FootSam
FOOTBALL DATA

Roger Machado MarquesAktiv

Brazil · 51 år · Internacional

306 matcher, 8 klubbar mellan 2015 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

306matcher
123–92–91V–O–F
1.51poäng/match
40 %vinstprocent
461poäng
395–330mål
+65målskillnad
103hållna nollor
1239291
Bäst iGremio1.65 p/m92 matcher
Svagast iBahia1.40 p/m55 matcher
Bästa säsong20151.79 p/m38 matcher
Flest matcherGremio92 matcher

250 av 306 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Gremio2015–2016
Palmeiras2017–2018
Bahia2019–2020
Gremio2022
Internacional2024–nu

Poäng per match, period för period

Gremio 2015–20161.7860
Palmeiras 2017–20181.6414
Gremio 20221.5728
Fluminense 20211.5424
Atletico-MG 20171.4613
Bahia 2019–20201.4354
Juventude 20241.4314
Internacional 2024–nu1.4376
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
JuventudeBrazil2014inga matcher i vår databas
Novo Hamburgo2015inga matcher i vår databas
GremioBrazil2015–20166031141584541071.78
Atletico-MGBrazil2017135441514191.46
PalmeirasBrazil2017–2018146532113231.64
BahiaBrazil2019–2020542017176555771.43
FluminenseBrazil20212410772923371.54
GremioBrazil202228111163219441.57
JuventudeBrazil2024145541818201.43
InternacionalBrazil2024–nu76292225104971091.43

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.65 p/mGremiopå 92 matcher
Bästa målskillnad+0.38 per matchGremio117–82 på 92 matcher
Flest matcher92Gremio42–26–24
Flest vinster42Gremiopå 92 matcher
Flest poäng152Gremiopå 92 matcher
Längsta sejour76 matcherInternacional2024–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232015 · Gremio · 1.79 p/m på 38 matcher152016 · Gremio · 1.54 p/m på 26 matcher162017 · Atletico-MG · 1.44 p/m på 18 matcher172018 · Palmeiras · 1.59 p/m på 17 matcher182019 · Bahia · 1.37 p/m på 46 matcher192020 · Bahia · 1.56 p/m på 9 matcher202021 · Fluminense · 1.45 p/m på 29 matcher212022 · Gremio · 1.57 p/m på 28 matcher222024 · Internacional · 1.67 p/m på 45 matcher242025 · Internacional · 1.24 p/m på 50 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Atletico-MGPalmeirasBahiaFluminenseGremioJuventudeInternacionalsnitt 1.51match 1306
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.41 mot karriärsnittetMatch 542 · 2015-06-042016-05-29Gremio22 vinster av 38 · 5326
Svagaste sträckan1.11 p/m0.40 mot karriärsnittetMatch 267304 · 2025-05-032025-11-28Internacional11 vinster av 38 · 4359

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.58.

4-2-3-1149 61.6 %1.58 p/m
4-3-338 15.7 %1.24 p/m
4-1-4-112 5 %1.42 p/m
4-3-1-29 3.7 %
4-4-28 3.3 %
3-4-2-16 2.5 %
4-3-2-14 1.7 %
3-4-1-23 1.2 %
4-1-3-23 1.2 %
4-2-2-23 1.2 %
4-4-1-13 1.2 %
3-4-32 0.8 %
3-1-4-21 0.4 %
5-3-21 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Internacional
4-2-3-1
71
Bahia
4-3-34-2-3-1
52
Gremio
4-2-3-14-3-3
39
Fluminense
4-2-3-1
28
Juventude
4-2-3-1
18
Atletico-MG
4-2-3-1
17
Palmeiras
4-2-3-1
17

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 242 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Gremio2015-05-102016-09-15

FöreLuiz Felipe Scolari1.59 29
UnderHan1.69 64+0.10

Palmeiras2018-04-162018-07-25

UnderHan1.59 17−0.14
EfterLuiz Felipe Scolari2.16 57+0.57

Fluminense2021-04-222021-08-20

FöreMarcão1.79 14
UnderHan1.45 29−0.34

Gremio2022-03-022022-08-31

FöreVágner Carmo Mancini1.33 15
UnderHan1.57 28+0.24
EfterRenato Portaluppi1.55 109−0.02

Juventude2024-02-272024-07-16

FöreThiago Carpini Barbosa1.94 32
UnderHan1.47 19−0.47
EfterJair Zaksauskas Ribeiro Ventura1.05 20−0.42

Internacional2024-07-202025-12-07

UnderHan1.43 76
EfterPaulo Pezzolano1.17 30−0.26

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

5titlar och 4 andraplatser sedan 2014
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Ett steg per år från 2017 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Gaúcho 1Brazil2025Vinnare
  • Gaúcho 1Brazil2024Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil2022Vinnare
  • Carioca Série ABrazil2021Tvåa
  • Baiano 1Brazil2020Vinnare
  • Copa do NordesteBrazil2020Tvåa
  • Baiano 1Brazil2019Vinnare
  • Paulista A1Brazil2018Tvåa
  • Mineiro 1Brazil2017Vinnare
16 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2014 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America2008Tvåa
  • Copa do BrasilBrazil2007Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil2001Vinnare
  • Gaúcho 1Brazil2001Vinnare
  • Gaúcho 1Brazil2000Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil1999Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil1997Vinnare
  • Gaúcho 1Brazil1997Tvåa
  • Serie ABrazil1996Vinnare
  • Gaúcho 1Brazil1996Vinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America1996Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil1995Tvåa
  • Gaúcho 1Brazil1995Vinnare
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1995Vinnare
  • Inter Continental CupWorld1995Tvåa
  • Copa do BrasilBrazil1994Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.25 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.25snitt 1.511.80
HögstGremio1.65 p/m på 92
LägstBahia1.40 p/m på 55
Spann0.25 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.11 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Roger Machado Marques
  • Rutinerad306 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Roger Machado Marques med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare