FootSam
FOOTBALL DATA

Péricles Raimundo Oliveira Chamusca

Uppdrag avslutade

Brazil · 60 år

251 matcher, 10 klubbar, 4 länder mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

251matcher
116–65–70V–O–F
1.65poäng/match
46 %vinstprocent
413poäng
404–316mål
+88målskillnad
71hållna nollor
1166570
Bäst iAl Shabab1.93 p/m29 matcher
Svagast iAl-Faisaly FC1.55 p/m94 matcher
Bästa säsong20211.97 p/m29 matcher
Flest matcherAl Taawon102 matcher

216 av 251 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Avai2009–2010
El Jaish2011–2012
Portuguesa2012–2013
Al-Faisaly FC2018–2019
Al-Faisaly FC2019–2021
Al Shabab2021–2022
Al Taawon2022–2024

Poäng per match, period för period

Al Shabab 2021–20221.9627
Al Taawon 2022–20241.7863
Al-Faisaly FC 2018–20191.5824
Al-Faisaly FC 2019–20211.5167
Coritiba 20131.0013
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AvaiBrazil2009–201052211068
El JaishQatar2011–2012inga matcher i vår databas
PortuguesaBrazil2012–20131010001
CoritibaBrazil2013133461420131.00
Jubilo IwataJapan20142200706
Al-GharafaQatar2015inga matcher i vår databas
Al-Faisaly FCSaudi-Arabia2018–20192411584234381.58
Al-Hilal Saudi FCSaudi-Arabia201953118610
Al-Faisaly FCSaudi-Arabia2019–20216728172296891011.51
Al ShababSaudi-Arabia2021–20222715845332531.96
Al TaawonSaudi-Arabia2022–202463321615101721121.78

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.93 p/mAl Shababpå 29 matcher
Bästa målskillnad+0.79 per matchAl Shabab57–34 på 29 matcher
Flest matcher102Al Taawon49–26–27
Flest vinster49Al Taawonpå 102 matcher
Flest poäng173Al Taawonpå 102 matcher
Längsta sejour67 matcherAl-Faisaly FC2019–2021

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Avai · 1.60 p/m på 5 matcher102012 · Portuguesa · 1.00 p/m på 1 matcher122013 · Coritiba · 1.00 p/m på 13 matcher132014 · Jubilo Iwata · 3.00 p/m på 2 matcher142018 · Al-Faisaly FC · 1.67 p/m på 27 matcher182019 · Al-Faisaly FC · 1.66 p/m på 35 matcher192020 · Al-Faisaly FC · 1.30 p/m på 33 matcher202021 · Al Shabab · 1.97 p/m på 29 matcher212022 · Al Taawon · 1.88 p/m på 34 matcher222023 · Al Taawon · 1.69 p/m på 35 matcher232024 · Al Taawon · 2.00 p/m på 3 matcher242025 · Al Taawon · 1.56 p/m på 34 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PortuguesaCoritibaJubilo IwataAl-Faisaly FCAl-Hilal Saudi FCAl-Faisaly FCAl ShababAl Taawonsnitt 1.65match 1251
Starkaste sträckan2.05 p/m+0.40 mot karriärsnittetMatch 124161 · 2021-09-122022-12-31Al ShababAl Taawon23 vinster av 38 · 7443
Svagaste sträckan1.26 p/m0.39 mot karriärsnittetMatch 89126 · 2020-10-302021-09-23Al-Faisaly FCAl Shabab12 vinster av 38 · 5458

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 2.00 mot 1.56.

4-2-3-198 46.4 %1.56 p/m
4-3-355 26.1 %1.82 p/m
4-1-4-130 14.2 %2.00 p/m
4-4-27 3.3 %
5-3-27 3.3 %
5-4-17 3.3 %
3-1-4-21 0.5 %
3-4-1-21 0.5 %
3-4-2-11 0.5 %
3-4-31 0.5 %
4-3-1-21 0.5 %
4-4-1-11 0.5 %
4-5-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Al Taawon
4-3-34-2-3-1
99
Al-Faisaly FC
4-2-3-1
81
Al Shabab
4-1-4-14-3-34-2-3-1
26

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 211 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Al-Hilal Saudi FC2019-04-292019-05-20

FöreZ. Mamić2.19 16
UnderHan2.00 5−0.19
EfterRazvan Lucescu2.14 70+0.14

Al-Faisaly FC2019-08-242021-05-30

UnderHan1.51 67
EfterP. Tramezzani1.29 7−0.22

Al Shabab2021-08-122022-04-08

FöreCarlos Hernandez2.00 19
UnderHan1.93 29−0.07

Al Taawon2022-08-272024-05-27

UnderHan1.76 68
EfterR. Arruabarrena1.55 29−0.21

Al Taawon2025-11-012026-05-21

UnderHan1.36 28
EfterMohammed Al Abdali1.00 5−0.36

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 2 andraplatser sedan 2009
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

Ett steg per år från 2010 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • King's CupSaudi-Arabia2020/2021Vinnare
  • Saudi LeagueSaudi-Arabia2018/2019Tvåa
  • Stars LeagueQatar2011/2012Tvåa
  • Catarinense 1Brazil2010Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.38 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.40snitt 1.672.08
HögstAl Shabab1.93 p/m på 29
LägstAl-Faisaly FC1.55 p/m på 94
Spann0.38 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.12 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Péricles Raimundo Oliveira Chamusca
  • Rutinerad251 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Péricles Raimundo Oliveira Chamusca med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare