FootSam
FOOTBALL DATA

R. Breda

Uppdrag avslutade

Italy · 56 år

204 matcher, 10 klubbar mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

204matcher
60–59–85V–O–F
1.17poäng/match
29 %vinstprocent
239poäng
228–282mål
-54målskillnad
52hållna nollor
605985
Bäst iTernana1.36 p/m28 matcher
Svagast iLivorno0.91 p/m58 matcher
Bästa säsong20221.40 p/m15 matcher
Flest matcherLivorno58 matcher

199 av 204 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Reggina2011–2012
Vicenza Virtus2012–2013
Latina2013–2014
Latina2014–2015
Ternana2015–2016
Virtus Entella2016–2017
Perugia2017–2018
Livorno2018–2019
Pescara2020–2021
Ascoli2023
Ternana2023–2024

Poäng per match, period för period

Ascoli 20231.4015
Perugia 2017–20181.3933
Ternana 2023–20241.3628
Virtus Entella 2016–20171.3241
Livorno 2018–20191.1041
Pescara 2020–20211.0911
Salernitana 20251.0911
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
RegginaItaly2011–2012inga matcher i vår databas
RegginaItaly2012inga matcher i vår databas
Vicenza VirtusItaly2012–2013inga matcher i vår databas
LatinaItaly2013–2014inga matcher i vår databas
LatinaItaly2014–2015inga matcher i vår databas
TernanaItaly2015–2016inga matcher i vår databas
Virtus EntellaItaly2016–2017411315135149541.32
PerugiaItaly2017–2018331210115253461.39
LivornoItaly2018–2019411112184253451.10
LivornoItaly20204112364
PescaraItaly2020–2021113351016121.09
AscoliItaly2023156361417211.40
TernanaItaly2023–202428108103438381.36
SalernitanaItaly202511335912121.09

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.36 p/mTernanapå 28 matcher
Bästa målskillnad+0.05 per matchVirtus Entella51–49 på 41 matcher
Flest matcher58Livorno13–14–31
Flest vinster13Virtus Entellapå 41 matcher
Flest poäng54Virtus Entellapå 41 matcher
Längsta sejour41 matcherVirtus Entella2016–2017

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231617181920222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123PerugiaLivornoPescaraAscoliTernanaSalernitanasnitt 1.17match 1204
Starkaste sträckan1.61 p/m+0.44 mot karriärsnittetMatch 5693 · 2017-12-282019-03-16PerugiaLivorno16 vinster av 38 · 5239
Svagaste sträckan0.71 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 103140 · 2019-08-112020-12-27LivornoPescara7 vinster av 38 · 3262

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-5-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-1-2 1.59 mot 1.18.

3-5-260 30.5 %1.18 p/m
4-3-1-255 27.9 %1.25 p/m
3-4-1-227 13.7 %1.59 p/m
3-4-312 6.1 %1.00 p/m
3-1-4-28 4.1 %
3-4-2-16 3 %
4-3-2-16 3 %
4-4-26 3 %
3-5-1-15 2.5 %
4-3-35 2.5 %
4-2-3-13 1.5 %
4-4-1-12 1 %
5-3-21 0.5 %
5-4-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Livorno
3-4-1-23-5-23-4-3
55
Perugia
3-5-24-3-1-2
33
Ternana
3-5-23-1-4-23-4-1-2
28
Pescara
3-5-23-5-1-1
15
Ascoli
4-3-1-2
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 197 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Virtus Entella2016-08-072017-04-29

UnderHan1.32 41
EfterG. Castorina1.00 17−0.32

Perugia2017-10-082018-05-12

UnderHan1.34 35
EfterA. Nesta1.28 39−0.06

Livorno2018-11-102019-12-07

FöreC. Lucarelli0.50 12
UnderHan1.07 42+0.57
EfterP. Tramezzani0.29 7−0.78

Livorno2020-02-082020-07-31

FöreP. Tramezzani0.29 7
UnderHan0.50 16+0.21

Ascoli2023-02-112023-05-19

FöreC. Bucchi1.20 25
UnderHan1.40 15+0.20
EfterW. Viali0.86 14−0.54

Ternana2023-11-122024-05-23

FöreC. Lucarelli0.60 25
UnderHan1.36 28+0.76

Salernitana2025-01-122025-04-05

FöreS. Colantuono0.71 7
UnderHan1.00 12+0.29
EfterPasquale Marino1.50 8+0.50

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.45 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.76snitt 1.181.51
HögstTernana1.36 p/m på 28
LägstLivorno0.91 p/m på 58
Spann0.45 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

R. Breda
  • Tunga uppdrag1.17 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. Breda med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.