FootSam
FOOTBALL DATA

Jorginho

Uppdrag avslutade

Brazil · 62 år

376 matcher, 13 klubbar, 4 länder mellan 2010 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

376matcher
143–106–127V–O–F
1.42poäng/match
38 %vinstprocent
535poäng
459–448mål
+11målskillnad
118hållna nollor
143106127
Bäst iKashima1.72 p/m50 matcher
Svagast iGoias0.90 p/m21 matcher
Bästa säsong20161.74 p/m46 matcher
Flest matcherVasco DA Gama87 matcher

189 av 376 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Coritiba 20192.1315
Kashima 2012–20131.8245
Coritiba 20241.6916
Vasco DA Gama 2015–20161.6263
Figueirense 2011–20121.5338
Ponte Preta 20191.3614
Cuiaba 20211.3429
Atletico Goianiense 20221.2520
Ponte Preta 20130.9224
Goias 20100.9021
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
GoiasBrazil20102154122538190.90
FigueirenseBrazil2011–2012381513104645581.53
KashimaJapan20125113244
KashimaJapan2012–2013452410118354821.82
FlamengoBrazil20132011021
Ponte PretaBrazil20132457122232220.92
Al-Wasl FCUnited-Arab-Emirates20144022392
Vasco DA GamaBrazil2015–20166328181780701021.62
BahiaBrazil20177214697
CearaBrazil20185023482
Vasco DA GamaBrazil20187322101111
Ponte PretaBrazil2019145451716191.36
CoritibaBrazil2019159511911322.13
CoritibaBrazil2020832371011
Atletico GoianienseBrazil20213210307
CuiabaBrazil20212991282828391.34
Atletico GoianienseBrazil2022207492425251.25
Vasco DA GamaBrazil20229423171414
Buriram UnitedThailand2024inga matcher i vår databas
CoritibaBrazil2024168352216271.69

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.72 p/mKashimapå 50 matcher
Bästa målskillnad+0.54 per matchKashima85–58 på 50 matcher
Flest matcher87Vasco DA Gama38–23–26
Flest vinster38Vasco DA Gamapå 87 matcher
Flest poäng137Vasco DA Gamapå 87 matcher
Längsta sejour63 matcherVasco DA Gama2015–2016

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231024

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FigueirenseKashimaFlamengoPonte PretaAl-Wasl FCVasco DA GamaBahiaCearaVasco DA GamaPonte PretaCoritibaAtletico GoianienseCuiabaAtletico GoianienseVasco DA GamaCoritibasnitt 1.42match 1376
Starkaste sträckan2.03 p/m+0.61 mot karriärsnittetMatch 147184 · 2015-09-092016-07-23Vasco DA Gama22 vinster av 38 · 5733
Svagaste sträckan0.68 p/m0.74 mot karriärsnittetMatch 109146 · 2012-12-292015-09-05KashimaFlamengoPonte PretaAl-Wasl FCVasco DA Gama5 vinster av 38 · 2658

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.49 mot 1.35.

4-2-3-1110 66.3 %1.35 p/m
4-4-239 23.5 %1.49 p/m
4-3-35 3 %
4-3-1-24 2.4 %
4-1-4-13 1.8 %
3-1-4-22 1.2 %
4-2-2-22 1.2 %
4-4-1-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Coritiba
4-2-3-14-4-2
47
Cuiaba
4-4-24-2-3-1
32
Vasco DA Gama
4-2-3-1
19
Ponte Preta
4-2-3-14-3-1-2
16
Bahia
4-2-3-1
14

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 166 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Figueirense2011-05-222011-12-04

UnderHan1.53 38
EfterArgel Fucks1.17 6−0.36

Vasco DA Gama2015-08-092016-11-26

FöreCelso Roth1.13 8
UnderHan1.60 68+0.47

Bahia2017-06-052017-07-30

FöreGuto Ferreira1.63 8
UnderHan1.14 14−0.49
EfterPreto Casagrande1.33 9+0.19

Ceara2018-05-062018-06-03

FöreDaniel Azambuja1.76 37
UnderHan0.33 6−1.43

Vasco DA Gama2018-06-072018-08-12

FöreZé Ricardo1.47 30
UnderHan1.22 9−0.25
EfterAlberto Valentim do Carmo Neto1.19 26−0.03

Coritiba2019-09-282019-11-30

FöreUmberto Louzer1.48 23
UnderHan2.13 15+0.65
EfterEduardo de Souza Barroca0.00 5−2.13

Coritiba2020-08-232020-10-25

UnderHan1.14 14+1.14

Atletico Goianiense2021-04-162021-05-13

UnderHan2.20 5
EfterEduardo de Souza Barroca1.22 36−0.98

Cuiaba2021-07-042021-12-10

FöreLuiz Fernando Iubel0.60 5
UnderHan1.34 32+0.74

Atletico Goianiense2022-05-212022-08-27

UnderHan1.33 27
EfterEduardo Alexandre Baptista1.13 8−0.20

Vasco DA Gama2022-09-112022-11-06

FöreEmílio1.50 18
UnderHan1.70 10+0.20
EfterMaurício Barbieri0.77 13−0.93

Coritiba2024-08-032024-11-12

FöreFábio Matias1.00 9
UnderHan1.50 18+0.50
EfterMozart Santos Batista Júnior1.68 41+0.18

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 2 andraplatser sedan 2010
12
13
14
15
16

Ett steg per år från 2012 till 2016, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Carioca Série ABrazil2016Vinnare
  • Carioca Série ABrazil2013Tvåa
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2013Tvåa
  • J-League CupJapan2012Vinnare
  • J.League Cup / Copa Sudamericana ChampionshipWorld2012Vinnare
5 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Carioca Série ABrazil2001Tvåa
  • FIFA Intercontinental CupWorld2000 BrazilTvåa
  • Serie ABrazil2000Vinnare
  • Carioca Série ABrazil2000Tvåa
  • FIFA World CupWorld1994 USAVinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.82 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.75snitt 1.471.87
HögstKashima1.72 p/m på 50
LägstGoias0.90 p/m på 21
Spann0.82 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 8 klubbar är 0.22 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Jorginho
  • Rutinerad376 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jorginho med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare