FootSam
FOOTBALL DATA

Lotina

Uppdrag avslutade

Spain · 69 år

199 matcher, 11 klubbar, 4 länder mellan 2010 och 2022.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

199matcher
75–49–75V–O–F
1.38poäng/match
38 %vinstprocent
274poäng
225–226mål
-1målskillnad
63hållna nollor
754975
Bäst iCerezo Osaka1.73 p/m83 matcher
Svagast iShimizu S-pulse1.02 p/m45 matcher
Bästa säsong20201.82 p/m38 matcher
Flest matcherCerezo Osaka83 matcher

187 av 199 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20022026
Celta Vigo2002–2004
Espanyol2004–2006
Real Sociedad2006–2007
Tokyo Verdy2016–2018
Cerezo Osaka2018–2021

Poäng per match, period för period

Cerezo Osaka 2018–20211.7383
Vissel Kobe 20221.5012
Villarreal 20121.1712
Deportivo La Coruna 2007–20111.1234
Shimizu S-pulse 20211.0544
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Celta VigoSpain2002–2004inga matcher i vår databas
EspanyolSpain2004–2006inga matcher i vår databas
Real SociedadSpain2006–2007inga matcher i vår databas
Deportivo La CorunaSpain2007–201134911142742381.12
VillarrealSpain2012123541415141.17
Omonia NicosiaCyprus2014inga matcher i vår databas
Al ShahaniyaQatar2014inga matcher i vår databas
Tokyo VerdyJapan2016–20184202446
Cerezo OsakaJapan2018–202183431525108761441.73
Shimizu S-pulseJapan2021441113204361461.05
Vissel KobeJapan2022125342212181.50

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.73 p/mCerezo Osakapå 83 matcher
Bästa målskillnad+0.39 per matchCerezo Osaka108–76 på 83 matcher
Flest matcher83Cerezo Osaka43–15–25
Flest vinster43Cerezo Osakapå 83 matcher
Flest poäng144Cerezo Osakapå 83 matcher
Längsta sejour83 matcherCerezo Osaka2018–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Deportivo La Coruna · 1.13 p/m på 38 matcher102011 · Villarreal · 1.00 p/m på 14 matcher112017 · Tokyo Verdy · 0.00 p/m på 1 matcher172018 · Tokyo Verdy · 2.00 p/m på 3 matcher182019 · Cerezo Osaka · 1.67 p/m på 45 matcher192020 · Cerezo Osaka · 1.82 p/m på 38 matcher202021 · Shimizu S-pulse · 1.02 p/m på 45 matcher212022 · Vissel Kobe · 1.40 p/m på 15 matcher22

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123VillarrealTokyo VerdyCerezo OsakaShimizu S-pulseVissel Kobesnitt 1.38match 1199
Starkaste sträckan2.16 p/m+0.78 mot karriärsnittetMatch 88125 · 2019-08-142020-09-27Cerezo Osaka26 vinster av 38 · 6136
Svagaste sträckan0.89 p/m0.49 mot karriärsnittetMatch 148185 · 2021-04-042022-04-10Shimizu S-pulseVissel Kobe8 vinster av 38 · 3459

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.61.

4-4-271 61.7 %1.61 p/m
3-4-2-112 10.4 %0.83 p/m
4-2-3-112 10.4 %1.25 p/m
4-4-1-17 6.1 %
4-3-34 3.5 %
4-2-2-23 2.6 %
5-3-22 1.7 %
3-4-31 0.9 %
4-1-4-11 0.9 %
4-3-1-21 0.9 %
5-4-11 0.9 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Cerezo Osaka
4-4-23-4-2-1
68
Vissel Kobe
4-2-3-1
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 115 matcher mellan 2019 och 2022. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Deportivo La Coruna2010-08-292011-05-21

UnderHan1.13 38
EfterJosé Luis Oltra1.00 10−0.13

Villarreal2012-03-042012-05-13

UnderHan1.00 14
EfterMarcelino García Toral1.69 140+0.69

Cerezo Osaka2019-02-222020-12-19

FöreYoon Jong-Hwan1.79 98
UnderHan1.73 83−0.06
EfterLevir Culpi1.56 34−0.17

Shimizu S-pulse2021-02-272021-11-03

FöreH. Hiraoka1.56 9
UnderHan1.02 45−0.54
EfterH. Hiraoka1.19 26+0.17

Vissel Kobe2022-04-102022-06-26

UnderHan1.40 15
EfterTakayuki Yoshida1.87 142+0.47

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2002
  • Copa del ReySpain2005/2006Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.71 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.87snitt 1.401.88
HögstCerezo Osaka1.73 p/m på 83
LägstShimizu S-pulse1.02 p/m på 45
Spann0.71 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.33 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Lotina med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.