FootSam
FOOTBALL DATA

Thiago Carpini Barbosa

Aktiv

Brazil · 42 år · Vitoria

189 matcher, 9 klubbar mellan 2019 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

189matcher
64–47–78V–O–F
1.26poäng/match
34 %vinstprocent
239poäng
184–237mål
-53målskillnad
64hållna nollor
644778
Bäst iJuventude1.39 p/m70 matcher
Svagast iGuarani Campinas1.19 p/m31 matcher
Bästa säsong20231.94 p/m32 matcher
Flest matcherVitoria80 matcher

141 av 189 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20192026
Guarani Campinas2019–2020
Oeste2020
Santo André2021–2022
Água Santa2022–2023
Juventude2023–2024
Vitoria2024–nu

Poäng per match, period för period

Juventude 2023–20241.9432
Guarani Campinas 2019–20201.3625
Vitoria 2024–nu1.2580
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Guarani CampinasBrazil2019–202025104111923341.36
OesteBrazil2020inga matcher i vår databas
Inter de Limeira2021inga matcher i vår databas
Santo André2021–2022inga matcher i vår databas
FerroviáriaBrazil2022inga matcher i vår databas
Água Santa2022–2023inga matcher i vår databas
JuventudeBrazil2023–202432171143924621.94
Sao PauloBrazil20241010001
VitoriaBrazil2024–nu80262232801011001.25

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.39 p/mJuventudepå 70 matcher
Bästa målskillnad-0.26 per matchVitoria80–101 på 80 matcher
Flest matcher80Vitoria26–22–32
Flest vinster26Vitoriapå 80 matcher
Flest poäng100Vitoriapå 80 matcher
Längsta sejour80 matcherVitoria2024–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231920232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123OesteJuventudeSao PauloVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriasnitt 1.26match 1189
Starkaste sträckan1.76 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 3269 · 2020-10-052024-04-11OesteJuventudeSao Paulo18 vinster av 38 · 4330
Svagaste sträckan0.82 p/m0.44 mot karriärsnittetMatch 111148 · 2025-04-062025-08-09JuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoriaJuventudeVitoria6 vinster av 38 · 2758

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.35.

4-2-3-163 33.9 %1.35 p/m
4-3-338 20.4 %1.16 p/m
4-4-222 11.8 %1.27 p/m
4-1-4-116 8.6 %1.06 p/m
3-4-2-112 6.5 %1.25 p/m
5-4-110 5.4 %1.00 p/m
3-4-38 4.3 %
4-3-1-25 2.7 %
4-4-1-14 2.2 %
5-3-24 2.2 %
3-4-1-23 1.6 %
4-5-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Vitoria
4-2-3-14-1-4-1
79
Juventude
4-2-3-14-4-24-3-3
70
Guarani Campinas
4-3-34-2-3-1
30

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 186 matcher mellan 2019 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Juventude2023-05-212023-11-25

UnderHan1.94 32
EfterRoger Machado Marques1.47 19−0.47

Sao Paulo2024-02-042024-04-18

UnderHan0.80 5−0.83
EfterFrancisco Zubeldia Luis1.72 50+0.92

Vitoria2024-05-222025-12-07

UnderHan1.25 80−0.37
EfterVentura Jair1.17 30−0.08

Juventude2025-03-292025-12-07

FöreFábio Matias1.38 8
UnderHan0.92 38−0.46
EfterBarbieri Mauricio1.81 31+0.89

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 3 andraplatser sedan 2019
23
24
25

Ett steg per år från 2023 till 2025, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Baiano 1Brazil2025Tvåa
  • Supercopa do BrasilBrazil2024Vinnare
  • Serie BBrazil2023Tvåa
  • Paulista A1Brazil2023Tvåa
4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2019 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Serie DBrazil2012Tvåa
  • Baiano 1Brazil2009Tvåa
  • Mineiro 1Brazil2008Tvåa
  • Mineiro 1Brazil2007Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.20 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.04snitt 1.291.54
HögstJuventude1.39 p/m på 70
LägstGuarani Campinas1.19 p/m på 31
Spann0.20 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.08 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Thiago Carpini Barbosa med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.