FootSam
FOOTBALL DATA

Fernando Diniz Silva

Aktiv

Brazil · 52 år · Corinthians

430 matcher, 15 klubbar mellan 2015 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

430matcher
167–117–146V–O–F
1.44poäng/match
39 %vinstprocent
618poäng
574–514mål
+60målskillnad
130hållna nollor
167117146
Bäst iFluminense1.65 p/m149 matcher
Svagast iOeste1.08 p/m38 matcher
Bästa säsong20221.98 p/m44 matcher
Flest matcherFluminense149 matcher

388 av 430 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Paulista2010–2011
Botafogo SP2011–2012
Oeste2016–2017
Guarani Campinas2017–2018
Fluminense2018–2019
Sao Paulo2019–2021
Santos2021
Fluminense2022–2024
Brazil2023–2024
Cruzeiro2024–2025
Vasco DA Gamafrån 2025
Corinthians2026–nu

Poäng per match, period för period

Fluminense 2022–20241.78116
Sao Paulo 2019–20211.6464
Corinthians 2026–nu1.6428
Fluminense 2018–20191.4226
Paraná 20151.3813
Santos 20211.3730
Atletico Paranaense 20181.2715
Vasco DA Gama från 20251.1546
Oeste 2016–20171.0838
Cruzeiro 2024–20251.0015
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Paulista2010–2011inga matcher i vår databas
Botafogo SPBrazil2011–2012inga matcher i vår databas
Gremio Osasco Audax2013–2014inga matcher i vår databas
GuaratinguetáBrazil2014inga matcher i vår databas
Gremio Osasco Audax2014–2015inga matcher i vår databas
ParanáBrazil2015135351614181.38
Gremio Osasco Audax2015–2016inga matcher i vår databas
OesteBrazil2016–201738817133246411.08
Gremio Osasco Audax2017inga matcher i vår databas
Guarani CampinasBrazil2017–2018inga matcher i vår databas
Atletico ParanaenseBrazil2018154742018191.27
FluminenseBrazil2018–20192610794231371.42
Sao PauloBrazil2019–20216429181799751051.64
SantosBrazil202130118113334411.37
Vasco DA GamaBrazil20219432121015
FluminenseBrazil2022–20241166026301891302061.78
Brazil2023–20246213877
CruzeiroBrazil2024–2025153661319151.00
Vasco DA GamaBrazilfrån 2025461411216370531.15
CorinthiansBrazil2026–nu2813783122461.64

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.65 p/mFluminensepå 149 matcher
Bästa målskillnad+0.43 per matchFluminense235–171 på 149 matcher
Flest matcher149Fluminense71–33–45
Flest vinster71Fluminensepå 149 matcher
Flest poäng246Fluminensepå 149 matcher
Längsta sejour116 matcherFluminense2022–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231516181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123OesteAtletico ParanaenseFluminenseSao PauloSantosVasco DA GamaFluminenseBrazilFluminenseBrazilFluminenseBrazilFluminenseCruzeiroVasco DA GamaCorinthianssnitt 1.44match 1430
Starkaste sträckan2.21 p/m+0.77 mot karriärsnittetMatch 219256 · 2022-06-192023-04-25Fluminense26 vinster av 38 · 7536
Svagaste sträckan0.92 p/m0.52 mot karriärsnittetMatch 3370 · 2016-08-192018-06-14OesteAtletico Paranaense6 vinster av 38 · 3752

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-2-2 2.17 mot 1.48.

4-2-3-1220 60.8 %1.48 p/m
4-4-239 10.8 %1.33 p/m
4-3-333 9.1 %1.48 p/m
4-1-4-123 6.4 %1.87 p/m
3-4-2-113 3.6 %0.92 p/m
4-2-2-212 3.3 %2.17 p/m
3-4-35 1.4 %
4-1-3-25 1.4 %
4-4-1-15 1.4 %
4-3-1-24 1.1 %
5-4-12 0.6 %
4-3-2-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Fluminense
4-2-3-1
148
Sao Paulo
4-4-24-2-3-14-1-4-1
64
Vasco DA Gama
4-2-3-1
62
Santos
4-2-3-14-3-3
30
Corinthians
4-2-3-1
28
Atletico Paranaense
3-4-2-13-4-3
15
Cruzeiro
4-2-3-1
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 362 matcher mellan 2018 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Paraná2015-07-032015-09-01

FöreNedo Xavier1.22 9
UnderHan1.38 13+0.16

Oeste2016-05-132016-11-26

FöreRenan Freitas1.00 10
UnderHan1.08 38+0.08

Atletico Paranaense2018-01-302018-06-14

UnderHan1.00 19
EfterTiago Retzlaff Nunes1.63 73+0.63

Sao Paulo2019-09-282021-01-31

FöreAlexi Stival1.52 23
UnderHan1.64 64+0.12
EfterHernán Jorge Crespo1.39 46−0.25

Santos2021-05-112021-09-05

UnderHan1.32 31
EfterFábio Carille1.40 20+0.08

Vasco DA Gama2021-09-162021-11-11

FöreLisca1.08 13
UnderHan1.25 12+0.17

Fluminense2022-05-052024-06-23

FöreAbel Braga1.67 12
UnderHan1.72 120+0.05

Brazil2023-09-082023-11-21

UnderHan1.17 6
EfterDorival Silvestre Júnior1.79 14+0.62

Cruzeiro2024-09-272024-12-08

FöreFernando Seabra1.69 35
UnderHan1.00 15−0.69

Vasco DA Gama2025-05-042025-12-21

UnderHan1.15 46
EfterGaucho Renato1.26 27+0.11

Corinthians2026-04-052026-08-30

UnderHan1.64 28+0.19

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 4 andraplatser sedan 2010
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2013 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2024Tvåa
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2024Vinnare
  • FIFA Intercontinental CupWorld2023 Saudi ArabiaTvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2023Vinnare
  • Carioca Série ABrazil2023Vinnare
  • Paranaense 1Brazil2018Vinnare
  • Paulista A1Brazil2016Tvåa
  • Copa PaulistaBrazil2013Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Mineiro 1Brazil2004Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.57 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.93snitt 1.481.80
HögstFluminense1.65 p/m på 149
LägstOeste1.08 p/m på 38
Spann0.57 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.23 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Fernando Diniz Silva
  • Rutinerad430 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Fernando Diniz Silva med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare