FootSam
FOOTBALL DATA

Ney FrancoUppdrag avslutade

Brazil · 60 år

229 matcher, 11 klubbar mellan 2012 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

229matcher
88–50–91V–O–F
1.37poäng/match
38 %vinstprocent
314poäng
280–291mål
-11målskillnad
60hållna nollor
885091
Bäst iSao Paulo1.72 p/m36 matcher
Svagast iCoritiba1.07 p/m29 matcher
Bästa säsong20121.74 p/m31 matcher
Flest matcherGoias68 matcher

108 av 229 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Coritiba2009–2010
Brazil U202010–2012
Sao Paulo2012–2013
Vitoria2013–2014
Goias2018
Goias2019–2020
CSA2021
ABC2024–2025

Poäng per match, period för period

Sao Paulo 2012–20131.7236
Goias 20181.7131
Vitoria 2013–20141.5223
Goias 2019–20201.4730
Chapecoense-sc 20191.1712
Vitoria 20141.0825
Coritiba 20151.0729
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
CoritibaBrazil2009–2010inga matcher i vår databas
Brazil U202010–2012inga matcher i vår databas
Sao PauloBrazil2012–201336188105932621.72
VitoriaBrazil2013–2014239863733351.52
FlamengoBrazil20145032273
VitoriaBrazil20142583142538271.08
CoritibaBrazil201529710122034311.07
Sport RecifeBrazil20175302859
GoiasBrazil201831165104842531.71
Chapecoense-scBrazil2019124261316141.17
GoiasBrazil2019–202030135123844441.47
CruzeiroBrazil20204202546
CSABrazil202173139910
ABCBrazil2024–2025inga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.72 p/mSao Paulopå 36 matcher
Bästa målskillnad+0.75 per matchSao Paulo59–32 på 36 matcher
Flest matcher68Goias31–11–26
Flest vinster31Goiaspå 68 matcher
Flest poäng104Goiaspå 68 matcher
Längsta sejour36 matcherSao Paulo2012–2013

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · Sao Paulo · 1.74 p/m på 31 matcher122013 · Vitoria · 1.62 p/m på 26 matcher132014 · Vitoria · 0.97 p/m på 32 matcher142015 · Coritiba · 1.07 p/m på 29 matcher152017 · Sport Recife · 1.43 p/m på 7 matcher172018 · Goias · 1.69 p/m på 35 matcher182019 · Goias · 1.25 p/m på 40 matcher192020 · Goias · 1.13 p/m på 15 matcher202021 · CSA · 1.54 p/m på 13 matcher212025 · ABC · 0.00 p/m på 1 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123VitoriaFlamengoVitoriaCoritibaSport RecifeGoiasChapecoense-scGoiasCruzeiroCSAABCsnitt 1.37match 1229
Starkaste sträckan1.79 p/m+0.42 mot karriärsnittetMatch 1855 · 2012-09-152013-11-23Sao PauloVitoria19 vinster av 38 · 6239
Svagaste sträckan0.92 p/m0.45 mot karriärsnittetMatch 5895 · 2014-04-192015-07-02VitoriaFlamengoVitoriaCoritiba9 vinster av 38 · 3257

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.53 mot 1.44.

4-2-3-159 60.8 %1.44 p/m
4-3-317 17.5 %1.53 p/m
4-1-4-18 8.2 %
4-4-1-16 6.2 %
4-4-23 3.1 %
3-4-1-21 1 %
4-2-41 1 %
4-3-1-21 1 %
4-3-2-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Goias
4-2-3-14-3-3
59
Chapecoense-sc
4-2-3-14-1-4-1
14
CSA
4-2-3-14-3-3
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 97 matcher mellan 2017 och 2021. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Flamengo2014-05-182014-06-01

UnderHan0.60 5
EfterVanderlei Luxemburgo1.55 29+0.95

Sport Recife2017-03-092017-05-21

UnderHan1.43 7
EfterVanderlei Luxemburgo1.21 29−0.22

Goias2018-05-092018-11-24

FöreHélio dos Anjos1.22 27
UnderHan1.69 35+0.47

Chapecoense-sc2019-04-102019-07-28

UnderHan1.00 15
EfterEmerson Cris0.71 7−0.29

Goias2019-08-112020-08-19

UnderHan1.36 33
EfterThiago Larghi1.14 7−0.22

Cruzeiro2020-09-122020-10-11

FöreEnderson Alves Moreira1.33 9
UnderHan1.00 7−0.33
EfterLuiz Felipe Scolari1.64 22+0.64

CSA2021-07-112021-08-29

FöreBruno Pivetti1.00 8
UnderHan1.54 13+0.54
EfterMozart Santos Batista Júnior1.55 33+0.01

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 3 andraplatser sedan 2009
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19

Ett steg per år från 2010 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Catarinense 1Brazil2019Tvåa
  • Copa do NordesteBrazil2017Tvåa
  • Baiano 1Brazil2014Tvåa
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2012Vinnare
  • Serie BBrazil2010Vinnare
  • Paranaense 1Brazil2010Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.65 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.92snitt 1.431.87
HögstSao Paulo1.72 p/m på 36
LägstCoritiba1.07 p/m på 29
Spann0.65 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.22 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Ney Franco
  • Resande tränare10 klubbar, 23 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ney Franco med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare