FootSam
FOOTBALL DATA

Leonardo Rodrigues Condé

Aktiv

Brazil · 48 år · Ceara

254 matcher, 15 klubbar mellan 2015 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

254matcher
105–58–91V–O–F
1.47poäng/match
41 %vinstprocent
373poäng
311–270mål
+41målskillnad
79hållna nollor
1055891
Bäst iVitoria1.62 p/m45 matcher
Svagast iCeara1.40 p/m68 matcher
Bästa säsong20231.85 p/m39 matcher
Flest matcherSampaio Corrêa114 matcher

205 av 254 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Tupi2010–2011
Villa Nova2011–2012
Nova Iguaçu2012–2014
Tupi2014–2015
Sampaio Corrêa2015–2016
Goias2016
CRB2017
Botafogo SP2017–2019
São Bento2019–2020
Sampaio Corrêa2020–2021
Novorizontino2021–2022
Vitoria2023–2024
Ceara2024–nu

Poäng per match, period för period

Vitoria 2023–20241.7442
Sampaio Corrêa 2015–20161.5338
Sampaio Corrêa 20221.4937
Sampaio Corrêa 2020–20211.4531
Ceara 2024–nu1.4068
Goias 20161.2917
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
IpatingaBrazil2010inga matcher i vår databas
TupiBrazil2010–2011inga matcher i vår databas
Villa Nova2011–2012inga matcher i vår databas
Nova IguaçuBrazil2012–2014inga matcher i vår databas
Caldense2014inga matcher i vår databas
TupiBrazil2014–2015inga matcher i vår databas
Caldense2015inga matcher i vår databas
Sampaio CorrêaBrazil2015–2016381513105143581.53
RB BragantinoBrazil20161100203
GoiasBrazil2016175751818221.29
CRBBrazil20173210317
Botafogo SPBrazil2017–2019inga matcher i vår databas
PaysanduBrazil2019inga matcher i vår databas
São BentoBrazil2019–2020inga matcher i vår databas
Sampaio CorrêaBrazil2020–202131136124131451.45
NovorizontinoBrazil2021–2022inga matcher i vår databas
Sampaio CorrêaBrazil2022371510124641551.49
VitoriaBrazil2023–202442227135339731.74
CearaBrazil2024–nu682714278172951.40

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.62 p/mVitoriapå 45 matcher
Bästa målskillnad+0.23 per matchSampaio Corrêa149–123 på 114 matcher
Flest matcher114Sampaio Corrêa48–29–37
Flest vinster48Sampaio Corrêapå 114 matcher
Flest poäng173Sampaio Corrêapå 114 matcher
Längsta sejour68 matcherCeara2024–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Sampaio Corrêa · 1.53 p/m på 38 matcher152016 · Goias · 1.32 p/m på 19 matcher162017 · CRB · 1.00 p/m på 7 matcher172019 · Paysandu · 0.00 p/m på 1 matcher192020 · Sampaio Corrêa · 1.50 p/m på 38 matcher202022 · Sampaio Corrêa · 1.53 p/m på 38 matcher222023 · Vitoria · 1.85 p/m på 39 matcher232024 · Ceara · 1.53 p/m på 32 matcher242025 · Ceara · 1.12 p/m på 42 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123RB BragantinoGoiasCRBPaysanduSampaio CorrêaVitoriaCearasnitt 1.47match 1254
Starkaste sträckan1.95 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 134171 · 2022-09-232023-09-23Sampaio CorrêaVitoria23 vinster av 38 · 5535
Svagaste sträckan1.03 p/m0.44 mot karriärsnittetMatch 217254 · 2025-04-122025-12-07Ceara10 vinster av 38 · 3042

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.48.

4-2-3-1132 69.1 %1.48 p/m
4-3-319 9.9 %1.32 p/m
4-4-216 8.4 %1.19 p/m
3-4-2-15 2.6 %
3-4-35 2.6 %
4-1-4-14 2.1 %
3-4-1-23 1.6 %
4-4-1-12 1 %
5-4-12 1 %
4-2-2-21 0.5 %
4-3-2-11 0.5 %
4-5-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Ceara
4-2-3-1
68
Vitoria
4-2-3-1
44

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 191 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Goias2016-06-042016-09-02

FöreEnderson Alves Moreira1.00 8
UnderHan1.22 18+0.22

CRB2017-05-122017-06-13

FöreMazola Júnior1.49 75
UnderHan1.00 7−0.49
EfterDado Cavalcanti1.47 17+0.47

Sampaio Corrêa2022-04-092022-11-05

FöreJoão Brigatti1.25 8
UnderHan1.53 38+0.28
EfterEvaristo Piza0.40 5−1.13

Vitoria2023-03-012024-05-12

UnderHan1.62 45
EfterThiago Carpini Barbosa1.25 80−0.37

Ceara2024-06-302025-12-07

FöreVágner Carmo Mancini1.15 27
UnderHan1.40 68+0.25

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

6titlar och 1 andraplats sedan 2010
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Ett steg per år från 2015 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Cearense 1Brazil2025Vinnare
  • Baiano 1Brazil2024Vinnare
  • Serie BBrazil2023Vinnare
  • Maranhense 1Brazil2022Vinnare
  • Maranhense 1Brazil2020Vinnare
  • Alagoano 1Brazil2017Vinnare
  • Mineiro 1Brazil2015Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.22 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.25snitt 1.501.77
HögstVitoria1.62 p/m på 45
LägstCeara1.40 p/m på 68
Spann0.22 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.08 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Leonardo Rodrigues Condé
  • Rutinerad254 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Leonardo Rodrigues Condé med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare