FootSam
FOOTBALL DATA

Levir Culpi

Uppdrag avslutade

Brazil · 73 år

293 matcher, 5 klubbar, 2 länder mellan 2012 och 2021.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

293matcher
130–77–86V–O–F
1.59poäng/match
44 %vinstprocent
467poäng
421–337mål
+84målskillnad
95hållna nollor
1307786
Bäst iSantos1.74 p/m27 matcher
Svagast iGamba Osaka1.31 p/m39 matcher
Bästa säsong20151.88 p/m33 matcher
Flest matcherCerezo Osaka98 matcher

138 av 293 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Cerezo Osaka2007–2011
Cerezo Osaka2012–2013
Atletico-MG2014–2015
Santos2017
Atletico-MG2018–2019
Cerezo Osaka2020–2021

Poäng per match, period för period

Santos 20171.8622
Atletico-MG 2014–20151.7571
Cerezo Osaka 2012–20131.6964
Cerezo Osaka 2020–20211.5428
Fluminense 20161.5040
Atletico-MG 2018–20191.4015
Gamba Osaka 20181.2638
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Cerezo OsakaJapan2007–2011inga matcher i vår databas
Cerezo OsakaJapan2012–201364301816106731081.69
Atletico-MGBrazil2014–201571361619107771241.75
FluminenseBrazil2016401612125443601.50
SantosBrazil20172211832514411.86
Gamba OsakaJapan201838146184760481.26
Atletico-MGBrazil2018–2019156361615211.40
Cerezo OsakaJapan2020–202128111074429431.54

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.74 p/mSantospå 27 matcher
Bästa målskillnad+0.48 per matchCerezo Osaka159–112 på 98 matcher
Flest matcher98Cerezo Osaka44–29–25
Flest vinster44Cerezo Osakapå 98 matcher
Flest poäng161Cerezo Osakapå 98 matcher
Längsta sejour71 matcherAtletico-MG2014–2015

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123121314151617181921

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Atletico-MGFluminenseSantosGamba OsakaAtletico-MGCerezo Osakasnitt 1.59match 1293
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.36 mot karriärsnittetMatch 81118 · 2014-08-232015-07-30Atletico-MG22 vinster av 38 · 6133
Svagaste sträckan1.11 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 199236 · 2017-10-122018-08-26SantosGamba Osaka11 vinster av 38 · 4660

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.51.

4-2-3-179 63.7 %1.51 p/m
4-4-232 25.8 %1.28 p/m
4-3-33 2.4 %
3-4-32 1.6 %
4-4-1-12 1.6 %
3-1-4-21 0.8 %
3-4-2-11 0.8 %
3-5-21 0.8 %
4-2-2-21 0.8 %
4-3-1-21 0.8 %
5-3-21 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Cerezo Osaka
4-4-24-2-3-1
31
Gamba Osaka
4-4-24-2-3-1
29
Santos
4-2-3-1
27
Fluminense
4-2-3-1
20
Atletico-MG
4-2-3-1
17

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 124 matcher mellan 2016 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Fluminense2016-04-072016-11-06

UnderHan1.46 41+0.64

Santos2017-06-152017-10-28

UnderHan1.74 27
EfterElano1.43 7−0.31

Gamba Osaka2018-02-242018-10-06

FöreKenta Hasegawa1.66 194
UnderHan1.31 39−0.35
EfterT. Miyamoto1.56 103+0.25

Atletico-MG2018-10-212019-04-10

FöreThiago Larghi1.61 36
UnderHan1.41 17−0.20
EfterRodrigo Santana1.51 39+0.10

Cerezo Osaka2021-02-272021-08-25

FöreLotina1.73 83
UnderHan1.56 34−0.17
EfterAkio Kogiku1.47 159−0.09

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 0 andraplatser sedan 2007
14
15
16

Ett steg per år från 2014 till 2016, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Primeira LigaBrazil2016Vinnare
  • Mineiro 1Brazil2015Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2014/2015Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil2014Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.43 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.16snitt 1.591.89
HögstSantos1.74 p/m på 27
LägstGamba Osaka1.31 p/m på 39
Spann0.43 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.14 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Levir Culpi
  • Rutinerad293 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Levir Culpi med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare