FootSam
FOOTBALL DATA

Nelsinho BaptistaUppdrag avslutade

Brazil · 76 år

443 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2024.

01

Hur har han presterat?

42 %
Matcher som slutat med seger186 av 443 matcher
27 %
Matcher med hållen nolla118 av 443 matcher
Målbilden
1.45gjorda per match
1.32insläppta per match
Båda snitten på 443 matcher
443matcher
186–95–162V–O–F
1.47poäng/match
42 %vinstprocent
653poäng
641–585mål
+56målskillnad
118hållna nollor
18695162

Vinster 186Oavgjorda 95Förluster 162

Bäst iVissel Kobe1.51 p/m124 matcher
Svagast iPonte Preta1.16 p/m 25 matcher
Bästa säsong20141.80 p/m 45 matcher
Flest matcherKashiwa Reysol289 matcher

222 av 443 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Kashiwa Reysol2009–2014
Vissel Kobe2015–2017
Sport Recife2017–2018
Kashiwa Reysol2018–2023

Poäng per match, period för period

Kashiwa Reysol 2009–20141.67135
Vissel Kobe 2015–20171.55120
Kashiwa Reysol 2018–20231.32151
Ponte Preta 20241.1822
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Kashiwa ReysolJapan2009–20141356531392171822261.67
Vissel KobeJapan2015–20171205521441931551861.55
Sport RecifeBrazil2017–20183210647
Kashiwa ReysolJapan2018–20231515534621941991991.32
Ponte PretaBrazil20242275102531261.18

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.51 p/mVissel Kobepå 124 matcher
Bästa målskillnad+0.27 per matchVissel Kobe195–161 på 124 matcher
Flest matcher289Kashiwa Reysol121–66–102
Flest vinster121Kashiwa Reysolpå 289 matcher
Flest poäng429Kashiwa Reysolpå 289 matcher
Längsta sejour151 matcherKashiwa Reysol2018–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Kashiwa Reysol · 1.25 p/m på 4 matcher112012 · Kashiwa Reysol · 1.75 p/m på 44 matcher2013 · Kashiwa Reysol · 1.50 p/m på 42 matcher2014 · Kashiwa Reysol · 1.80 p/m på 45 matcher2015 · Vissel Kobe · 1.27 p/m på 48 matcher2016 · Vissel Kobe · 1.67 p/m på 45 matcher2017 · Vissel Kobe · 1.69 p/m på 32 matcher2018 · Sport Recife · 1.25 p/m på 4 matcher2019 · Kashiwa Reysol · 1.13 p/m på 8 matcher2020 · Kashiwa Reysol · 1.68 p/m på 40 matcher2021 · Kashiwa Reysol · 1.09 p/m på 46 matcher2022 · Kashiwa Reysol · 1.42 p/m på 43 matcher2023 · Kashiwa Reysol · 0.94 p/m på 17 matcher2024 · Ponte Preta · 1.16 p/m på 25 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Vissel KobeSport RecifeKashiwa ReysolPonte Pretasnitt 1.47match 1443
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.45 mot karriärsnittetMatch 1249 · 2012-04-282013-03-03Kashiwa Reysol22 vinster av 38 · 7051
Svagaste sträckan0.97 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 304341 · 2020-11-212021-07-07Kashiwa Reysol10 vinster av 38 · 4251

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-1-4-2 1.43 mot 1.30.

Staplarna visar antal matcher med varje formation. Till höger står andelen av matcherna med känd formation och poängsnittet.

4-2-3-1Vanligaste startformationen · schematisk uppställning
4-2-3-140 23.1 %1.30 p/m
3-1-4-228 16.2 %1.43 p/m
3-4-2-126 15 %1.08 p/m
4-3-320 11.6 %1.35 p/m
4-4-219 11 %1.11 p/m
4-2-2-216 9.2 %1.19 p/m
3-4-36 3.5 %
3-5-25 2.9 %
4-4-1-13 1.7 %
4-1-4-12 1.2 %
4-3-1-22 1.2 %
5-3-22 1.2 %
5-4-12 1.2 %
3-4-1-21 0.6 %
4-3-2-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Kashiwa Reysol
3-1-4-24-2-3-13-4-2-1
119
Vissel Kobe
4-2-2-24-4-2
26
Ponte Preta
4-3-34-2-3-1
25

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 173 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Vissel Kobe2015-03-072017-08-20

UnderHan1.51 124
EfterTakayuki Yoshida1.34 61−0.17

Sport Recife2017-12-032018-04-23

UnderHan1.60 5
EfterClaudinei Oliveira1.19 16−0.41

Kashiwa Reysol2019-03-062023-05-13

UnderHan1.32 154
EfterM. Ihara1.24 74−0.08

Ponte Preta2024-06-022024-10-20

FöreJoão Brigatti1.00 15
UnderHan1.16 25+0.16

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 2 andraplatser sedan 2009
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

Ett steg per år från 2010 till 2020, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • J-League CupJapan2020Tvåa
  • J2 LeagueJapan2019Vinnare
  • J.League Cup / Copa Sudamericana ChampionshipWorld2014Vinnare
  • J-League CupJapan2013Vinnare
  • Super CupJapan2013Tvåa
  • Emperor CupJapan2012Vinnare
  • Super CupJapan2012Vinnare
  • J1 LeagueJapan2011Vinnare
  • J2 LeagueJapan2010Vinnare
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2009 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1974Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.35 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.01snitt 1.471.66
HögstVissel Kobe1.51 p/m på 124
LägstPonte Preta1.16 p/m på 25
Spann0.35 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.08 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Nelsinho Baptista
  • Rutinerad443 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare111 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Nelsinho Baptista med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare