FootSam
FOOTBALL DATA

José Leonardo Nunes Alves Sousa Jardim

Aktiv

Portugal · 52 år · Cruzeiro

528 matcher, 10 klubbar, 7 länder mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

528matcher
284–129–115V–O–F
1.86poäng/match
54 %vinstprocent
981poäng
943–583mål
+360målskillnad
194hållna nollor
284129115
Bäst iOlympiakos Piraeus2.38 p/m24 matcher
Svagast iMonaco1.76 p/m277 matcher
Bästa säsong20122.38 p/m24 matcher
Flest matcherMonaco277 matcher

314 av 528 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20092026
Beira-Mar2009–2011
SC Braga2011–2012
Sporting CP2013–2014
Monaco2014–2018
Monaco2019
Al-Rayyan SC2023–2024
Al Ain2024–2025
Cruzeiro2025–nu

Poäng per match, period för period

Sporting CP 2013–20142.3628
Olympiakos Piraeus 2012–20132.3523
SC Braga 2011–20122.1128
Al-Hilal Saudi FC 2021–20222.0423
Shabab Al Ahli Dubai 2022–20232.0332
Al-Rayyan SC 2023–20242.0331
Monaco 2014–20181.86231
Cruzeiro 2025–nu1.7851
Al Ain 2024–20251.4613
Beira-Mar 2009–20111.3517
Monaco 20191.2639
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Beira-MarPortugal2009–2011175842019231.35
SC BragaPortugal2011–20122818555626592.11
Olympiakos PiraeusGreece2012–20132317334919542.35
Sporting CPPortugal2013–20142820625318662.36
MonacoFrance2014–201823112554524272704291.86
MonacoFrance2019391213145059491.26
Al-Hilal Saudi FCSaudi-Arabia2021–20222313824223472.04
Shabab Al Ahli DubaiUnited-Arab-Emirates2022–20233219856134652.03
Al-Rayyan SCQatar2023–20243120386738632.03
Al AinUnited-Arab-Emirates2024–2025135442720191.46
CruzeiroBrazil2025–nu512516107139911.78

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.38 p/mOlympiakos Piraeuspå 24 matcher
Bästa målskillnad+1.33 per matchOlympiakos Piraeus51–19 på 24 matcher
Flest matcher277Monaco140–68–69
Flest vinster140Monacopå 277 matcher
Flest poäng488Monacopå 277 matcher
Längsta sejour231 matcherMonaco2014–2018

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231025

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SC BragaOlympiakos PiraeusSporting CPMonacoAl-Hilal Saudi FCShabab Al Ahli DubaiAl-Rayyan SCAl AinCruzeirosnitt 1.86match 1528
Starkaste sträckan2.42 p/m+0.56 mot karriärsnittetMatch 221258 · 2016-10-212017-04-19Monaco29 vinster av 38 · 10742
Svagaste sträckan0.84 p/m1.02 mot karriärsnittetMatch 322359 · 2018-08-262019-09-15Monaco6 vinster av 38 · 4165

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.13 mot 1.78.

4-2-3-1140 48.3 %1.78 p/m
4-4-268 23.4 %2.13 p/m
4-3-325 8.6 %1.76 p/m
3-5-216 5.5 %1.56 p/m
3-4-39 3.1 %
4-1-4-19 3.1 %
3-4-1-26 2.1 %
4-2-2-25 1.7 %
4-4-1-15 1.7 %
5-3-23 1 %
3-4-2-12 0.7 %
4-3-1-21 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Monaco
4-4-24-2-3-1
159
Cruzeiro
4-2-3-1
50
Shabab Al Ahli Dubai
4-3-34-2-3-1
26
Al-Rayyan SC
4-2-3-13-4-3
19
Al Ain
4-2-3-1
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 290 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

SC Braga2011-08-132012-04-27

FöreDomingos Paciência1.53 30
UnderHan2.11 28+0.58

Monaco2014-08-102019-12-21

UnderHan1.76 277
EfterRobert Moreno1.38 13−0.38

Al-Hilal Saudi FC2021-08-142022-02-12

UnderHan1.92 26−0.68
EfterR. Díaz2.15 60+0.23

Shabab Al Ahli Dubai2022-09-032023-05-13

FöreMahdi Ali1.90 73
UnderHan2.03 32+0.13
EfterMarko Nikolic2.00 32−0.03

Al Ain2024-11-212025-01-21

FöreHernán Jorge Crespo1.49 47
UnderHan1.50 12+0.01

Cruzeiro2025-03-292025-12-11

FöreFernando Diniz Silva1.00 15
UnderHan1.78 51+0.78

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5titlar och 8 andraplatser sedan 2009
09
11
13
15
17
19
21
23
24

Ett steg per år från 2009 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 13 meriter
  • Qatar CupQatar2024Tvåa
  • Stars LeagueQatar2023/2024Tvåa
  • Pro LeagueUnited-Arab-Emirates2022/2023Vinnare
  • Super CupSaudi-Arabia2021/2022Vinnare
  • AFC Champions League EliteAsia2021Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2018/2019Tvåa
  • Ligue 1France2017/2018Tvåa
  • Trophée des ChampionsFrance2017/2018Tvåa
  • Coupe de la LigueFrance2017/2018Tvåa
  • Ligue 1France2016/2017Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2016/2017Tvåa
  • Primeira LigaPortugal2013/2014Tvåa
  • Segunda LigaPortugal2009/2010Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.62 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.61snitt 1.892.53
HögstOlympiakos Piraeus2.38 p/m på 24
LägstMonaco1.76 p/m på 277
Spann0.62 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 8 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

José Leonardo Nunes Alves Sousa Jardim
  • Resultatstark1.86 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad528 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell7 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför José Leonardo Nunes Alves Sousa Jardim med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare