FootSam
FOOTBALL DATA

Jagoba Arrasate Elustondo

Aktiv

Spain · 48 år · Mallorca

469 matcher, 4 klubbar mellan 2013 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

469matcher
174–125–170V–O–F
1.38poäng/match
37 %vinstprocent
647poäng
551–584mål
-33målskillnad
142hållna nollor
174125170
Bäst iOsasuna1.46 p/m257 matcher
Svagast iMallorca1.11 p/m65 matcher
Bästa säsong20182.02 p/m43 matcher
Flest matcherOsasuna257 matcher

408 av 469 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Real Sociedad2013–2014
Numancia2015–2018
Osasuna2018–2024
Mallorca2024–nu

Poäng per match, period för period

Osasuna 2018–20241.46257
Real Sociedad 2013–20141.3759
Numancia 2015–20181.3583
Mallorca 2024–nu1.1165
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Real SociedadSpain2013–2014592215228384811.37
NumanciaSpain2015–20188328282790891121.35
OsasunaSpain2018–202425710365893083133741.46
MallorcaSpain2024–nu651915316491721.11

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.46 p/mOsasunapå 257 matcher
Bästa målskillnad0.00 per matchNumancia96–96 på 88 matcher
Flest matcher257Osasuna103–65–89
Flest vinster103Osasunapå 257 matcher
Flest poäng374Osasunapå 257 matcher
Längsta sejour257 matcherOsasuna2018–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123131416171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123NumanciaOsasunaMallorcasnitt 1.38match 1469
Starkaste sträckan2.26 p/m+0.88 mot karriärsnittetMatch 154191 · 2018-09-222019-08-17Osasuna26 vinster av 38 · 5629
Svagaste sträckan0.95 p/m0.43 mot karriärsnittetMatch 413450 · 2024-10-052025-09-24Mallorca9 vinster av 38 · 3255

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.68 mot 1.38.

4-2-3-1146 36.2 %1.38 p/m
4-4-2102 25.3 %1.68 p/m
4-3-365 16.1 %1.52 p/m
4-1-4-130 7.4 %1.10 p/m
5-3-225 6.2 %0.88 p/m
4-4-1-110 2.5 %0.70 p/m
4-5-16 1.5 %
3-5-25 1.2 %
5-4-15 1.2 %
4-2-2-24 1 %
3-4-2-12 0.5 %
3-5-1-12 0.5 %
3-4-31 0.2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Osasuna
4-4-24-3-34-2-3-1
254
Numancia
4-2-3-1
84
Mallorca
4-2-3-14-4-2
65

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 403 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Osasuna2018-08-192024-05-25

FöreDiego Martínez1.52 42
UnderHan1.46 257−0.06
EfterVicente Moreno Peris1.49 43+0.03

Mallorca2025-12-192026-02-22

UnderHan0.78 9
EfterMartin Demichelis1.38 13+0.60

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2013
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2018 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Copa del ReySpain2022/2023Tvåa
  • Segunda DivisiónSpain2018/2019Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.35 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.96snitt 1.381.61
HögstOsasuna1.46 p/m på 257
LägstMallorca1.11 p/m på 65
Spann0.35 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.12 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Jagoba Arrasate Elustondo
  • Rutinerad469 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare117 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jagoba Arrasate Elustondo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare