FootSam
FOOTBALL DATA

Lisca

Uppdrag avslutade

Brazil · 54 år

225 matcher, 17 klubbar mellan 2013 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

225matcher
87–70–68V–O–F
1.47poäng/match
39 %vinstprocent
331poäng
250–218mål
+32målskillnad
83hållna nollor
877068
Bäst iAmerica Mineiro1.68 p/m71 matcher
Svagast iCeara1.53 p/m40 matcher
Bästa säsong20201.86 p/m50 matcher
Flest matcherAmerica Mineiro71 matcher

161 av 225 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

America Mineiro 2020–20211.8353
Paraná 20171.7512
Nautico Recife 20151.6721
America Mineiro 20241.5511
Sampaio Corrêa 20141.4717
Ceara 2018–20191.3531
Vasco DA Gama 20211.1811
Guarani Campinas 20171.0010
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
LuverdenseBrazil2010inga matcher i vår databas
CaxiasBrazil2010–2011inga matcher i vår databas
LuverdenseBrazil2011–2012inga matcher i vår databas
JuventudeBrazil2013inga matcher i vår databas
Nautico RecifeBrazil2013–20144211547
Sampaio CorrêaBrazil2014176742219251.47
Nautico RecifeBrazil20152110562725351.67
CearaBrazil2015–2016961213619
JoinvilleBrazil20162101223
InternacionalBrazil20162101113
ParanáBrazil2017126332111211.75
Guarani CampinasBrazil201710244811101.00
CriciumaBrazil2017–2018inga matcher i vår databas
CearaBrazil2018–201931101293028421.35
America MineiroBrazil2020–202153261985834971.83
Vasco DA GamaBrazil2021114161315131.18
Sport RecifeBrazil20221001120
SantosBrazil202273317412
AvaiBrazil20223102263
Vila NovaBrazil20235122455
America MineiroBrazil2024115241712171.55

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.68 p/mAmerica Mineiropå 71 matcher
Bästa målskillnad+0.35 per matchAmerica Mineiro80–55 på 71 matcher
Flest matcher71America Mineiro32–23–16
Flest vinster32America Mineiropå 71 matcher
Flest poäng119America Mineiropå 71 matcher
Längsta sejour53 matcherAmerica Mineiro2020–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123131415161718192021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Sampaio CorrêaNautico RecifeCearaJoinvilleInternacionalParanáGuarani CampinasCearaAmerica MineiroVasco DA GamaSport RecifeSantosAvaiVila NovaAmerica Mineirosnitt 1.47match 1225
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.53 mot karriärsnittetMatch 121158 · 2020-08-212021-01-09America Mineiro22 vinster av 38 · 4827
Svagaste sträckan0.97 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 166203 · 2021-05-302022-10-16America MineiroVasco DA GamaSport RecifeSantosAvai9 vinster av 38 · 3248

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.62 mot 1.47.

4-2-3-193 58.9 %1.47 p/m
4-3-326 16.5 %1.62 p/m
4-1-4-117 10.8 %1.59 p/m
4-4-28 5.1 %
4-2-2-23 1.9 %
4-3-1-23 1.9 %
4-4-1-13 1.9 %
4-5-13 1.9 %
5-4-12 1.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

America Mineiro
4-2-3-14-3-34-1-4-1
63
Ceara
4-2-3-1
29
Vasco DA Gama
4-2-3-1
13
Paraná
4-2-3-1
12
Guarani Campinas
4-2-3-14-3-1-2
10
Santos
4-2-3-14-3-3
9
Vila Nova
4-3-3
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 158 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Nautico Recife2015-05-092015-08-29

FöreDado Cavalcanti1.28 25
UnderHan1.67 21+0.39

Ceara2015-10-172015-11-28

FöreMarcelo Cabo1.07 14
UnderHan2.11 9+1.04

Guarani Campinas2017-10-142017-11-25

FöreMarcelo Cabo0.55 11
UnderHan1.00 10+0.45
EfterUmberto Louzer1.39 36+0.39

Ceara2018-06-102019-03-14

UnderHan1.35 31
EfterEnderson Alves Moreira1.13 23−0.22

America Mineiro2020-02-052021-06-13

UnderHan1.74 57
EfterVágner Carmo Mancini1.35 23−0.39

Vasco DA Gama2021-07-222021-09-06

FöreMarcelo Cabo1.63 16
UnderHan1.08 13−0.55
EfterFernando Diniz Silva1.25 12+0.17

Sport Recife2022-06-292022-07-18

FöreGilmar Dall Pozzo1.50 14
UnderHan1.20 5−0.30
EfterClaudinei Oliveira1.58 19+0.38

Santos2022-07-212022-09-10

UnderHan1.33 9
EfterOrlando Ribeiro1.08 12−0.25

Avai2022-09-172022-10-16

FöreEduardo de Souza Barroca0.93 28
UnderHan0.50 6−0.43
EfterFabrício Bento1.17 6+0.67

Vila Nova2023-09-032023-10-19

UnderHan1.13 8
EfterHigo Magalhães2.00 5+0.87

America Mineiro2024-09-042024-11-19

FöreCauan de Almeida1.46 24
UnderHan1.43 14−0.03

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 5 andraplatser sedan 2010
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2012 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Mineiro 1Brazil2021Tvåa
  • Serie BBrazil2020Tvåa
  • Cearense 1Brazil2019Tvåa
  • Pernambucano 1Brazil2014Tvåa
  • Serie DBrazil2013Tvåa
  • Matogrossense 1Brazil2012Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.15 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.38snitt 1.641.83
HögstAmerica Mineiro1.68 p/m på 71
LägstCeara1.53 p/m på 40
Spann0.15 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.07 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Lisca
  • Resande tränare13 klubbar, 17 matcher i snitt på varje

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Lisca med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare