FootSam
FOOTBALL DATA

Hemerson Maria

Aktiv

Brazil · 54 år · Joinville

269 matcher, 14 klubbar mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

269matcher
97–89–83V–O–F
1.41poäng/match
36 %vinstprocent
380poäng
279–256mål
+23målskillnad
95hållna nollor
978983
Bäst iJoinville1.58 p/m53 matcher
Svagast iBrasil de Pelotas1.10 p/m20 matcher
Bästa säsong20141.84 p/m38 matcher
Flest matcherVila Nova84 matcher

152 av 269 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20122026
Avai2012
CRAC2013
Avai2013
Joinville2013–2015
Fortaleza EC2016–2017
Vila Nova2017–2018
Figueirense2018–2019
Chapecoense-sc2019–2020
Barra2022–2023
Joinville2024–nu

Poäng per match, period för period

Joinville 2013–20151.6942
Avai 20121.6520
Avai 20131.5332
Vila Nova 2017–20181.5275
Botafogo SP 20191.2619
Figueirense 2018–20191.2015
Brasil de Pelotas 20201.1119
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AvaiBrazil20122010372522331.65
CRAC2013inga matcher i vår databas
AvaiBrazil201332147114035491.53
JoinvilleBrazil2013–201542218135539711.69
JoinvilleBrazil201692436710
Fortaleza ECBrazil2016–20172101133
Vila NovaBrazil2017–20187529271976601141.52
FigueirenseBrazil2018–2019154651215181.20
Botafogo SPBrazil2019196671516241.26
Chapecoense-scBrazil2019–20203111434
Brasil de PelotasBrazil2020194961417211.11
CriciumaBrazil20211010001
Vila NovaBrazil2021inga matcher i vår databas
TombenseBrazil20228071687
BarraBrazil2022–2023inga matcher i vår databas
Aparecidense2023inga matcher i vår databas
AnápolisBrazil2024inga matcher i vår databas
JoinvilleBrazil2024–nu2101113

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.58 p/mJoinvillepå 53 matcher
Bästa målskillnad+0.28 per matchJoinville62–47 på 53 matcher
Flest matcher84Vila Nova31–31–22
Flest vinster31Vila Novapå 84 matcher
Flest poäng124Vila Novapå 84 matcher
Längsta sejour75 matcherVila Nova2017–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Avai · 1.65 p/m på 20 matcher122013 · Avai · 1.53 p/m på 32 matcher132014 · Joinville · 1.84 p/m på 38 matcher142015 · Joinville · 0.25 p/m på 4 matcher152016 · Joinville · 1.18 p/m på 11 matcher162017 · Vila Nova · 1.53 p/m på 38 matcher172018 · Vila Nova · 1.36 p/m på 47 matcher182019 · Botafogo SP · 1.31 p/m på 42 matcher192020 · Brasil de Pelotas · 1.10 p/m på 20 matcher202021 · Vila Nova · 1.00 p/m på 5 matcher212022 · Tombense · 0.70 p/m på 10 matcher222026 · Joinville · 1.50 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123JoinvilleFortaleza ECVila NovaFigueirenseVila NovaFigueirenseVila NovaFigueirenseVila NovaFigueirenseVila NovaFigueirenseBotafogo SPChapecoense-scBrasil de PelotasCriciumaVila NovaTombenseJoinvillesnitt 1.41match 1269
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.51 mot karriärsnittetMatch 5289 · 2013-11-292014-11-22AvaiJoinville22 vinster av 38 · 5532
Svagaste sträckan1.00 p/m0.41 mot karriärsnittetMatch 219256 · 2019-10-112021-08-22Botafogo SPChapecoense-scBrasil de PelotasCriciumaVila Nova7 vinster av 38 · 3036

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-2-2 1.90 mot 1.38.

4-2-3-186 65.6 %1.38 p/m
4-2-2-210 7.6 %1.90 p/m
4-3-39 6.9 %
4-4-29 6.9 %
4-1-4-18 6.1 %
3-4-1-22 1.5 %
5-3-22 1.5 %
3-4-2-11 0.8 %
3-5-21 0.8 %
4-3-2-11 0.8 %
4-4-1-11 0.8 %
4-5-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Vila Nova
4-2-3-1
64
Botafogo SP
4-2-3-1
22
Figueirense
4-3-34-2-3-14-1-4-1
16

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 131 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Joinville2014-04-182015-05-31

UnderHan1.69 42
EfterAdilson Batista0.60 5−1.09

Joinville2016-04-212016-06-01

FörePaulo César Gusmão0.93 29
UnderHan1.11 9+0.18

Vila Nova2017-05-132018-11-24

UnderHan1.50 80
EfterEduardo Alexandre Baptista1.13 15−0.37

Figueirense2018-11-022019-07-27

UnderHan1.21 19
EfterMarcio Coelho0.80 10−0.41

Botafogo SP2019-08-022019-11-29

UnderHan1.20 25
EfterClaudinei Oliveira0.82 22−0.38

Brasil de Pelotas2020-08-072020-11-03

UnderHan1.10 20
EfterCláudio Tencati1.18 33+0.08

Tombense2022-03-012022-05-11

UnderHan0.70 10
EfterBruno Pivetti1.25 32+0.55

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 3 andraplatser sedan 2012
12
13
14
15
16

Ett steg per år från 2012 till 2016, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Catarinense 1Brazil2016Tvåa
  • Catarinense 1Brazil2015Tvåa
  • Serie BBrazil2014Vinnare
  • Catarinense 1Brazil2014Tvåa
  • Catarinense 1Brazil2012Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.48 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.95snitt 1.461.73
HögstAvai1.58 p/m på 52
LägstBrasil de Pelotas1.10 p/m på 20
Spann0.48 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.16 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Hemerson Maria
  • Rutinerad269 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Resande tränare10 klubbar, 27 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Hemerson Maria med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare