FootSam
FOOTBALL DATA

Takayuki Yoshida

Aktiv

Japan · 49 år · Vissel Kobe

267 matcher, 2 klubbar mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

267matcher
123–59–85V–O–F
1.60poäng/match
46 %vinstprocent
428poäng
380–309mål
+71målskillnad
85hållna nollor
1235985
Bäst iVissel Kobe1.66 p/m241 matcher
Svagast iShimizu S-pulse1.08 p/m25 matcher
Bästa säsong20241.98 p/m57 matcher
Flest matcherVissel Kobe241 matcher

259 av 267 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
Vissel Kobe2017–2018
V-varen Nagasaki2019–2020
Vissel Kobe2022–nu

Poäng per match, period för period

Vissel Kobe 2022–nu1.85169
Vissel Kobe 2017–20181.4052
Vissel Kobe 20190.6411
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Vissel KobeJapan2017–2018522013197668731.40
Vissel KobeJapan201911218121870.64
V-varen NagasakiJapan2019–20201001230
V-varen NagasakiJapan2021inga matcher i vår databas
Vissel KobeJapan2022–nu1699333432521673121.85

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.66 p/mVissel Kobepå 241 matcher
Bästa målskillnad+0.32 per matchVissel Kobe353–276 på 241 matcher
Flest matcher241Vissel Kobe117–50–74
Flest vinster117Vissel Kobepå 241 matcher
Flest poäng401Vissel Kobepå 241 matcher
Längsta sejour169 matcherVissel Kobe2022–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123171819222324252627

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123V-varen NagasakiVissel KobeShimizu S-pulseVissel KobeShimizu S-pulsesnitt 1.60match 1267
Starkaste sträckan2.18 p/m+0.58 mot karriärsnittetMatch 152189 · 2024-05-032024-11-26Vissel Kobe25 vinster av 38 · 6433
Svagaste sträckan0.92 p/m0.68 mot karriärsnittetMatch 5087 · 2018-08-222022-09-07Vissel KobeV-varen NagasakiVissel Kobe10 vinster av 38 · 4370

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.73.

4-3-3128 60.1 %1.73 p/m
4-2-3-141 19.2 %1.51 p/m
4-2-2-214 6.6 %1.29 p/m
4-4-214 6.6 %1.50 p/m
3-4-2-17 3.3 %
4-3-2-13 1.4 %
4-1-4-12 0.9 %
4-4-1-12 0.9 %
3-4-31 0.5 %
5-3-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Vissel Kobe
4-3-34-2-3-1
189
Shimizu S-pulse
4-3-33-4-2-1
24

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 213 matcher mellan 2017 och 2027. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Vissel Kobe2017-08-262018-12-01

FöreNelsinho Baptista1.51 124
UnderHan1.34 61−0.17
EfterJuanma Lillo1.50 8+0.16

Vissel Kobe2019-04-202019-06-01

UnderHan0.40 10
EfterThorsten Fink1.59 49+1.19

Vissel Kobe2022-07-022025-05-31

FöreLotina1.40 15
UnderHan1.87 142+0.47

Shimizu S-pulse2026-02-082026-08-22

FöreTadahiro Akiba1.05 21
UnderHan1.04 23−0.01

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 3 andraplatser sedan 2017
23
24
25

Ett steg per år från 2023 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupJapan2025Tvåa
  • J1 LeagueJapan2024Vinnare
  • Emperor CupJapan2024Vinnare
  • Super CupJapan2024Tvåa
  • J.League World ChallengeWorld2024Tvåa
  • J1 LeagueJapan2023Vinnare
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2017 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • J2 LeagueJapan2013Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.58 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.93snitt 1.611.81
HögstVissel Kobe1.66 p/m på 241
LägstShimizu S-pulse1.08 p/m på 25
Spann0.58 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Takayuki Yoshida
  • Rutinerad267 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare89 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Takayuki Yoshida med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare