FootSam
FOOTBALL DATA

Diego Martínez

Aktiv

Spain · 45 år · Las Palmas

317 matcher, 6 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

317matcher
131–81–105V–O–F
1.50poäng/match
41 %vinstprocent
474poäng
430–374mål
+56målskillnad
99hållna nollor
13181105
Bäst iOlympiakos Piraeus2.00 p/m22 matcher
Svagast iLas Palmas1.09 p/m32 matcher
Bästa säsong20232.00 p/m22 matcher
Flest matcherGranada CF146 matcher

313 av 317 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Sevilla II2014–2017
Osasuna2017–2018
Granada CF2018–2021
Espanyol2022–2023
Las Palmas2024–nu

Poäng per match, period för period

Olympiakos Piraeus 20232.0521
Granada CF 2018–20211.68142
Osasuna 2017–20181.5641
Sevilla II 2014–20171.3340
Espanyol 2022–20231.1533
Las Palmas 2024–nu1.0932
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Sevilla IISpain2014–2017401314135453531.33
OsasunaSpain2017–201841161694432641.56
Granada CFSpain2018–20211427029432001572391.68
EspanyolSpain2022–202333911134147381.15
Olympiakos PiraeusGreece20232113444622432.05
Las PalmasSpain2024–nu32105174049351.09

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.00 p/mOlympiakos Piraeuspå 22 matcher
Bästa målskillnad+1.09 per matchOlympiakos Piraeus48–24 på 22 matcher
Flest matcher146Granada CF70–30–46
Flest vinster70Granada CFpå 146 matcher
Flest poäng240Granada CFpå 146 matcher
Längsta sejour142 matcherGranada CF2018–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123161718192021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123OsasunaGranada CFOsasunaGranada CFEspanyolOlympiakos PiraeusLas Palmassnitt 1.50match 1317
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.47 mot karriärsnittetMatch 146183 · 2019-12-172020-10-25Granada CF23 vinster av 38 · 6141
Svagaste sträckan0.97 p/m0.53 mot karriärsnittetMatch 207244 · 2021-01-312022-10-28Granada CFEspanyol9 vinster av 38 · 4661

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.86 mot 1.48.

4-2-3-1187 59.9 %1.48 p/m
4-4-249 15.7 %1.49 p/m
4-3-320 6.4 %1.60 p/m
4-1-4-114 4.5 %1.86 p/m
3-4-2-111 3.5 %1.64 p/m
5-4-17 2.2 %
4-4-1-15 1.6 %
5-3-25 1.6 %
3-4-34 1.3 %
3-5-24 1.3 %
4-1-3-22 0.6 %
3-4-1-21 0.3 %
4-2-1-31 0.3 %
4-2-2-21 0.3 %
4-5-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Granada CF
4-2-3-1
145
Sevilla II
4-2-3-1
42
Osasuna
4-4-24-2-3-1
41
Espanyol
4-2-3-14-3-34-4-2
32
Las Palmas
4-2-3-14-4-2
30

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 312 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Osasuna2017-08-192018-06-02

FöreP. Vasiljević0.68 22
UnderHan1.52 42+0.84
EfterJagoba Arrasate Elustondo1.46 257−0.06

Granada CF2018-06-022021-05-23

UnderHan1.64 146
EfterRobert Moreno0.97 29−0.67

Espanyol2022-05-142023-04-01

FöreVicente Moreno Peris1.59 85
UnderHan1.15 33−0.44
EfterLuis García Fernández1.42 26+0.27

Olympiakos Piraeus2023-08-102023-12-03

FöreJ. Anigo1.78 9
UnderHan2.00 22+0.22
EfterCarlos Carvalhal1.64 11−0.36

Las Palmas2024-10-212025-05-24

FöreLuis Carrión0.33 9
UnderHan1.09 32+0.76
EfterLuis García Fernández1.64 45+0.55

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2014
  • Segunda DivisiónSpain2018/2019Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.91 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.94snitt 1.492.15
HögstOlympiakos Piraeus2.00 p/m på 22
LägstLas Palmas1.09 p/m på 32
Spann0.91 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.25 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Diego Martínez
  • Rutinerad317 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Diego Martínez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare