FootSam
FOOTBALL DATA

Oswaldo de Oliveira

Uppdrag avslutade

Brazil · 75 år

252 matcher, 11 klubbar, 3 länder mellan 2011 och 2019.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

252matcher
99–62–91V–O–F
1.42poäng/match
39 %vinstprocent
359poäng
337–316mål
+21målskillnad
76hållna nollor
996291
Bäst iUrawa1.75 p/m61 matcher
Svagast iSport Recife1.06 p/m32 matcher
Bästa säsong20181.88 p/m43 matcher
Flest matcherBotafogo72 matcher

94 av 252 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Kashima2007–2011
Botafogo2011–2013
Santos2013–2014
Palmeiras2014–2015
Atletico-MG2017–2018
Urawa2018–2019

Poäng per match, period för period

Urawa 2018–20191.8455
Atletico-MG 2017–20181.5616
Botafogo 2011–20131.4772
Flamengo 20151.3918
Santos 2013–20141.3719
Sport Recife 20161.1030
Al-Arabi SC 20170.9213
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
KashimaJapan2007–2011inga matcher i vår databas
BotafogoBrazil2011–201372291924103851061.47
SantosBrazil2013–2014197572114261.37
PalmeirasBrazil2014–20155131546
FlamengoBrazil2015188192527251.39
Sport RecifeBrazil20163096153948331.10
CorinthiansBrazil2016824291210
Al-Arabi SCQatar2017133371728120.92
Atletico-MGBrazil2017–2018166732823251.56
UrawaJapan2018–20195530111476481011.84
FluminenseBrazil2019inga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.75 p/mUrawapå 61 matcher
Bästa målskillnad+0.39 per matchUrawa83–59 på 61 matcher
Flest matcher72Botafogo29–19–24
Flest vinster32Urawapå 61 matcher
Flest poäng107Urawapå 61 matcher
Längsta sejour72 matcherBotafogo2011–2013

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Botafogo · 1.00 p/m på 1 matcher112012 · Botafogo · 1.45 p/m på 38 matcher122013 · Botafogo · 1.56 p/m på 34 matcher132014 · Santos · 1.26 p/m på 19 matcher142015 · Flamengo · 1.36 p/m på 22 matcher152016 · Sport Recife · 1.04 p/m på 54 matcher162017 · Atletico-MG · 1.56 p/m på 16 matcher172018 · Urawa · 1.88 p/m på 43 matcher182019 · Urawa · 1.36 p/m på 25 matcher19

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SantosPalmeirasFlamengoSport RecifeCorinthiansAl-Arabi SCAtletico-MGUrawaFluminensesnitt 1.42match 1252
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.55 mot karriärsnittetMatch 197234 · 2018-05-092019-03-30Urawa22 vinster av 38 · 6134
Svagaste sträckan0.95 p/m0.47 mot karriärsnittetMatch 107144 · 2015-09-182016-10-01FlamengoSport Recife10 vinster av 38 · 4363

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 1.83 mot 1.47.

4-2-3-134 35.4 %1.47 p/m
3-4-2-116 16.7 %1.56 p/m
3-1-4-215 15.6 %1.27 p/m
3-5-212 12.5 %1.83 p/m
4-1-4-112 12.5 %1.17 p/m
3-4-1-23 3.1 %
4-4-23 3.1 %
4-4-1-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Urawa
3-4-2-13-1-4-23-5-2
49
Atletico-MG
4-2-3-1
17
Sport Recife
4-2-3-1
16
Corinthians
4-1-4-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 96 matcher mellan 2016 och 2019. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Botafogo2011-12-042013-12-01

FöreFlávio Tenius0.00 5
UnderHan1.47 72+1.47

Santos2013-12-082014-08-31

UnderHan1.37 19
EfterEnderson Alves Moreira1.50 20+0.13

Palmeiras2014-12-072015-05-31

UnderHan1.20 5+0.04
EfterMarcelo Oliveira1.41 34+0.21

Corinthians2016-10-162016-12-11

FöreFábio Carille1.67 6
UnderHan1.11 9−0.56
EfterFábio Carille1.84 51+0.73

Atletico-MG2017-09-092018-02-07

UnderHan1.53 17
EfterThiago Larghi1.61 36+0.08

Fluminense2019-09-022019-09-26

UnderHan1.17 6
EfterMarcão1.59 17+0.42

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

8titlar och 6 andraplatser sedan 2007
07
09
11
13
15
17
19

Ett steg per år från 2007 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 14 meriter
  • Super CupJapan2019Tvåa
  • Emperor CupJapan2018Vinnare
  • Primeira LigaBrazil2017Tvåa
  • Pernambucano 1Brazil2016Tvåa
  • Paulista A1Brazil2015Tvåa
  • Paulista A1Brazil2014Tvåa
  • Carioca Série ABrazil2013Vinnare
  • Carioca Série ABrazil2012Tvåa
  • J-League CupJapan2011Vinnare
  • Super CupJapan2010Vinnare
  • J1 LeagueJapan2009Vinnare
  • J1 LeagueJapan2008Vinnare
  • J1 LeagueJapan2007Vinnare
  • Emperor CupJapan2007Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.69 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.91snitt 1.491.90
HögstUrawa1.75 p/m på 61
LägstSport Recife1.06 p/m på 32
Spann0.69 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.25 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Oswaldo de Oliveira
  • Rutinerad252 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Resande tränare10 klubbar, 25 matcher i snitt på varje
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Oswaldo de Oliveira med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare