FootSam
FOOTBALL DATA

233 matcher, 8 klubbar, 5 länder mellan 2016 och 2025.

01

Hur har han presterat?

40 %
Matcher som slutat med seger93 av 233 matcher
28 %
Matcher med hållen nolla65 av 233 matcher
Målbilden
1.33gjorda per match
1.37insläppta per match
Båda snitten på 233 matcher
233matcher
93–60–80V–O–F
1.45poäng/match
40 %vinstprocent
339poäng
311–320mål
-9målskillnad
65hållna nollor
936080

Vinster 93Oavgjorda 60Förluster 80

Bäst iApoel Nicosia2.11 p/m37 matcher
Svagast iYverdon Sport1.10 p/m 20 matcher
Bästa säsong20182.17 p/m 36 matcher
Flest matcherFC Sion81 matcher

195 av 233 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
FC Lugano2016–2017
Apoel Nicosia2018–2019
Livorno2019–2020
FC Sion2021–2022
Yverdon Sport2024–nu

Poäng per match, period för period

Apoel Nicosia 2018–20192.1736
FC Lugano 2016–20171.9519
HNK Hajduk Split 20211.7419
Istra 1961 20241.3633
FC Sion 2021–20221.3343
Yverdon Sport 2024–nu1.1020
FC Sion 20171.0812
FC Sion 20201.0812
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
FC LuganoSwitzerland2016–20171911443026371.95
FC SionSwitzerland2017123451016131.08
Apoel NicosiaCyprus2018–20193623947425782.17
LivornoItaly2019–202070256152
FC SionSwitzerland2020123451013131.08
HNK Hajduk SplitCroatia20211910362118331.74
Al-Faisaly FCSaudi-Arabia202172329109
FC SionSwitzerland2021–202243169185967571.33
FC SionSwitzerland202350051140
Istra 1961Croatia202433129123544451.36
Yverdon SportSwitzerland2024–nu205782440221.10

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Karriärens rekord
Högsta poängsnitt2.11 p/mApoel Nicosiapå 37 matcher
Bästa målskillnad+1.30 per matchApoel Nicosia75–27 på 37 matcher
Flest matcher81FC Sion24–19–38
Flest vinster24FC Sionpå 81 matcher
Flest poäng91FC Sionpå 81 matcher
Längsta sejour43 matcherFC Sion2021–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · FC Lugano · 1.95 p/m på 19 matcher162017 · FC Sion · 1.00 p/m på 14 matcher172018 · Apoel Nicosia · 2.17 p/m på 36 matcher182019 · FC Sion · 1.00 p/m på 24 matcher192020 · HNK Hajduk Split · 1.92 p/m på 24 matcher202021 · FC Sion · 1.21 p/m på 34 matcher212022 · FC Sion · 1.12 p/m på 26 matcher222023 · Istra 1961 · 1.44 p/m på 16 matcher232024 · Istra 1961 · 1.18 p/m på 40 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är ett fast jämförelsefönster, inte en ligasäsong. Sträckan kan omfatta flera tävlingar, säsonger och klubbar.

0123FC SionApoel NicosiaPafosApoel NicosiaPafosApoel NicosiaLivornoFC SionHNK Hajduk SplitAl-Faisaly FCFC SionIstra 1961Yverdon Sportsnitt 1.45match 1233
Starkaste sträckan2.21 p/m+0.76 mot karriärsnittetMatch 3471 · 2018-10-062019-07-30Apoel NicosiaPafosApoel NicosiaPafosApoel Nicosia25 vinster av 38 · 7827
Svagaste sträckan1.03 p/m0.42 mot karriärsnittetMatch 165202 · 2022-10-182024-09-27FC SionIstra 196110 vinster av 38 · 3264

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 1.71 mot 1.09.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-3-3Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-3-353 28.6 %1.09 p/m
4-2-3-125 13.5 %1.56 p/m
3-5-224 13 %1.71 p/m
3-4-319 10.3 %1.37 p/m
4-4-213 7 %0.92 p/m
4-1-4-111 5.9 %1.00 p/m
3-1-4-29 4.9 %
4-3-1-27 3.8 %
3-4-1-26 3.2 %
3-4-2-15 2.7 %
4-3-2-15 2.7 %
5-3-23 1.6 %
4-1-2-32 1.1 %
4-5-12 1.1 %
4-4-1-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

FC Sion
4-3-3
74
Istra 1961
3-4-34-2-3-14-3-3
35
HNK Hajduk Split
4-2-3-13-4-2-1
22
FC Lugano
3-5-24-3-3
16

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 185 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Sion2017-07-232017-10-22

FöreS. Fournier1.00 6
UnderHan1.00 14

Livorno2019-12-142020-02-01

FöreR. Breda1.07 42
UnderHan0.29 7−0.78
EfterR. Breda0.50 16+0.21

FC Sion2020-06-202020-07-31

FöreRicardo Dionísio0.40 5
UnderHan1.08 12+0.68

HNK Hajduk Split2021-01-222021-05-22

FöreB. Primorac1.17 6
UnderHan1.92 24+0.75
EfterJens Otto Andreas Gustafsson1.89 19−0.03

Al-Faisaly FC2021-08-132021-10-01

UnderHan1.29 7−0.22
EfterDaniel António Lopes Ramos1.00 20−0.29

FC Sion2021-10-172022-11-12

FöreM. Walker1.17 24
UnderHan1.33 46+0.16
EfterFabio Celestini0.33 6−1.00

FC Sion2023-05-062023-06-06

UnderHan0.00 7
EfterDidier Tholot1.53 100+1.53

Istra 19612024-02-042024-12-20

UnderHan1.33 36
EfterGonzalo Manuel García García1.45 49+0.12

Yverdon Sport2025-01-192025-05-22

FöreA. Mangiarratti1.15 47
UnderHan1.10 20−0.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2016
  • 1. DivisionCyprus2018/2019Vinnare
  • CupCyprus2018/2019Tvåa
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • UEFA Europa LeagueEurope1993/1994Vinnare
  • Serie AItaly1992/1993Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.01 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.95snitt 1.442.26
HögstApoel Nicosia2.11 p/m på 37
LägstYverdon Sport1.10 p/m på 20
Spann1.01 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.41 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

P. Tramezzani
  • Resande tränare9 klubbar, 26 matcher i snitt på varje
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför P. Tramezzani med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Förslagen prioriterar tränare med minst 20 matcher i samma tävlingar och säsonger. Därefter vägs överlapp och antal matcher. Jämförelsen visar hela underlaget; samma matchantal innebär inte samma förutsättningar.

Jämför med
Jämför med andra tränare