FootSam
FOOTBALL DATA

Hernán Jorge CrespoAktiv

Argentina · 51 år · Atlas

247 matcher, 8 klubbar, 6 länder mellan 2019 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

247matcher
110–62–75V–O–F
1.59poäng/match
45 %vinstprocent
392poäng
396–324mål
+72målskillnad
68hållna nollor
1106275
Bäst iAl-Duhail SC2.26 p/m50 matcher
Svagast iSao Paulo1.43 p/m93 matcher
Bästa säsong20222.38 p/m40 matcher
Flest matcherSao Paulo93 matcher

232 av 247 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Parma U192014–2015
Modena2015–2016
Banfield2018–2019
Al-Duhail SC2022–2023
Al Ain2023–2024
Atlas2026–nu

Poäng per match, period för period

Al-Duhail SC 2022–20232.3149
Defensa y Justicia 2020–20211.5332
Al Ain 2023–20241.5246
Sao Paulo 20211.4243
Banfield 2018–20190.9416
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Parma U192014–2015inga matcher i vår databas
ModenaItaly2015–2016inga matcher i vår databas
BanfieldArgentina2018–2019163672024150.94
Defensa y JusticiaArgentina2020–202132131094741491.53
Sao PauloBrazil2021431516125646611.42
Al-Duhail SCQatar2022–2023493586114661132.31
Al AinUnited-Arab-Emirates2023–202446217189273701.52
AtlasMexico2026–nu840491212

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.26 p/mAl-Duhail SCpå 50 matcher
Bästa målskillnad+0.94 per matchAl-Duhail SC114–67 på 50 matcher
Flest matcher93Sao Paulo34–31–28
Flest vinster35Al-Duhail SCpå 50 matcher
Flest poäng133Sao Paulopå 93 matcher
Längsta sejour49 matcherAl-Duhail SC2022–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232018 · Banfield · 0.80 p/m på 10 matcher182019 · Defensa y Justicia · 1.58 p/m på 12 matcher192020 · Defensa y Justicia · 1.45 p/m på 31 matcher202021 · Sao Paulo · 1.37 p/m på 41 matcher212022 · Al-Duhail SC · 2.38 p/m på 40 matcher222023 · Al Ain · 1.56 p/m på 45 matcher232024 · Al Ain · 1.38 p/m på 13 matcher242025 · Sao Paulo · 1.47 p/m på 47 matcher252026 · Atlas · 1.50 p/m på 8 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Defensa y JusticiaSao PauloAl-Duhail SCAl AinSao PauloAtlassnitt 1.59match 1247
Starkaste sträckan2.45 p/m+0.86 mot karriärsnittetMatch 96133 · 2022-04-102023-04-18Al-Duhail SC29 vinster av 38 · 9048
Svagaste sträckan1.13 p/m0.46 mot karriärsnittetMatch 138 · 2019-01-252020-12-06BanfieldDefensa y Justicia10 vinster av 38 · 4651

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-1-4-2 1.80 mot 1.64.

4-2-3-155 28.4 %1.64 p/m
3-4-1-231 16 %1.26 p/m
3-5-219 9.8 %1.74 p/m
4-1-4-116 8.2 %0.81 p/m
3-1-4-215 7.7 %1.80 p/m
4-3-313 6.7 %1.54 p/m
3-4-2-111 5.7 %1.18 p/m
4-4-211 5.7 %1.18 p/m
4-3-1-25 2.6 %
3-2-4-13 1.5 %
3-4-33 1.5 %
3-5-1-13 1.5 %
5-4-13 1.5 %
4-1-3-22 1 %
4-2-2-21 0.5 %
4-3-2-11 0.5 %
4-4-1-11 0.5 %
5-3-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Sao Paulo
3-4-1-24-2-3-1
93
Al Ain
4-2-3-1
36
Defensa y Justicia
3-4-2-14-2-3-1
31
Banfield
4-1-4-1
14
Al-Duhail SC
4-2-3-1
12
Atlas
4-2-3-1
8

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 194 matcher mellan 2018 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Banfield2019-01-252019-08-31

FöreJ. Falcioni1.54 78
UnderHan0.94 16−0.60

Sao Paulo2021-02-112021-10-11

FöreFernando Diniz Silva1.64 64
UnderHan1.39 46−0.25
EfterRogério Mücke Ceni1.56 78+0.17

Al-Duhail SC2022-04-072023-10-02

UnderHan2.26 50−0.01
EfterChristophe Galtier1.79 62−0.47

Al Ain2023-11-262024-11-05

FöreA. Schreuder2.57 14
UnderHan1.49 47−1.08

Sao Paulo2025-03-292025-04-26

FöreFrancisco Zubeldia Luis1.72 50
UnderHan1.67 9−0.05

Sao Paulo2025-09-212025-12-07

UnderHan1.00 16
EfterMachado Roger1.67 21+0.67

Atlas2026-07-262026-08-29

FöreDiego Cocca1.45 20
UnderHan1.50 8+0.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

6titlar och 1 andraplats sedan 2014
20
21
22
23

Ett steg per år från 2020 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • League CupUnited-Arab-Emirates2023/2024Tvåa
  • AFC Champions League EliteAsia2023/2024Vinnare
  • Qatar CupQatar2023Vinnare
  • Stars LeagueQatar2022/2023Vinnare
  • QSL CupQatar2022/2023Vinnare
  • Paulista A1Brazil2021Vinnare
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2020Vinnare
21 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2014 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Serie AItaly2008/2009Vinnare
  • Super CupItaly2008/2009Vinnare
  • Serie AItaly2007/2008Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2007/2008Tvåa
  • Super CupItaly2007/2008Tvåa
  • CONMEBOL Copa AmericaSouth-America2007 VenezuelaTvåa
  • Serie AItaly2006/2007Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2006/2007Tvåa
  • Super CupItaly2006/2007Vinnare
  • Premier LeagueEngland2005/2006Vinnare
  • Community ShieldEngland2005/2006Vinnare
  • Super CupItaly2004/2005Vinnare
  • UEFA Champions LeagueEurope2004/2005Tvåa
  • Premier LeagueEngland2003/2004Tvåa
  • Super CupItaly2000/2001Vinnare
  • Super CupItaly1999/2000Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly1998/1999Vinnare
  • UEFA Europa LeagueEurope1998/1999Vinnare
  • Serie AItaly1996/1997Tvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1994/1995 AperturaVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1993/1994 AperturaVinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.83 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.28snitt 1.642.41
HögstAl-Duhail SC2.26 p/m på 50
LägstSao Paulo1.43 p/m på 93
Spann0.83 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.34 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Hernán Jorge Crespo
  • Rutinerad247 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Hernán Jorge Crespo med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare