FootSam
FOOTBALL DATA

Tite

Aktiv

Brazil · 65 år · Cruzeiro

302 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

302matcher
169–72–61V–O–F
1.92poäng/match
56 %vinstprocent
579poäng
488–226mål
+262målskillnad
142hållna nollor
1697261
Bäst iBrazil2.37 p/m84 matcher
Svagast iCorinthians1.72 p/m161 matcher
Bästa säsong20182.67 p/m15 matcher
Flest matcherCorinthians161 matcher

130 av 302 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Corinthians2010–2013
Corinthians2014–2016
Brazil2016–2022
Flamengo2023–2024
Cruzeiro2025–nu

Poäng per match, period för period

Brazil 2016–20222.4181
Corinthians 2014–20162.1243
Flamengo 2023–20241.7956
Corinthians 2010–20131.58118
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Al Wahda FCUnited-Arab-Emirates2010inga matcher i vår databas
CorinthiansBrazil2010–20131185036321441071861.58
CorinthiansBrazil2014–201643271068035912.12
Brazil2016–20228160156176291952.41
FlamengoBrazil2023–20245630101681511001.79
CruzeiroBrazil2025–nu1100213

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.37 p/mBrazilpå 84 matcher
Bästa målskillnad+1.77 per matchBrazil181–32 på 84 matcher
Flest matcher161Corinthians77–46–38
Flest vinster77Corinthianspå 161 matcher
Flest poäng277Corinthianspå 161 matcher
Längsta sejour118 matcherCorinthians2010–2013

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231025

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123BrazilFlamengoCruzeirosnitt 1.92match 1302
Starkaste sträckan2.53 p/m+0.61 mot karriärsnittetMatch 165202 · 2016-09-012019-06-18Brazil30 vinster av 38 · 8310
Svagaste sträckan1.32 p/m0.60 mot karriärsnittetMatch 87124 · 2012-11-242015-06-04Corinthians12 vinster av 38 · 2930

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 2.63 mot 1.93.

4-2-3-168 58.6 %1.93 p/m
4-3-327 23.3 %2.63 p/m
4-4-29 7.8 %
4-1-4-17 6 %
4-1-2-32 1.7 %
3-4-2-11 0.9 %
4-2-2-21 0.9 %
4-5-11 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Brazil
4-3-34-2-3-1
61
Flamengo
4-2-3-1
55

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 116 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Corinthians2010-10-022013-11-30

FöreAdilson Batista1.72 18
UnderHan1.58 118−0.14
EfterLuiz Antônio Venker de Menezes1.74 38+0.16

Corinthians2014-12-062016-05-29

UnderHan2.12 43+0.38

Flamengo2023-10-082024-09-29

UnderHan1.79 56
EfterFilipe Luís Kasmirski2.09 75+0.30

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 1 andraplats sedan 2010
11
13
15
17
19
21
23
24

Ett steg per år från 2011 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Carioca Série ABrazil2024Vinnare
  • Serie ABrazil2015Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2013/2014Vinnare
  • Paulista A1Brazil2013Vinnare
  • FIFA Intercontinental CupWorld2012 JapanVinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2012Vinnare
  • Serie ABrazil2011Vinnare
  • Paulista A1Brazil2011Tvåa
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Paulista A1Brazil1988Tvåa
  • Serie ABrazil1987Tvåa
  • Serie ABrazil1986Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.65 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.57snitt 1.912.52
HögstBrazil2.37 p/m på 84
LägstCorinthians1.72 p/m på 161
Spann0.65 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.28 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Tite
  • Resultatstark1.92 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad302 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare76 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Tite med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare