FootSam
FOOTBALL DATA

Carlos CarvalhalUppdrag avslutade

Portugal · 60 år

443 matcher, 10 klubbar, 7 länder mellan 2011 och 2025.

01

Hur har han presterat?

47 %
Matcher som slutat med seger206 av 443 matcher
32 %
Matcher med hållen nolla142 av 443 matcher
Målbilden
1.47gjorda per match
1.09insläppta per match
Båda snitten på 443 matcher
443matcher
206–111–126V–O–F
1.65poäng/match
47 %vinstprocent
729poäng
651–483mål
+168målskillnad
142hållna nollor
206111126

Vinster 206Oavgjorda 111Förluster 126

Bäst iSC Braga1.87 p/m154 matcher
Svagast iSwansea City1.22 p/m 27 matcher
Bästa säsong20201.96 p/m 52 matcher
Flest matcherSC Braga154 matcher

338 av 443 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Sporting CP2009–2010
Beşiktaş2011–2012
Swansea City2017–2018
Rio Ave2019–2020
SC Braga2020–2022
Celta Vigo2022–2023
SC Braga2024–2025

Poäng per match, period för period

SC Braga 2024–20251.9647
SC Braga 2020–20221.87102
Olympiakos Piraeus 2023–20241.8010
Rio Ave 2019–20201.6942
Beşiktaş 2011–20121.6834
Sheffield Wednesday 2015–20171.61127
Swansea City 2017–20181.3824
Celta Vigo 2022–20231.3027
Başakşehir 20121.1712
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Sporting CPPortugal2009–2010inga matcher i vår databas
BeşiktaşTurkey2011–20123416995139571.68
BaşakşehirTurkey2012124261116141.17
Sheffield WednesdayEngland2015–20171275637341731302051.61
Swansea CityWales2017–2018248973033331.38
Rio AvePortugal2019–2020422011116343711.69
SC BragaPortugal2020–20221025720251761071911.87
Al Wahda FCUnited-Arab-Emirates20223012351
Celta VigoSpain2022–20232798103730351.30
Olympiakos PiraeusGreece2023–2024105321610181.80
SC BragaPortugal2024–202547288117448921.96

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Karriärens rekord
Högsta poängsnitt1.87 p/mSC Bragapå 154 matcher
Bästa målskillnad+0.61 per matchSC Braga256–162 på 154 matcher
Flest matcher154SC Braga86–30–38
Flest vinster86SC Bragapå 154 matcher
Flest poäng288SC Bragapå 154 matcher
Längsta sejour127 matcherSheffield Wednesday2015–2017

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Beşiktaş · 1.62 p/m på 37 matcher112012 · Başakşehir · 1.22 p/m på 9 matcher122015 · Sheffield Wednesday · 1.66 p/m på 56 matcher152016 · Sheffield Wednesday · 1.66 p/m på 50 matcher162017 · Swansea City · 1.21 p/m på 52 matcher172019 · Rio Ave · 1.69 p/m på 42 matcher192020 · SC Braga · 1.96 p/m på 52 matcher202021 · SC Braga · 1.77 p/m på 52 matcher212022 · Celta Vigo · 1.31 p/m på 32 matcher222023 · Olympiakos Piraeus · 1.64 p/m på 11 matcher232024 · SC Braga · 1.88 p/m på 50 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är ett fast jämförelsefönster, inte en ligasäsong. Sträckan kan omfatta flera tävlingar, säsonger och klubbar.

0123BaşakşehirSheffield WednesdaySwansea CitySheffield WednesdaySwansea CityRio AveSC BragaAl Wahda FCCelta VigoOlympiakos PiraeusSC Bragasnitt 1.65match 1443
Starkaste sträckan2.24 p/m+0.59 mot karriärsnittetMatch 249286 · 2020-10-032021-03-15SC Braga27 vinster av 38 · 8342
Svagaste sträckan1.16 p/m0.49 mot karriärsnittetMatch 166203 · 2017-10-142018-05-08Sheffield WednesdaySwansea CitySheffield WednesdaySwansea City10 vinster av 38 · 4252

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 2.00 mot 1.60.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-4-2Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-4-2108 35 %1.60 p/m
4-2-3-164 20.7 %1.75 p/m
3-4-2-150 16.2 %1.64 p/m
3-4-332 10.4 %1.66 p/m
4-3-315 4.9 %2.00 p/m
5-4-111 3.6 %1.36 p/m
4-4-1-18 2.6 %
3-5-25 1.6 %
5-3-25 1.6 %
4-3-1-23 1 %
3-4-1-22 0.6 %
4-1-4-12 0.6 %
4-2-2-22 0.6 %
4-5-12 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

SC Braga
3-4-2-14-2-3-13-4-3
146
Rio Ave
4-2-3-14-4-2
35
Celta Vigo
4-4-2
27

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 309 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Başakşehir2012-05-022012-09-22

FöreA. Erdem1.50 22
UnderHan1.38 8−0.12

Swansea City2017-12-232018-05-13

FöreP. Clement1.10 40
UnderHan1.22 27+0.12

Rio Ave2019-08-032020-07-25

UnderHan1.69 42+0.32

SC Braga2020-09-192022-05-15

UnderHan1.87 104−0.13

Celta Vigo2022-11-102023-06-04

FöreEduardo Germán Coudet1.32 85
UnderHan1.36 28+0.04
EfterRafael Benítez1.09 33−0.27

Olympiakos Piraeus2023-12-142024-02-04

FöreDiego Martínez2.00 22
UnderHan1.64 11−0.36

SC Braga2024-08-152025-05-17

UnderHan1.88 50
EfterJuan Carlos Vicens Gómez1.96 69+0.08

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2009
20
21

Ett steg per år från 2020 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupPortugal2021/2022Tvåa
  • Taça de PortugalPortugal2020/2021Vinnare
  • Taça da LigaPortugal2020/2021Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.65 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.07snitt 1.672.02
HögstSC Braga1.87 p/m på 154
LägstSwansea City1.22 p/m på 27
Spann0.65 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.19 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Carlos Carvalhal
  • Rutinerad443 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell7 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Carlos Carvalhal med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Förslagen prioriterar tränare med minst 20 matcher i samma tävlingar och säsonger. Därefter vägs överlapp och antal matcher. Jämförelsen visar hela underlaget; samma matchantal innebär inte samma förutsättningar.

Jämför med
Jämför med andra tränare