50 p/m på 2 matcher2024 · Atletico Paranaense · 1.72 p/m på 18 matcher2025 · Atletico-MG · 2.20 p/m på 10 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Atletico-MGPalmeirasSantosSao PauloSantosAtletico-MGCorinthiansAtletico ParanaenseAtletico-MGsnitt 1.74match 1409
Starkaste sträckan2.34 p/m+0.60 mot karriärsnittetMatch 314351 · 2021-07-012021-11-20Atletico-MG27 vinster av 38 · 6420
Svagaste sträckan1.32 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 217254 · 2018-10-222020-08-30SantosSao PauloSantos13 vinster av 38 · 4238

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.91 mot 1.82.

4-2-3-1130 50.6 %1.82 p/m
4-3-374 28.8 %1.77 p/m
4-1-4-124 9.3 %1.38 p/m
4-4-211 4.3 %1.91 p/m
4-2-2-26 2.3 %
3-4-1-22 0.8 %
3-4-32 0.8 %
3-5-22 0.8 %
4-3-1-22 0.8 %
3-1-4-21 0.4 %
4-2-41 0.4 %
4-3-2-11 0.4 %
4-4-1-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Atletico-MG
4-2-3-1
86
Santos
4-3-34-2-3-1
75
Palmeiras
4-3-34-2-3-1
55
Sao Paulo
4-2-3-1
21

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 257 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Cruzeiro2010-06-032011-05-29

FöreAdilson Batista1.60 5
UnderHan1.74 34+0.14

Atletico-MG2011-08-032013-11-30

UnderHan1.63 93+0.27

Palmeiras2016-05-142017-10-13

FöreMarcelo Oliveira1.41 34
UnderHan1.82 73+0.41
EfterAlberto Valentim do Carmo Neto1.73 11−0.09

Santos2018-08-012018-12-02

UnderHan1.48 25
EfterJorge Luis Sampaoli Moya1.85 48+0.37

Sao Paulo2019-04-272019-09-26

UnderHan1.52 23
EfterFernando Diniz Silva1.64 64+0.12

Santos2020-08-092021-02-21

UnderHan1.52 50
EfterAriel Enrique Holan1.14 7−0.38

Atletico-MG2021-04-212021-12-16

FöreJorge Luis Sampaoli Moya1.79 38
UnderHan2.28 60+0.49
EfterRicardo Mohamed Matijevich Antonio1.84 31−0.44

Atletico-MG2022-07-312022-11-13

UnderHan1.33 21
EfterEduardo Germán Coudet1.83 23+0.50

Atletico Paranaense2024-04-032024-06-23

UnderHan1.72 18
EfterJuca Antonello1.20 5−0.52

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

12titlar och 4 andraplatser sedan 2010
10
12
14
16
18
20
22
24
25

Ett steg per år från 2010 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 16 meriter
  • Mineiro 1Brazil2025Vinnare
  • Paranaense 1Brazil2024Vinnare
  • Serie ABrazil2021Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil2021Vinnare
  • Mineiro 1Brazil2021Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2020Tvåa
  • Paulista A1Brazil2019Tvåa
  • Serie ABrazil2016Vinnare
  • Super CupChina-Pr2015Vinnare
  • FA CupChina-Pr2014Vinnare
  • Mineiro 1Brazil2013Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2013Vinnare
  • Serie ABrazil2012Tvåa
  • Mineiro 1Brazil2012Vinnare
  • Mineiro 1Brazil2011Vinnare
  • Serie ABrazil2010Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.33 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.36snitt 1.741.99
HögstAtletico-MG1.84 p/m på 184
LägstSantos1.51 p/m på 75
Spann0.33 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Alexi Stival
  • Rutinerad409 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Alexi Stival med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare