FootSam
FOOTBALL DATA

Fabio CelestiniAktiv

Switzerland · 50 år · CSKA Moscow

312 matcher, 7 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

312matcher
119–82–111V–O–F
1.41poäng/match
38 %vinstprocent
439poäng
485–433mål
+52målskillnad
78hållna nollor
11982111
Bäst iFC Basel 18931.88 p/m73 matcher
Svagast iLausanne1.00 p/m66 matcher
Bästa säsong20242.02 p/m44 matcher
Flest matcherFC Luzern79 matcher

303 av 312 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Lausanne2015–2018
FC Lugano2018–2019
FC Luzern2020–2021
FC Sion2022–2023
FC Basel 1893från 2023
CSKA Moscow2025–nu

Poäng per match, period för period

FC Basel 1893 från 20231.8873
CSKA Moscow 2025–nu1.7142
FC Luzern 2020–20211.4077
FC Lugano 2018–20191.1444
Lausanne 2015–20181.0262
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Terracina Calcio2014inga matcher i vår databas
LausanneSwitzerland2015–20186216153189112631.02
FC LuganoSwitzerland2018–2019441117165453501.14
FC LuzernSwitzerland2020–2021772921271201171081.40
FC SionSwitzerland2022–20232011451
FC Basel 1893Switzerlandfrån 202373401716147781371.88
CSKA MoscowRussia2025–nu42219126348721.71

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.88 p/mFC Basel 1893på 73 matcher
Bästa målskillnad+0.95 per matchFC Basel 1893147–78 på 73 matcher
Flest matcher79FC Luzern29–21–29
Flest vinster40FC Basel 1893på 73 matcher
Flest poäng137FC Basel 1893på 73 matcher
Längsta sejour77 matcherFC Luzern2020–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Lausanne · 0.97 p/m på 36 matcher162017 · Lausanne · 1.03 p/m på 30 matcher172018 · FC Lugano · 1.33 p/m på 27 matcher182019 · FC Lugano · 1.21 p/m på 38 matcher192020 · FC Luzern · 1.49 p/m på 41 matcher202021 · FC Luzern · 1.00 p/m på 19 matcher212022 · FC Sion · 0.33 p/m på 6 matcher222023 · FC Basel 1893 · 1.66 p/m på 29 matcher232024 · FC Basel 1893 · 2.02 p/m på 44 matcher242025 · CSKA Moscow · 1.71 p/m på 42 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FC LuganoFC LuzernFC SionFC Basel 1893CSKA Moscowsnitt 1.41match 1312
Starkaste sträckan2.24 p/m+0.83 mot karriärsnittetMatch 255292 · 2025-02-262025-11-08FC Basel 1893CSKA Moscow26 vinster av 38 · 8338
Svagaste sträckan0.79 p/m0.62 mot karriärsnittetMatch 542 · 2016-08-202017-08-26Lausanne7 vinster av 38 · 5171

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.74.

4-2-3-172 25.5 %1.74 p/m
3-4-350 17.7 %1.48 p/m
4-4-247 16.7 %1.09 p/m
4-3-332 11.3 %1.44 p/m
3-5-223 8.2 %0.91 p/m
4-1-4-116 5.7 %1.13 p/m
4-3-1-210 3.5 %0.60 p/m
3-1-4-28 2.8 %
3-4-1-28 2.8 %
4-4-1-15 1.8 %
4-3-2-13 1.1 %
4-1-2-32 0.7 %
4-2-2-22 0.7 %
5-3-22 0.7 %
4-1-3-21 0.4 %
4-5-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

FC Luzern
4-4-24-2-3-1
70
FC Basel 1893
4-2-3-1
65
Lausanne
3-4-33-5-2
61
FC Lugano
4-3-33-4-33-1-4-23-5-2
44
CSKA Moscow
4-2-3-14-4-2
36

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 282 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

FC Lugano2018-10-072019-11-07

FöreGuillermo Abascal Pérez1.25 16
UnderHan1.17 46−0.08
EfterM. Jacobacci1.41 64+0.24

FC Luzern2020-01-252021-11-21

FöreT. Häberli1.35 40
UnderHan1.37 79+0.02

FC Sion2023-01-222023-02-25

FöreP. Tramezzani1.33 46
UnderHan0.33 6−1.00

CSKA Moscow2025-07-212026-05-17

FöreMarko Nikolic1.98 44
UnderHan1.71 42−0.27
EfterDmitriy Igdisamov1.44 9−0.27

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 2014
15
16
17
18
19
20

Ett steg per år från 2015 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Schweizer PokalSwitzerland2020/2021Vinnare
  • Challenge LeagueSwitzerland2015/2016Vinnare
3 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2014 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Copa del ReySpain2007/2008Tvåa
  • Copa del ReySpain2006/2007Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2003/2004Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.88 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.432.03
HögstFC Basel 18931.88 p/m på 73
LägstLausanne1.00 p/m på 66
Spann0.88 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.33 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Fabio Celestini
  • Rutinerad312 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Fabio Celestini med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare