FootSam
FOOTBALL DATA

Enderson Alves Moreira

Aktiv

Brazil · 54 år · Novorizontino

454 matcher, 16 klubbar, 2 länder mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

454matcher
188–123–143V–O–F
1.51poäng/match
41 %vinstprocent
687poäng
555–469mål
+86målskillnad
170hållna nollor
188123143
Bäst iBotafogo2.00 p/m28 matcher
Svagast iCeara1.27 p/m26 matcher
Bästa säsong20212.07 p/m30 matcher
Flest matcherGoias90 matcher

306 av 454 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Goias2011–2013
Gremio2013–2014
Santos2014–2015
Goias2015–2016
America Mineiro2016–2018
Bahia2018–2019
Ceara2019
Ceara2020
Goias2020
Botafogo2021–2022
Bahia2022
Sport Recife2022–2023
Sporting Cristal2023–2024
Avai2024–2025
Novorizontino2025–nu

Poäng per match, period för period

Botafogo 2021–20222.0028
Goias 2011–20131.8972
Sport Recife 2022–20231.7438
Gremio 2013–20141.6010
Novorizontino 2025–nu1.5838
Fluminense 20151.5721
Santos 2014–20151.5020
Avai 2024–20251.4719
America Mineiro 2016–20181.4276
Bahia 20221.4219
Bahia 2018–20191.2331
Ceara 20191.1323
Fortaleza EC 20211.0812
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
InternacionalBrazil2010520310106
FluminenseBrazil20112101123
GoiasBrazil2011–201372391914122741361.89
GremioBrazil2013–20141044275161.60
SantosBrazil2014–2015209382421301.50
Atletico ParanaenseBrazil2015inga matcher i vår databas
FluminenseBrazil20152110382422331.57
GoiasBrazil2015–201682248118
America MineiroBrazil2016–20187629212674801081.42
BahiaBrazil2018–201931911112928381.23
CearaBrazil20192375112323261.13
CearaBrazil20202110324
CruzeiroBrazil202073229811
GoiasBrazil202080357163
Fortaleza ECBrazil2021124171119131.08
BotafogoBrazil2021–20222816844419562.00
BahiaBrazil2022197662218271.42
Sport RecifeBrazil2022–202338181286242661.74
Sporting CristalPeru2023–20242101473
AvaiBrazil2024–2025198471917281.47
NovorizontinoBrazil2025–nu38151584332601.58

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.00 p/mBotafogopå 28 matcher
Bästa målskillnad+0.89 per matchBotafogo44–19 på 28 matcher
Flest matcher90Goias41–24–25
Flest vinster41Goiaspå 90 matcher
Flest poäng147Goiaspå 90 matcher
Längsta sejour76 matcherAmerica Mineiro2016–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231025

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FluminenseGoiasGremioSantosFluminenseGoiasAmerica MineiroBahiaCearaCruzeiroGoiasFortaleza ECBotafogoBahiaSport RecifeSporting CristalAvaiNovorizontinosnitt 1.51match 1454
Starkaste sträckan2.11 p/m+0.60 mot karriärsnittetMatch 1754 · 2012-07-142013-08-08Goias24 vinster av 38 · 6931
Svagaste sträckan0.84 p/m0.67 mot karriärsnittetMatch 129166 · 2015-08-232017-02-22FluminenseGoiasAmerica Mineiro8 vinster av 38 · 2654

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.77 mot 1.51.

4-2-3-1186 62.4 %1.51 p/m
4-4-233 11.1 %1.30 p/m
4-3-326 8.7 %1.77 p/m
4-1-4-121 7 %1.10 p/m
3-4-2-18 2.7 %
3-4-36 2 %
4-5-15 1.7 %
5-4-15 1.7 %
4-4-1-13 1 %
5-3-23 1 %
3-5-21 0.3 %
4-3-2-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

America Mineiro
4-2-3-14-1-4-1
71
Bahia
4-2-3-1
49
Sport Recife
4-2-3-14-3-3
39
Novorizontino
4-2-3-13-4-2-1
38
Botafogo
4-2-3-1
27
Ceara
4-2-3-14-4-2
23
Avai
4-4-2
19
Fortaleza EC
4-2-3-1
11
Goias
4-2-3-1
10
Cruzeiro
4-2-3-1
9

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 298 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Internacional2010-05-092010-05-30

UnderHan1.20 5
EfterCelso Roth1.53 32+0.33

Gremio2013-12-082014-06-01

UnderHan1.60 10
EfterLuiz Felipe Scolari1.59 29−0.01

Santos2014-09-062014-12-07

FöreOswaldo de Oliveira1.37 19
UnderHan1.50 20+0.13
EfterMarcelo Fernandes1.11 9−0.39

Fluminense2015-05-102015-08-30

UnderHan1.57 21
EfterEduardo Alexandre Baptista0.82 17−0.75

Goias2015-12-062016-05-31

UnderHan1.00 8
EfterLeonardo Rodrigues Condé1.22 18+0.22

America Mineiro2016-07-252018-06-13

UnderHan1.42 77
EfterAdilson Batista0.95 21−0.47

Ceara2019-04-042019-09-29

FöreLisca1.35 31
UnderHan1.13 23−0.22
EfterAdilson Batista1.08 13−0.05

Cruzeiro2020-08-092020-09-07

FöreAdilson Batista0.33 6
UnderHan1.33 9+1.00
EfterNey Franco1.00 7−0.33

Goias2020-10-042020-11-14

FöreThiago Larghi1.14 7
UnderHan0.30 10−0.84
EfterAugusto1.25 20+0.95

Fortaleza EC2021-01-062021-04-07

UnderHan1.23 13
EfterJuan Pablo Vojvoda1.52 257+0.29

Botafogo2021-07-282021-11-28

UnderHan2.16 25
EfterLuís Manuel Ribeiro de Castro1.70 66−0.46

Bahia2022-06-282022-10-01

FöreGuto Ferreira1.47 32
UnderHan1.42 19−0.05
EfterEduardo de Souza Barroca1.67 6+0.25

Sport Recife2023-04-122023-11-18

FöreClaudinei Oliveira1.58 19
UnderHan1.63 41+0.05

Avai2024-08-102024-11-22

FöreGilmar Dall Pozzo1.50 16
UnderHan1.47 19−0.03

Novorizontino2025-04-062025-04-25

UnderHan1.80 5+0.09

Novorizontino2025-05-252025-11-22

UnderHan1.57 30
EfterMoreira Enderson1.79 28+0.22

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

8titlar och 4 andraplatser sedan 2010
11
13
15
17
19
21
23
25

Ett steg per år från 2011 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Catarinense 1Brazil2025Vinnare
  • Pernambucano 1Brazil2023Vinnare
  • Copa do NordesteBrazil2022/2023Tvåa
  • Serie BBrazil2021Vinnare
  • Copa do NordesteBrazil2018Tvåa
  • Serie BBrazil2017Vinnare
  • Goiano 1Brazil2016Vinnare
  • Gaúcho 1Brazil2014Tvåa
  • Goiano 1Brazil2013Vinnare
  • Serie BBrazil2012Vinnare
  • Goiano 1Brazil2012Vinnare
  • Carioca Série ABrazil2011Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.73 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.12snitt 1.532.15
HögstBotafogo2.00 p/m på 28
LägstCeara1.27 p/m på 26
Spann0.73 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 9 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Enderson Alves Moreira
  • Rutinerad454 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Enderson Alves Moreira med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare