FootSam
FOOTBALL DATA

Eduardo de Souza Barroca

Aktiv

Brazil · 44 år · CRB

215 matcher, 9 klubbar mellan 2019 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

215matcher
63–64–88V–O–F
1.18poäng/match
29 %vinstprocent
253poäng
201–250mål
-49målskillnad
66hållna nollor
636488
Bäst iCRB1.40 p/m42 matcher
Svagast iBotafogo0.95 p/m40 matcher
Bästa säsong20231.42 p/m38 matcher
Flest matcherAvai54 matcher

205 av 215 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Bahia2013
Coritiba2019–2020
Botafogo2020–2021
Avai2022
Bahia2022
Ceara2023
Avai2023–2024
Mirassol2024–2025
CRB2025–nu

Poäng per match, period för period

CRB 2025–nu1.4042
Avai 2023–20241.3824
Atletico Goianiense 20211.2934
Botafogo 20191.2627
Avai 20220.9226
Botafogo 2020–20210.3010
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BahiaBrazil2013inga matcher i vår databas
BotafogoBrazil201927104132528341.26
Atletico GoianienseBrazil2019935113814
CoritibaBrazil2019–20201001010
VitoriaBrazil20205032463
BotafogoBrazil2020–20211010952230.30
Atletico GoianienseBrazil2021341014103031441.29
AvaiBrazil20222666142540240.92
BahiaBrazil202262407510
CearaBrazil2023941491313
AvaiBrazil2023–2024248972227331.38
MirassolBrazil2024–2025inga matcher i vår databas
CRBBrazil2025–nu421611154643591.40

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.40 p/mCRBpå 42 matcher
Bästa målskillnad+0.07 per matchCRB46–43 på 42 matcher
Flest matcher54Avai14–17–23
Flest vinster16CRBpå 42 matcher
Flest poäng59Avaipå 54 matcher
Längsta sejour42 matcherCRB2025–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232019 · Botafogo · 1.30 p/m på 37 matcher192020 · Botafogo · 0.46 p/m på 26 matcher202021 · Atletico Goianiense · 1.22 p/m på 36 matcher212022 · Avai · 1.06 p/m på 34 matcher222023 · Avai · 1.42 p/m på 38 matcher232024 · Avai · 0.00 p/m på 2 matcher242025 · CRB · 1.40 p/m på 42 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Atletico GoianienseCoritibaVitoriaBotafogoAtletico GoianienseAvaiBahiaCearaAvaiCRBsnitt 1.18match 1215
Starkaste sträckan1.55 p/m+0.37 mot karriärsnittetMatch 139176 · 2023-05-132025-04-17CearaAvaiCRB16 vinster av 38 · 4040
Svagaste sträckan0.68 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 2461 · 2019-09-152021-01-24BotafogoAtletico GoianienseCoritibaVitoriaBotafogo5 vinster av 38 · 2851

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.59 mot 1.12.

4-2-3-195 45.9 %1.12 p/m
4-3-359 28.5 %1.25 p/m
4-1-4-137 17.9 %1.59 p/m
4-4-210 4.8 %0.80 p/m
4-3-1-23 1.4 %
5-4-12 1 %
4-5-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Avai
4-3-3
52
CRB
4-2-3-14-3-3
41
Botafogo
4-1-4-14-2-3-1
37
Ceara
4-2-3-1
14
Vitoria
4-2-3-14-3-1-2
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 207 matcher mellan 2019 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Atletico Goianiense2019-10-172019-11-30

FöreWagner Lopes1.69 39
UnderHan1.56 9−0.13

Coritiba2020-02-132020-08-20

FöreJorginho2.13 15
UnderHan0.00 5−2.13
EfterJorginho1.14 14+1.14

Vitoria2020-10-102020-11-25

FöreBruno Pivetti1.20 15
UnderHan0.89 9−0.31

Atletico Goianiense2021-05-192021-11-10

FöreJorginho2.20 5
UnderHan1.22 36−0.98
EfterMarcelo Cabo2.00 8+0.78

Avai2022-02-212022-09-11

FöreClaudinei Oliveira1.71 45
UnderHan0.93 28−0.78
EfterLisca0.50 6−0.43

Bahia2022-10-052022-11-06

FöreEnderson Alves Moreira1.42 19
UnderHan1.67 6+0.25
EfterRenato Manuel Alves Paiva1.27 30−0.40

Ceara2023-04-152023-06-28

UnderHan1.50 14
EfterGuto Ferreira1.27 11−0.23

CRB2025-04-052025-11-22

FöreHélio dos Anjos1.55 11
UnderHan1.40 42−0.15
EfterBarroca Eduardo1.64 28+0.24

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2013
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2013 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Copa do NordesteBrazil2022/2023Vinnare
  • Paranaense 1Brazil2020Tvåa
  • Baiano 1Brazil2013Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.45 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.80snitt 1.181.55
HögstCRB1.40 p/m på 42
LägstBotafogo0.95 p/m på 40
Spann0.45 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Eduardo de Souza Barroca
  • Tunga uppdrag1.18 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Resande tränare8 klubbar, 27 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Eduardo de Souza Barroca med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare