FootSam
FOOTBALL DATA

Paulo César Gusmão

Uppdrag avslutade

Brazil · 64 år

157 matcher, 14 klubbar, 3 länder mellan 2010 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

157matcher
46–45–66V–O–F
1.17poäng/match
29 %vinstprocent
183poäng
164–200mål
-36målskillnad
44hållna nollor
464566
Bäst iCeara1.49 p/m43 matcher
Svagast iAtletico Goianiense0.91 p/m22 matcher
Bästa säsong20121.47 p/m32 matcher
Flest matcherCeara43 matcher

11 av 157 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Ceara 20121.5627
RB Bragantino 20141.4715
Vasco DA Gama 2010–20111.2832
Ceara 20141.0011
Joinville 2015–20160.9329
Atletico Goianiense 20130.8715
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
CearaBrazil201053204111
Vasco DA GamaBrazil2010–20113291493638411.28
Atletico GoianienseBrazil20117214797
Sport RecifeBrazil2011inga matcher i vår databas
CearaBrazil20122711974337421.56
VitoriaBrazil20125122795
Atletico GoianienseBrazil2013153481420130.87
Al-Arabi SCQatar2014inga matcher i vår databas
RB BragantinoBrazil2014157171820221.47
CearaBrazil201411326814111.00
Penapolense2015inga matcher i vår databas
JoinvilleBrazil2015–20162969142235270.93
MaritimoPortugal20163102143
MadureiraBrazil2016–2017inga matcher i vår databas
PortuguesaBrazil2017inga matcher i vår databas
MadureiraBrazil2017–2018inga matcher i vår databas
Santa CruzBrazil2018inga matcher i vår databas
LondrinaBrazil202360154101

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.49 p/mCearapå 43 matcher
Bästa målskillnad+0.07 per matchCeara55–52 på 43 matcher
Flest matcher43Ceara17–13–13
Flest vinster17Cearapå 43 matcher
Flest poäng64Cearapå 43 matcher
Längsta sejour32 matcherVasco DA Gama2010–2011

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231011121314151623

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Vasco DA GamaAtletico GoianienseCearaVitoriaAtletico GoianienseRB BragantinoCearaJoinvilleMaritimoLondrinasnitt 1.17match 1157
Starkaste sträckan1.45 p/m+0.28 mot karriärsnittetMatch 138 · 2010-05-092011-05-22CearaVasco DA GamaAtletico Goianiense13 vinster av 38 · 4139
Svagaste sträckan0.79 p/m0.38 mot karriärsnittetMatch 117154 · 2014-11-292023-06-11CearaJoinvilleMaritimoLondrina7 vinster av 38 · 2549

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-17 63.6 %
3-4-31 9.1 %
4-3-1-21 9.1 %
4-5-11 9.1 %
5-4-11 9.1 %

Startformationen som källan skrev den, för 11 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Vasco DA Gama2010-06-042010-11-28

FöreCelso Roth1.00 5
UnderHan1.28 32+0.28
EfterRicardo Gomes1.85 13+0.57

Atletico Goianiense2011-05-222011-06-30

FöreRené Simões1.32 25
UnderHan1.00 7−0.32

Atletico Goianiense2013-08-042013-10-01

FöreRené Simões1.11 9
UnderHan0.87 15−0.24

Joinville2015-07-022015-12-06

FöreAdilson Batista0.60 5
UnderHan0.93 29+0.33
EfterHemerson Maria1.11 9+0.18

Maritimo2016-08-132016-09-16

UnderHan0.60 5
EfterDaniel António Lopes Ramos1.51 72+0.91

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 2010
11
12

Ett steg per år från 2011 till 2012, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Cearense 1Brazil2012Vinnare
  • Goiano 1Brazil2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.58 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.76snitt 1.211.64
HögstCeara1.49 p/m på 43
LägstAtletico Goianiense0.91 p/m på 22
Spann0.58 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.25 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Paulo César Gusmão
  • Tunga uppdrag1.17 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Resande tränare8 klubbar, 20 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Paulo César Gusmão med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare