FootSam
FOOTBALL DATA

Gamba Osaka

J1 League 2027/27 · Panasonic Stadium Suita · Grundad 1980

12i tabellen
Poäng
5
Matcher
4
V–O–F
1–2–1
Mål
6–7
Målskillnad
-1
Poäng/match
1.25
Vinstprocent
25 %
FormVOFO
Hemma
Poäng/match
2.00
V–O–F
1–1–0
Mål
4–3
Borta
Poäng/match
0.50
V–O–F
0–1–1
Mål
2–4
Placering under säsongen
Högsta
4
Lägsta
12
Räknad ur matchresultaten.

Beräknad slutplacering

13:e

10,97förväntad placering

  • 1:a2,8 %
  • 2:a3,7 %
  • 3:e4,2 %
  • 4:e4,6 %
  • 5:e4,7 %
  • 6:e5,0 %
  • 7:e5,4 %
  • 8:e5,3 %
  • 9:e5,4 %
  • 10:e5,5 %
  • 11:e5,5 %
  • 12:e5,6 %
  • 13:e5,6 %
  • 14:e5,5 %
  • 15:e5,6 %
  • 16:e5,6 %
  • 17:e5,4 %
  • 18:e5,2 %
  • 19:e4,9 %
  • 20:e4,3 %
Vinner ligan
2,8 %
Europaspel
10,7 %
Nedflyttning
14,5 %

Byggd på 40 av säsongens 380 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

5 poäng på 4 matcher1.25 poäng per match
0123VOFO1234

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 12:a av 20Högsta placering 4, lägsta 12
124681012141618204:a12:aVOFO1234

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

1match

1
Vann
0
Oavgjort
0
Förlust

Höll varenda ledning

Lika i paus

2matcher

0
Vann
1
Oavgjort
1
Förlust

Låg under i paus

1match

0
Vann
1
Oavgjort
0
Förlust

Räddade 1 poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

3.25mål per match, båda lagens · 4 matcher

3.50
Hemma
3.00
Borta
  • Över 1.5 mål3 av 475 %
  • Över 2.5 mål2 av 450 %
  • Över 3.5 mål2 av 450 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan110–1517 %14 %13 %216–3029 %13 %231–4533 %23 %46–6013 %161–7517 %17 %2476–9033 %57 %20 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

3 mål i första halvlek, 3 i andra (50 % efter paus). Insläppta: 3 och 4 (57 % efter paus).

Bygger på 6 gjorda och 7 insläppta mål med minutangivelse.

Mot ligan

Poäng per match
1.25
Ligasnitt
1.40
Skillnad
-0.15 (-10.7 %)
I ligan
11 av 20
Gjorda mål per match
1.50
Ligasnitt
1.52
Skillnad
-0.02 (-1.6 %)
I ligan
9 av 20
Insläppta mål per match
1.75
Ligasnitt
1.52
Skillnad
+0.23 (+14.8 %)
I ligan
14 av 20

Stabilitet

Hållna nollor
25.0 %
Ligasnitt
22.5 %
Skillnad
+2.5 % (+11.1 %)
I ligan
6 av 20
Matcher utan mål
25.0 %
Ligasnitt
22.5 %
Skillnad
+2.5 % (+11.1 %)
I ligan
10 av 20

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

30.75 per match

Utvisningar

20.50 per match

2 direkt rött · 0 efter två gula

Straffar

Laget fick ingen straff under säsongen.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
2.00
Ligasnitt
1.72
Skillnad
+0.28 (+16.5 %)
I ligan
5 av 20
Poäng per bortamatch
0.50
Ligasnitt
1.07
Skillnad
-0.57 (-53.1 %)
I ligan
12 av 20
Hemmafördel
1.50
Ligasnitt
0.65
Skillnad
+0.85 (+130.8 %)
Störst i ligan
4 av 20

Sviter

Längsta vinstsvit
1 matcher
Slutade i omgång 1
Längsta obesegrade svit
2 matcher
Slutade i omgång 2
Längsta förlustsvit
1 matcher
Slutade i omgång 3

Ytterligheter

Största segrarna
43Urawahemma · 2026-08-07
Värsta förlusterna
13Nagoya Grampusborta · 2026-08-22

Formationer

  • 4-2-3-14 matcher 100 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter2

Spelare
18R. Araki18 år
327000006.93
22J. Ichimori35 år
19000007.70

Försvarare6

Spelare
436010007.18
21R. Hatsuse29 år
435901006.55
15T. Kishimoto29 år
435701116.88
67S. Sasaki26 år
422600007.20
213500006.35
47S. Nakano22 år
110000

Mittfältare10

Spelare
17R. Yamashita28 år
435902007.13
13S. Abe28 år
325301016.73
27R. Mito24 år
324500006.73
8R. Meshino28 år
321510006.90
11I. Jebali34 år
217611107.25
38G. Nawata20 år
313200006.40
16T. Suzuki29 år
210300006.60
20E. Adams24 år
36000006.57
10S. Kurata37 år
15700006.70
13300006.90

Anfallare5

Spelare
23D. Hümmet29 år
426210106.48
14A. Uenaka24 år
318410006.53
7T. Usami34 år
26900006.25
11310007.90
11100006.30

4 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.