FootSam
FOOTBALL DATA

Eduardo Germán Coudet

Aktiv

Argentina · 51 år · River Plate

401 matcher, 8 klubbar, 4 länder mellan 2015 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

401matcher
172–111–118V–O–F
1.56poäng/match
43 %vinstprocent
627poäng
538–421mål
+117målskillnad
139hållna nollor
172111118
Bäst iRacing Club1.93 p/m61 matcher
Svagast iAlaves1.14 p/m51 matcher
Bästa säsong20182.19 p/m26 matcher
Flest matcherInternacional85 matcher

364 av 401 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Rosario Central2014–2016
Racing Club2017–2019
Internacional2019–2020
Celta Vigo2020–2022
Atletico-MG2022–2023
Internacional2023–2024
Alavesfrån 2024
River Plate2026–nu

Poäng per match, period för period

Racing Club 2017–20191.9559
Rosario Central 2014–20161.8445
Internacional 2019–20201.8030
Atletico-MG 2022–20231.7520
Internacional 2023–20241.6348
River Plate 2026–nu1.6133
Celta Vigo 2020–20221.3384
Club Tijuana 20171.2015
Alaves från 20241.1451
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Rosario CentralArgentina2014–201645221766637831.84
Club TijuanaMexico2017155371419181.20
Racing ClubArgentina2017–2019593219896541151.95
InternacionalBrazil2019–20203015964323541.80
Celta VigoSpain2020–2022843119341201171121.33
Atletico-MGBrazil2022–20232010552918351.75
InternacionalBrazil2023–2024482212146247781.63
AlavesSpainfrån 2024511416214960581.14
River PlateArgentina2026–nu33158104330531.61

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.93 p/mRacing Clubpå 61 matcher
Bästa målskillnad+0.70 per matchRacing Club98–55 på 61 matcher
Flest matcher85Internacional38–23–24
Flest vinster38Internacionalpå 85 matcher
Flest poäng137Internacionalpå 85 matcher
Längsta sejour84 matcherCelta Vigo2020–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123151617181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Club TijuanaRacing ClubInternacionalCelta VigoInternacionalCelta VigoAtletico-MGInternacionalAlavesRiver PlateAlavesRiver PlateAlavesRiver PlateAlavesRiver PlateAlavesRiver PlateAlavesRiver PlateAlavesRiver Platesnitt 1.56match 1401
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.60 mot karriärsnittetMatch 64101 · 2018-02-052019-03-03Racing Club25 vinster av 38 · 7132
Svagaste sträckan1.11 p/m0.45 mot karriärsnittetMatch 311348 · 2024-06-272025-10-26InternacionalAlaves9 vinster av 38 · 3640

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-1-3-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-2-2 2.00 mot 1.61.

4-1-3-2150 41.8 %1.61 p/m
4-2-3-180 22.3 %1.53 p/m
4-4-247 13.1 %1.32 p/m
4-3-1-229 8.1 %1.34 p/m
4-1-4-114 3.9 %1.07 p/m
4-2-2-212 3.3 %2.00 p/m
4-3-312 3.3 %1.08 p/m
3-5-25 1.4 %
5-3-25 1.4 %
4-3-2-12 0.6 %
3-1-4-21 0.3 %
3-4-31 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Celta Vigo
4-1-3-2
84
Internacional
4-2-3-1
83
Racing Club
4-1-3-2
57
Alaves
4-4-24-2-3-14-1-4-1
50
River Plate
4-2-3-1
34
Atletico-MG
4-2-2-24-3-1-2
23
Club Tijuana
3-5-24-2-3-15-3-2
15
Rosario Central
4-4-24-1-3-2
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 359 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Club Tijuana2017-07-222017-10-29

UnderHan1.20 15−0.55
EfterD. Torres1.50 10+0.30

Internacional2020-02-042020-11-12

FöreZé Ricardo1.36 14
UnderHan1.76 33+0.40

Celta Vigo2020-11-212022-10-29

FöreÓscar García1.08 38
UnderHan1.33 84+0.25
EfterCarlos Carvalhal1.31 29−0.02

Atletico-MG2023-02-232023-06-10

FöreAlexi Stival1.33 21
UnderHan1.83 23+0.50
EfterLuiz Felipe Scolari1.61 31−0.22

Internacional2023-07-232024-07-10

UnderHan1.55 51−0.26

Alaves2025-12-202026-02-27

UnderHan1.00 12
EfterQuique Sánchez Flores1.53 15+0.53

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 2 andraplatser sedan 2014
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2014 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Mineiro 1Brazil2023Vinnare
  • Trofeo de CampeonesArgentina2019Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2018/2019Vinnare
  • Copa ArgentinaArgentina2016Tvåa
  • Copa ArgentinaArgentina2014/2015Tvåa
9 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2014 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • NASLUnited-States2011Tvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2003/2004 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2002/2003 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2001/2002 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2001/2002 AperturaTvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2000/2001 ClausuraTvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2000/2001 AperturaTvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1999/2000 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1999/2000 AperturaVinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.79 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.99snitt 1.582.08
HögstRacing Club1.93 p/m på 61
LägstAlaves1.14 p/m på 51
Spann0.79 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 7 klubbar är 0.26 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Eduardo Germán Coudet
  • Rutinerad401 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Eduardo Germán Coudet med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare