FootSam
FOOTBALL DATA

Vágner Carmo Mancini

Aktiv

Brazil · 59 år · RB Bragantino

594 matcher, 17 klubbar mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

594matcher
203–161–230V–O–F
1.30poäng/match
34 %vinstprocent
770poäng
725–758mål
-33målskillnad
167hållna nollor
203161230
Bäst iAtletico Paranaense1.70 p/m27 matcher
Svagast iAtletico Goianiense0.85 p/m27 matcher
Bästa säsong20151.76 p/m34 matcher
Flest matcherVitoria108 matcher

377 av 594 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Ceara2011
Cruzeiro2011–2012
Vitoria2015–2016
Chapecoense-sc2016–2017
Vitoria2017–2018
Corinthians2020–2021
Gremio2021–2022
America Mineiro2022–2023
Ceara2023–2024
Goias2024
Goiasfrån 2025
RB Bragantino2026–nu

Poäng per match, period för period

Atletico Paranaense 20131.7027
Goias från 20251.6138
Goias 20241.5917
Vitoria 2015–20161.5562
RB Bragantino 2026–nu1.4236
Corinthians 2020–20211.3633
Gremio 2021–20221.3315
Vitoria 2017–20181.3040
America Mineiro 2022–20231.3082
Ceara 2023–20241.3023
Atletico-MG 20191.2711
America Mineiro 20211.2619
Ceara 20111.2520
Chapecoense-sc 2016–20171.1712
Atletico Goianiense 20201.1315
Sport Recife 20121.0813
Guarani Campinas 20101.0037
Cruzeiro 2011–20120.8918
Botafogo 20140.8937
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Guarani CampinasBrazil201037813163352371.00
CearaBrazil2011207492831251.25
CruzeiroBrazil2011–2012183782027160.89
Sport RecifeBrazil2012133551319141.08
Nautico RecifeBrazil2013inga matcher i vår databas
Atletico ParanaenseBrazil20132713774131461.70
BotafogoBrazil20143796223148330.89
VitoriaBrazil2015–2016622618189275961.55
Chapecoense-scBrazil2016–2017124261420141.17
VitoriaBrazil2017–2018401410165857521.30
Sao PauloBrazil20192011021
Atletico-MGBrazil2019113531212141.27
Atletico GoianienseBrazil2020154561619171.13
CorinthiansBrazil2020–2021331112103533451.36
America MineiroBrazil2021195951920241.26
GremioBrazil2021–2022156272424201.33
America MineiroBrazil2022–2023823017351091121071.30
CearaBrazil2023–2024238692729301.30
Atletico GoianienseBrazil202480266162
GoiasBrazil2024177642413271.59
GoiasBrazilfrån 2025381710114237611.61
RB BragantinoBrazil2026–nu36149134636511.42

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.70 p/mAtletico Paranaensepå 27 matcher
Bästa målskillnad+0.39 per matchGoias73–50 på 59 matcher
Flest matcher108Vitoria42–28–38
Flest vinster42Vitoriapå 108 matcher
Flest poäng154Vitoriapå 108 matcher
Längsta sejour82 matcherAmerica Mineiro2022–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232010 · Guarani Campinas · 1.00 p/m på 37 matcher102011 · Ceara · 1.08 p/m på 38 matcher2012 · Sport Recife · 1.08 p/m på 13 matcher2013 · Atletico Paranaense · 1.70 p/m på 27 matcher2014 · Botafogo · 0.89 p/m på 37 matcher2015 · Vitoria · 1.76 p/m på 34 matcher2016 · Vitoria · 1.20 p/m på 30 matcher2017 · Vitoria · 1.27 p/m på 33 matcher2018 · Vitoria · 1.29 p/m på 24 matcher2019 · Atletico-MG · 1.20 p/m på 15 matcher2020 · Corinthians · 1.30 p/m på 47 matcher2021 · America Mineiro · 1.34 p/m på 44 matcher2022 · America Mineiro · 1.36 p/m på 50 matcher2023 · America Mineiro · 1.17 p/m på 47 matcher2024 · Goias · 1.30 p/m på 44 matcher2025 · Goias · 1.61 p/m på 38 matcher2026 · RB Bragantino · 1.42 p/m på 36 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123CearaCruzeiroSport RecifeAtletico ParanaenseBotafogoVitoriaChapecoense-scVitoriaSao PauloAtletico-MGAtletico GoianienseCorinthiansAtletico GoianienseCorinthiansAtletico GoianienseCorinthiansAtletico GoianienseCorinthiansAmerica MineiroGremioAmerica MineiroGremioAmerica MineiroCearaAtletico GoianienseGoiasRB Bragantinosnitt 1.30match 1594
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.67 mot karriärsnittetMatch 500537 · 2024-08-082025-07-19Goias22 vinster av 38 · 5426
Svagaste sträckan0.82 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 2663 · 2010-09-292011-09-25Guarani CampinasCearaCruzeiro7 vinster av 38 · 3659

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.37.

4-2-3-1180 48.6 %1.37 p/m
4-3-373 19.7 %1.29 p/m
4-1-4-165 17.6 %1.20 p/m
4-4-219 5.1 %1.11 p/m
5-4-19 2.4 %
3-4-1-26 1.6 %
3-4-2-15 1.4 %
4-4-1-13 0.8 %
3-1-4-22 0.5 %
4-1-3-22 0.5 %
5-3-22 0.5 %
3-4-31 0.3 %
4-2-2-21 0.3 %
4-3-1-21 0.3 %
4-5-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

America Mineiro
4-1-4-14-2-3-14-3-3
100
Goias
4-3-34-2-3-1
58
Vitoria
4-2-3-1
50
RB Bragantino
4-2-3-14-3-3
36
Corinthians
4-2-3-1
33
Ceara
4-3-34-2-3-1
27
Atletico Goianiense
4-2-3-14-3-3
25
Gremio
4-2-3-1
14
Atletico-MG
4-2-3-14-1-4-1
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 370 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Cruzeiro2011-09-042011-12-04

UnderHan0.89 18
EfterCelso Roth1.41 37+0.52

Botafogo2014-04-202014-11-30

UnderHan0.89 37
EfterRené Simões2.10 10+1.21

Vitoria2015-06-022016-09-10

UnderHan1.50 64
EfterArgel Fucks1.42 19−0.08

Chapecoense-sc2017-05-042017-07-03

FöreCaio Júnior1.33 27
UnderHan1.15 13−0.18

Vitoria2017-08-062018-07-29

UnderHan1.32 44
EfterCarpegiani1.00 17−0.32

Atletico-MG2019-10-162019-12-08

FöreRodrigo Santana1.51 39
UnderHan1.31 13−0.20

America Mineiro2021-06-172021-10-14

FöreLisca1.74 57
UnderHan1.35 23−0.39
EfterDiogo Giacomini1.69 16+0.34

Gremio2021-10-132021-12-10

FöreLuiz Felipe Scolari1.36 22
UnderHan1.33 15−0.03
EfterRoger Machado Marques1.57 28+0.24

America Mineiro2022-04-062023-08-06

FöreDiogo Giacomini1.69 16
UnderHan1.29 84−0.40
EfterF. Bustos0.63 24−0.66

Ceara2023-09-022024-06-26

FöreGuto Ferreira1.27 11
UnderHan1.15 27−0.12
EfterLeonardo Rodrigues Condé1.40 68+0.25

Atletico Goianiense2024-07-042024-08-03

UnderHan0.22 9
EfterUmberto Louzer0.91 11+0.69

Goias2024-08-082025-11-23

UnderHan1.69 59+0.36
EfterPaulista Daniel1.45 20−0.24

RB Bragantino2026-01-282026-08-29

FöreFernando Seabra1.24 51
UnderHan1.42 36+0.18

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 5 andraplatser sedan 2010
11
13
15
17
19
21
23
25

Ett steg per år från 2011 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Copa VerdeBrazil2025Tvåa
  • Cearense 1Brazil2024Vinnare
  • Mineiro 1Brazil2023Tvåa
  • Baiano 1Brazil2018Tvåa
  • Catarinense 1Brazil2017Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2017Tvåa
  • Baiano 1Brazil2016Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil2013Tvåa
  • Cearense 1Brazil2011Vinnare
4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Copa do BrasilBrazil1995Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil1995Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1995Vinnare
  • Inter Continental CupWorld1995Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.85 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.70snitt 1.321.85
HögstAtletico Paranaense1.70 p/m på 27
LägstAtletico Goianiense0.85 p/m på 27
Spann0.85 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 10 klubbar är 0.24 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Vágner Carmo Mancini
  • Rutinerad594 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Vágner Carmo Mancini med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare