FootSam
FOOTBALL DATA

Jens Otto Andreas Gustafsson

Aktiv

Sweden · 47 år · BK Häcken

340 matcher, 7 klubbar, 4 länder mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

340matcher
165–78–97V–O–F
1.69poäng/match
49 %vinstprocent
573poäng
572–433mål
+139målskillnad
104hållna nollor
1657897
Bäst iIFK Norrköping1.86 p/m155 matcher
Svagast iBK Häcken1.45 p/m65 matcher
Bästa säsong20182.17 p/m30 matcher
Flest matcherIFK Norrköping155 matcher

336 av 340 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Halmstad2011–2014
IFK Norrköping2016–2020
Pogon Szczecin2022–2024
BK Häcken2024–nu

Poäng per match, period för period

IFK Norrköping 2016–20201.88154
HNK Hajduk Split 20211.7617
Pogon Szczecin 2022–20241.7185
BK Häcken 2024–nu1.4565
Al-Fateh 20240.3813
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
HalmstadSweden2011–2014inga matcher i vår databas
IFK NorrköpingSweden2016–20201548534352771752891.88
HNK Hajduk SplitCroatia2021179352820301.76
Sweden U212022inga matcher i vår databas
Pogon SzczecinPoland2022–2024854219241461111451.71
Al-FatehSaudi-Arabia202413121092450.38
BK HäckenSweden2024–nu6525192110194941.45

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.86 p/mIFK Norrköpingpå 155 matcher
Bästa målskillnad+0.65 per matchIFK Norrköping280–179 på 155 matcher
Flest matcher155IFK Norrköping85–34–36
Flest vinster85IFK Norrköpingpå 155 matcher
Flest poäng289IFK Norrköpingpå 155 matcher
Längsta sejour154 matcherIFK Norrköping2016–2020

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231617181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123HNK Hajduk SplitPogon SzczecinAl-FatehBK Häckensnitt 1.69match 1340
Starkaste sträckan2.29 p/m+0.60 mot karriärsnittetMatch 93130 · 2019-05-162020-07-06IFK Norrköping27 vinster av 38 · 7928
Svagaste sträckan1.11 p/m0.58 mot karriärsnittetMatch 264301 · 2024-09-142025-07-27Al-FatehBK Häcken11 vinster av 38 · 4961

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 2.03 mot 1.53.

4-2-3-1100 31.3 %1.53 p/m
3-4-359 18.5 %2.03 p/m
4-4-255 17.2 %1.62 p/m
4-1-4-140 12.5 %1.58 p/m
4-3-328 8.8 %1.86 p/m
3-5-211 3.4 %1.91 p/m
4-5-18 2.5 %
4-2-2-27 2.2 %
4-3-1-23 0.9 %
5-4-13 0.9 %
3-4-2-12 0.6 %
3-4-1-21 0.3 %
3-5-1-11 0.3 %
4-2-1-31 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

IFK Norrköping
3-4-34-4-2
145
Pogon Szczecin
4-2-3-14-1-4-1
85
BK Häcken
4-2-3-14-4-2
59
HNK Hajduk Split
4-2-3-14-4-2
17
Al-Fateh
4-2-3-1
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 319 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

IFK Norrköping2016-07-092020-12-06

UnderHan1.86 155
EfterR. Norling1.43 56−0.43

HNK Hajduk Split2021-07-172021-11-21

FöreP. Tramezzani1.92 24
UnderHan1.89 19−0.03
EfterValdas Dambrauskas2.00 35+0.11

Pogon Szczecin2022-07-072024-08-10

FöreKosta Runjaic1.58 146
UnderHan1.70 87+0.12
EfterR. Kolendowicz1.83 36+0.13

Al-Fateh2024-08-232024-12-05

FöreS. Bilić1.33 36
UnderHan0.43 14−0.90

BK Häcken2025-02-172025-08-31

FöreJ. Oosterveld1.50 6
UnderHan1.44 36−0.06

BK Häcken2026-04-062026-08-21

FöreJens Gustafsson1.17 6
UnderHan1.72 18+0.55

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 3 andraplatser sedan 2011
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2016 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CupPoland2023/2024Tvåa
  • AllsvenskanSweden2018Tvåa
  • Svenska CupenSweden2016/2017Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.41 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.30snitt 1.732.01
HögstIFK Norrköping1.86 p/m på 155
LägstBK Häcken1.45 p/m på 65
Spann0.41 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.16 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Jens Otto Andreas Gustafsson
  • Rutinerad340 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jens Otto Andreas Gustafsson med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare