FootSam
FOOTBALL DATA

António José Cardoso de Oliveira

Aktiv

Portugal · 43 år · Sport Recife

180 matcher, 7 klubbar mellan 2021 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

180matcher
60–52–68V–O–F
1.29poäng/match
33 %vinstprocent
232poäng
209–214mål
-5målskillnad
46hållna nollor
605268
Bäst iRemo1.63 p/m38 matcher
Svagast iSport Recife0.47 p/m32 matcher
Bästa säsong20211.60 p/m25 matcher
Flest matcherCuiaba58 matcher

148 av 180 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20212026
Cuiaba2022
Coritiba2022–2023
Cuiaba2023–2024
Remo2025
Sport Recife2025–nu

Poäng per match, period för period

Remo 20251.6834
Atletico Paranaense 20211.6324
Corinthians 20241.4823
Cuiaba 2023–20241.4732
Cuiaba 20221.1226
Sport Recife 2025–nu0.4732
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Atletico ParanaenseBrazil20212412393728391.63
Benfica II2022inga matcher i vår databas
CuiabaBrazil20222678112227291.12
CoritibaBrazil2022–20232110414
CuiabaBrazil2023–202432138113527471.47
CorinthiansBrazil2024239773219341.48
RemoBrazil202534151274533571.68
Sport RecifeBrazil2025–nu3229212567150.47

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.63 p/mRemopå 38 matcher
Bästa målskillnad+0.57 per matchCorinthians32–19 på 23 matcher
Flest matcher58Cuiaba20–16–22
Flest vinster20Cuiabapå 58 matcher
Flest poäng76Cuiabapå 58 matcher
Längsta sejour34 matcherRemo2025–2025

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CuiabaCoritibaCuiabaCorinthiansRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport Recifesnitt 1.29match 1180
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.29 mot karriärsnittetMatch 6299 · 2023-07-022024-05-07CuiabaCorinthians17 vinster av 38 · 4829
Svagaste sträckan0.97 p/m0.32 mot karriärsnittetMatch 143180 · 2025-08-162025-12-07Sport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport RecifeRemoSport Recife9 vinster av 38 · 4670

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.50 mot 1.23.

4-2-3-169 39.4 %1.23 p/m
4-3-344 25.1 %1.50 p/m
4-1-4-115 8.6 %1.40 p/m
5-4-112 6.9 %0.83 p/m
3-4-2-111 6.3 %1.00 p/m
4-4-28 4.6 %
3-4-36 3.4 %
4-4-1-13 1.7 %
5-3-23 1.7 %
3-4-1-22 1.1 %
3-5-22 1.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Cuiaba
4-3-3
58
Remo
4-2-3-14-3-3
37
Sport Recife
4-2-3-1
32
Corinthians
4-2-3-14-3-3
23

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 175 matcher mellan 2021 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Atletico Paranaense2021-06-062021-09-05

FörePaulo Autuori de Mello1.90 30
UnderHan1.60 25−0.30

Cuiaba2023-05-222023-12-07

UnderHan1.47 32
EfterLuiz Fernando Iubel1.13 8−0.34

Corinthians2024-02-222024-07-01

UnderHan1.48 23+0.15

Remo2025-04-062025-11-23

UnderHan1.63 38
EfterConde Leo1.03 29−0.60

Sport Recife2025-05-032025-12-07

FörePepa1.54 24
UnderHan0.47 32−1.07

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.16 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.32snitt 1.291.78
HögstRemo1.63 p/m på 38
LägstSport Recife0.47 p/m på 32
Spann1.16 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.41 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vilka matcher har han lett?

10

Hur står han sig mot andra?

Jämför António José Cardoso de Oliveira med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.
  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.