FootSam
FOOTBALL DATA

Daniel António Lopes RamosAktiv

Portugal · 55 år · Henan Jianye

263 matcher, 13 klubbar, 3 länder mellan 2016 och 2025.

01

Hur har han presterat?

35 %
Matcher som slutat med seger91 av 263 matcher
28 %
Matcher med hållen nolla74 av 263 matcher
Målbilden
1.19gjorda per match
1.31insläppta per match
Båda snitten på 263 matcher
263matcher
91–68–104V–O–F
1.30poäng/match
35 %vinstprocent
341poäng
314–344mål
-30målskillnad
74hållna nollor
9168104

Vinster 91Oavgjorda 68Förluster 104

Bäst iMaritimo1.51 p/m72 matcher
Svagast iAl-Faisaly FC1.00 p/m 20 matcher
Bästa säsong20161.61 p/m 31 matcher
Flest matcherMaritimo72 matcher

252 av 263 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
União Madeira2010–2011
Naval 18932011–2012
Ribeirão2012–2013
Famalicao2014–2016
Maritimo2016–2018
Chaves2018
Boavista2019–2020
Santa Clara2020–2021
Al-Faisaly FC2021–2022
Arouca2023
AVS2024–2025
Henan Jianye2025–nu

Poäng per match, period för period

Maritimo 2016–20181.5172
Santa Clara 2020–20211.4553
Henan Jianye 2025–nu1.3832
Rio Ave 20191.3719
Boavista 2019–20201.3315
Chaves 20181.2313
Arouca 20231.2015
AVS 2024–20250.8010
Al-Faisaly FC 2021–20220.6712
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
União MadeiraPortugal2010–2011inga matcher i vår databas
Naval 1893Portugal2011–2012inga matcher i vår databas
Ribeirão2012–2013inga matcher i vår databas
FamalicaoPortugal2014–2016inga matcher i vår databas
Santa ClaraPortugal2016inga matcher i vår databas
MaritimoPortugal2016–20187229222180851091.51
ChavesPortugal2018135171619161.23
Rio AvePortugal2019197572627261.37
BoavistaPortugal2019–2020156271216201.33
Santa ClaraPortugal2020–2021532211206860771.45
Al-Faisaly FCSaudi-Arabia2021–202212156112080.67
AroucaPortugal2023155371922181.20
AVSPortugal2024–20251015481380.80
Henan JianyeChina2025–nu32128125852441.38

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.51 p/mMaritimopå 72 matcher
Bästa målskillnad+0.15 per matchSanta Clara69–61 på 54 matcher
Flest matcher72Maritimo29–22–21
Flest vinster29Maritimopå 72 matcher
Flest poäng109Maritimopå 72 matcher
Längsta sejour72 matcherMaritimo2016–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Maritimo · 1.61 p/m på 31 matcher162017 · Maritimo · 1.44 p/m på 41 matcher172018 · Rio Ave · 1.24 p/m på 34 matcher182019 · Boavista · 1.05 p/m på 20 matcher192020 · Santa Clara · 1.45 p/m på 38 matcher202021 · Al-Faisaly FC · 1.24 p/m på 34 matcher212022 · Al-Faisaly FC · 0.50 p/m på 2 matcher222023 · Arouca · 1.06 p/m på 17 matcher232024 · AVS · 0.73 p/m på 11 matcher242025 · Henan Jianye · 1.29 p/m på 35 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123ChavesRio AveBoavistaSanta ClaraAl-Faisaly FCAroucaAVSHenan Jianyesnitt 1.30match 1263
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.46 mot karriärsnittetMatch 1249 · 2016-12-192017-11-26Maritimo18 vinster av 38 · 4533
Svagaste sträckan0.82 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 203240 · 2023-08-132025-05-16AroucaAVSHenan Jianye7 vinster av 38 · 4159

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.53.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-2-3-1Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-2-3-195 39.1 %1.53 p/m
4-3-355 22.6 %1.18 p/m
4-4-230 12.3 %1.37 p/m
3-4-321 8.6 %0.57 p/m
3-4-2-112 4.9 %1.17 p/m
5-3-27 2.9 %
4-1-4-16 2.5 %
5-4-16 2.5 %
4-4-1-15 2.1 %
3-5-23 1.2 %
3-5-1-11 0.4 %
4-1-3-21 0.4 %
4-2-2-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Maritimo
4-2-3-14-3-3
67
Santa Clara
4-2-3-14-3-3
52
Henan Jianye
4-2-3-1
30
Boavista
3-4-2-14-2-3-1
20
Rio Ave
4-2-3-1
19
Al-Faisaly FC
4-2-3-14-4-2
18
Arouca
4-4-23-4-3
15
Chaves
4-3-3
12
AVS
3-4-33-4-2-1
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 243 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Maritimo2016-09-252018-05-13

FörePaulo César Gusmão0.60 5
UnderHan1.51 72+0.91

Chaves2018-08-112018-12-08

UnderHan1.07 15−0.32
EfterTiago Fernandes1.00 14−0.07

Rio Ave2019-01-062019-05-18

UnderHan1.37 19
EfterCarlos Carvalhal1.69 42+0.32

Boavista2020-01-042020-07-25

FöreLito Vidigal1.47 32
UnderHan1.05 20−0.42
EfterVasco César Freire de Seabra1.10 10+0.05

Santa Clara2020-09-202021-10-02

UnderHan1.44 54+0.18

Al-Faisaly FC2021-10-172022-03-17

FöreP. Tramezzani1.29 7
UnderHan1.00 20−0.29
EfterM. Ouzounidis1.17 12+0.17

Arouca2023-07-302023-11-12

UnderHan1.06 17−0.32
EfterDaniel Sousa1.64 25+0.58

AVS2024-11-232025-02-08

FöreVítor Campelos1.08 12
UnderHan0.73 11−0.35
EfterRui Ferreira0.55 11−0.18

Henan Jianye2025-02-232025-12-06

FöreNam Ki-Il1.27 33
UnderHan1.29 35+0.02
EfterDaniel Ramos1.35 26+0.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2010
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2010 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupSaudi-Arabia2021/2022Tvåa
  • Campeonato de Portugal PrioPortugal2014/2015Tvåa
  • Campeonato de Portugal PrioPortugal2010/2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.51 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.361.66
HögstMaritimo1.51 p/m på 72
LägstAl-Faisaly FC1.00 p/m på 20
Spann0.51 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Daniel António Lopes Ramos
  • Rutinerad263 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Daniel António Lopes Ramos med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare