FootSam
FOOTBALL DATA

Eduardo Alexandre Baptista

Aktiv

Brazil · 54 år · Criciuma

348 matcher, 14 klubbar mellan 2014 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

348matcher
128–92–128V–O–F
1.37poäng/match
37 %vinstprocent
476poäng
387–398mål
-11målskillnad
113hållna nollor
12892128
Bäst iNovorizontino1.71 p/m78 matcher
Svagast iPonte Preta1.30 p/m64 matcher
Bästa säsong20241.68 p/m38 matcher
Flest matcherNovorizontino78 matcher

244 av 348 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Sport Recife2014–2015
Fluminense2015–2016
Palmeiras2016–2017
Ponte Preta2017–2018
CSA2020
Mirassol2020–2021
Remo2021
Novorizontino2022–2025
Criciuma2025–nu

Poäng per match, period för period

Novorizontino 2022–20251.7178
Atletico Paranaense 20171.7010
Coritiba 20181.6517
Criciuma 2025–nu1.6534
Ponte Preta 20161.4745
Sport Recife 2014–20151.4159
Vila Nova 20191.2114
Juventude 20221.1712
Ponte Preta 2017–20180.8919
Fluminense 2015–20160.8217
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Sport RecifeBrazil2014–2015592120186870831.41
FluminenseBrazil2015–20161742111627140.82
Ponte PretaBrazil2016451812156157661.47
PalmeirasBrazil2016–2017inga matcher i vår databas
Atletico ParanaenseBrazil2017105231110171.70
Ponte PretaBrazil2017–20181945101525170.89
CoritibaBrazil2018177732116281.65
Sport RecifeBrazil20183003070
Vila NovaBrazil2019143831211171.21
CSABrazil2020inga matcher i vår databas
MirassolBrazil2020–20211001230
RemoBrazil20216024382
MirassolBrazil2022inga matcher i vår databas
JuventudeBrazil2022123541319141.17
Atletico GoianienseBrazil202272057126
NovorizontinoBrazil2022–20257839162395621331.71
CriciumaBrazil2025–nu34168103933561.65

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.71 p/mNovorizontinopå 78 matcher
Bästa målskillnad+0.42 per matchNovorizontino95–62 på 78 matcher
Flest matcher78Novorizontino39–16–23
Flest vinster39Novorizontinopå 78 matcher
Flest poäng133Novorizontinopå 78 matcher
Längsta sejour78 matcherNovorizontino2022–2025

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123141516171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FluminensePonte PretaAtletico ParanaensePonte PretaCoritibaSport RecifeVila NovaCSAMirassolRemoMirassolJuventudeAtletico GoianienseNovorizontinoCriciumasnitt 1.37match 1348
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.45 mot karriärsnittetMatch 267304 · 2023-11-122024-11-02Novorizontino20 vinster av 38 · 4630
Svagaste sträckan0.79 p/m0.58 mot karriärsnittetMatch 166203 · 2018-07-092021-11-15CoritibaSport RecifeVila NovaCSAMirassolRemo6 vinster av 38 · 2447

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 1.82 mot 1.11.

4-2-3-153 22.9 %1.11 p/m
4-1-4-139 16.9 %1.10 p/m
3-4-338 16.5 %1.82 p/m
3-4-2-136 15.6 %1.67 p/m
4-4-222 9.5 %1.05 p/m
5-4-118 7.8 %1.61 p/m
4-3-312 5.2 %1.00 p/m
3-4-1-24 1.7 %
3-5-23 1.3 %
4-3-2-12 0.9 %
5-3-22 0.9 %
4-3-1-21 0.4 %
4-5-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Novorizontino
3-4-33-4-2-15-4-1
77
Ponte Preta
4-1-4-14-2-3-1
39
Criciuma
3-4-2-1
39
Juventude
4-2-3-14-3-34-4-2
16
Atletico Paranaense
4-1-4-14-2-3-1
11
Vila Nova
4-2-3-14-4-2
11
Coritiba
4-2-3-14-1-4-1
10
Sport Recife
4-2-3-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 231 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Sport Recife2014-04-202015-08-30

FöreGeninho1.57 21
UnderHan1.41 59−0.16

Fluminense2015-09-032015-12-06

FöreEnderson Alves Moreira1.57 21
UnderHan0.82 17−0.75
EfterLevir Culpi1.46 41+0.64

Atletico Paranaense2017-05-282017-07-09

FörePaulo Autuori de Mello1.41 32
UnderHan1.50 12+0.09

Coritiba2018-04-182018-08-11

FöreSandro Forner1.00 5
UnderHan1.53 19+0.53

Sport Recife2018-08-182018-09-23

FöreClaudinei Oliveira1.19 16
UnderHan0.50 8−0.69

Vila Nova2019-02-142019-07-13

FöreHemerson Maria1.50 80
UnderHan1.13 15−0.37
EfterMarcelo Cabo1.12 17−0.01

Juventude2022-03-022022-06-19

UnderHan1.00 17−0.25
EfterUmberto Louzer0.56 16−0.44

Atletico Goianiense2022-09-022022-10-05

FöreJorginho1.33 27
UnderHan1.13 8−0.20

Novorizontino2023-04-152025-03-11

FöreMazola Júnior1.10 10
UnderHan1.71 78+0.61
EfterEnderson Alves Moreira1.80 5+0.09

Criciuma2025-05-042025-11-23

UnderHan1.65 34
EfterEduardo Alexandre Baptista1.76 25+0.11

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 2 andraplatser sedan 2014
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2014 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Paulista A2Brazil2023Tvåa
  • Copa VerdeBrazil2021Vinnare
  • Serie DBrazil2020Vinnare
  • Alagoano 1Brazil2020Tvåa
  • Pernambucano 1Brazil2014Vinnare
  • Copa do NordesteBrazil2014Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.41 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.471.86
HögstNovorizontino1.71 p/m på 78
LägstPonte Preta1.30 p/m på 64
Spann0.41 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.19 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Eduardo Alexandre Baptista
  • Rutinerad348 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Resande tränare13 klubbar, 27 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Eduardo Alexandre Baptista med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare