FootSam
FOOTBALL DATA

Luiz Antônio Venker de Menezes

Aktiv

Brazil · 64 år · Gremio

509 matcher, 13 klubbar, 3 länder mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

509matcher
224–143–142V–O–F
1.60poäng/match
44 %vinstprocent
815poäng
688–518mål
+170målskillnad
186hållna nollor
224143142
Bäst iBrazil2.13 p/m32 matcher
Svagast iBahia1.08 p/m24 matcher
Bästa säsong20152.06 p/m16 matcher
Flest matcherCruzeiro173 matcher

370 av 509 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
Caxias2004–2005
Gremio2005–2007
Corinthians2008–2010
Brazil2010–2012
Corinthians2013–2014
Shandong Luneng2015–2016
Cruzeiro2016–2019
Bahia2020
Internacional2022–2023
Corinthians2023–2024
Fluminense2024–2025
Gremio2025–nu

Poäng per match, period för period

Brazil 2010–20122.1332
Cruzeiro 20152.0616
Palmeiras 20191.9020
Internacional 2022–20231.8666
Corinthians 2013–20141.7438
Al-Nassr 20211.6916
Fluminense 2024–20251.5632
Cruzeiro 2016–20191.52155
Bahia 20201.3719
Shandong Luneng 2015–20161.3321
Corinthians 2023–20241.3315
Gremio 2025–nu1.2847
Flamengo 20131.1811
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
CaxiasBrazil2004–2005inga matcher i vår databas
GremioBrazil2005–2007inga matcher i vår databas
CorinthiansBrazil2008–2010752015817
Brazil2010–20123221566522682.13
Brazil U232012inga matcher i vår databas
FlamengoBrazil2013113441113131.18
CorinthiansBrazil2013–201438181284731661.74
CruzeiroBrazil2015169612912332.06
Shandong LunengChina2015–2016217772927281.33
CruzeiroBrazil2016–20191556346461851532351.52
PalmeirasBrazil20192011543018381.90
BahiaBrazil2020198292424261.37
Al-NassrSaudi-Arabia2021168353020271.69
InternacionalBrazil2022–20236634211198591231.86
CorinthiansBrazil2023–2024155551921201.33
FluminenseBrazil2024–202532148103928501.56
GremioBrazil2025–nu471515175659601.28

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.13 p/mBrazilpå 32 matcher
Bästa målskillnad+1.34 per matchBrazil65–22 på 32 matcher
Flest matcher173Cruzeiro72–52–49
Flest vinster72Cruzeiropå 173 matcher
Flest poäng268Cruzeiropå 173 matcher
Längsta sejour155 matcherCruzeiro2016–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Corinthians · 2.17 p/m på 12 matcher102011 · Brazil · 2.00 p/m på 16 matcher2012 · Brazil · 2.45 p/m på 11 matcher2013 · Flamengo · 1.08 p/m på 12 matcher2014 · Corinthians · 1.78 p/m på 37 matcher2015 · Cruzeiro · 2.06 p/m på 16 matcher2016 · Cruzeiro · 1.47 p/m på 55 matcher2017 · Cruzeiro · 1.57 p/m på 51 matcher2018 · Cruzeiro · 1.52 p/m på 46 matcher2019 · Cruzeiro · 1.52 p/m på 46 matcher2020 · Bahia · 1.20 p/m på 30 matcher2021 · Al-Nassr · 1.67 p/m på 12 matcher2022 · Internacional · 1.93 p/m på 44 matcher2023 · Internacional · 1.50 p/m på 40 matcher2024 · Fluminense · 1.52 p/m på 31 matcher2025 · Gremio · 1.38 p/m på 50 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BrazilFlamengoCorinthiansCruzeiroShandong LunengCruzeiroPalmeirasBahiaAl-NassrInternacionalCorinthiansFluminenseGremiosnitt 1.60match 1509
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.56 mot karriärsnittetMatch 138 · 2010-05-092012-10-11CorinthiansBrazil25 vinster av 38 · 7630
Svagaste sträckan1.11 p/m0.49 mot karriärsnittetMatch 296333 · 2019-11-022021-04-26PalmeirasBahiaAl-Nassr12 vinster av 38 · 4554

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-1-1 1.80 mot 1.56.

4-2-3-1282 76.4 %1.56 p/m
4-4-224 6.5 %1.08 p/m
4-3-323 6.2 %1.70 p/m
4-1-4-114 3.8 %1.36 p/m
4-4-1-110 2.7 %1.80 p/m
4-3-1-28 2.2 %
4-3-2-13 0.8 %
4-2-2-22 0.5 %
4-5-12 0.5 %
3-4-1-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Cruzeiro
4-2-3-1
145
Internacional
4-2-3-1
69
Gremio
4-2-3-1
47
Fluminense
4-2-3-1
33
Bahia
4-2-3-14-4-2
24
Palmeiras
4-2-3-1
19
Al-Nassr
4-2-3-1
17
Corinthians
4-2-3-14-1-4-1
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 369 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Corinthians2010-05-092010-06-06

UnderHan2.43 7
EfterAdilson Batista1.72 18−0.71

Brazil2010-07-022012-10-16

UnderHan2.13 32
EfterLuiz Felipe Scolari2.18 28+0.05

Corinthians2013-12-072014-11-30

FöreTite1.58 118
UnderHan1.74 38+0.16
EfterTite2.12 43+0.38

Cruzeiro2015-09-022015-11-29

FöreVanderlei Luxemburgo1.24 17
UnderHan2.06 16+0.82

Shandong Luneng2016-02-022016-05-29

UnderHan1.33 21
EfterF. Magath1.47 51+0.14

Palmeiras2019-09-082019-12-01

FöreLuiz Felipe Scolari2.16 57
UnderHan1.90 20−0.26

Bahia2020-09-132020-12-20

UnderHan1.08 24
EfterDado Cavalcanti1.43 40+0.35

Internacional2022-04-232023-07-16

UnderHan1.81 69
EfterEduardo Germán Coudet1.55 51−0.26

Corinthians2023-09-302023-12-07

FöreVanderlei Luxemburgo1.42 38
UnderHan1.33 15−0.09

Fluminense2024-07-042025-03-05

UnderHan1.61 33
EfterRenato Portaluppi1.77 61+0.16

Gremio2025-03-292025-12-07

UnderHan1.31 48
EfterLuis Castro1.35 37+0.04

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

10titlar och 5 andraplatser sedan 2004
05
07
09
11
13
15
17
19
21
23
25

Ett steg per år från 2005 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 15 meriter
  • Carioca Série ABrazil2025Tvåa
  • Serie ABrazil2022Tvåa
  • Mineiro 1Brazil2019Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil2018Vinnare
  • Mineiro 1Brazil2018Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil2017Vinnare
  • Mineiro 1Brazil2017Tvåa
  • Copa do BrasilBrazil2009Vinnare
  • Paulista A1Brazil2009Vinnare
  • Serie BBrazil2008Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil2008Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil2007Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2007Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil2006Vinnare
  • Serie BBrazil2005Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.05 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.93snitt 1.612.28
HögstBrazil2.13 p/m på 32
LägstBahia1.08 p/m på 24
Spann1.05 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 9 klubbar är 0.24 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Luiz Antônio Venker de Menezes
  • Rutinerad509 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Luiz Antônio Venker de Menezes med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare