FootSam
FOOTBALL DATA

Jair Zaksauskas Ribeiro Ventura

Aktiv

Brazil · 47 år · Avai

302 matcher, 9 klubbar mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

302matcher
102–80–120V–O–F
1.28poäng/match
34 %vinstprocent
386poäng
337–368mål
-31målskillnad
85hållna nollor
10280120
Bäst iAtletico Goianiense1.73 p/m33 matcher
Svagast iSport Recife1.08 p/m39 matcher
Bästa säsong20231.95 p/m19 matcher
Flest matcherBotafogo65 matcher

290 av 302 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Botafogo2016–2017
Santos2018
Sport Recife2020–2021
Juventude2021–2022
Goias2022
Goias2024–2025
Avai2025–nu

Poäng per match, period för period

Atletico Goianiense 2023–20241.8329
Botafogo 2016–20171.5064
Avai 2025–nu1.4738
Juventude 2021–20221.2516
Goias 20221.2438
Santos 20181.2313
Juventude 20241.1817
Sport Recife 2020–20211.0839
Corinthians 20181.0018
Chapecoense-sc 20210.4715
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BotafogoBrazil2016–2017642715227060961.50
SantosBrazil2018135172019161.23
CorinthiansBrazil2018184681218181.00
Sport RecifeBrazil2020–202139126213353421.08
Chapecoense-scBrazil2021151410142670.47
JuventudeBrazil2021–2022165561519201.25
GoiasBrazil2022381114133948471.24
Atletico GoianienseBrazil2023–20242916584629531.83
JuventudeBrazil2024175572126201.18
GoiasBrazil2024–2025inga matcher i vår databas
AvaiBrazil2025–nu381414105040561.47

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.73 p/mAtletico Goianiensepå 33 matcher
Bästa målskillnad+0.48 per matchAtletico Goianiense51–35 på 33 matcher
Flest matcher65Botafogo27–16–22
Flest vinster27Botafogopå 65 matcher
Flest poäng97Botafogopå 65 matcher
Längsta sejour64 matcherBotafogo2016–2017

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123161718202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123SantosCorinthiansSport RecifeChapecoense-scJuventudeGoiasAtletico GoianienseJuventudeAvaisnitt 1.28match 1302
Starkaste sträckan1.71 p/m+0.43 mot karriärsnittetMatch 214251 · 2023-08-072024-08-11Atletico GoianienseJuventude19 vinster av 38 · 5842
Svagaste sträckan0.68 p/m0.60 mot karriärsnittetMatch 120157 · 2020-11-142021-10-13Sport RecifeChapecoense-scJuventude6 vinster av 38 · 3261

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-1-1 1.69 mot 1.24.

4-2-3-1126 42.3 %1.24 p/m
4-4-239 13.1 %1.38 p/m
4-3-330 10.1 %1.40 p/m
4-1-4-123 7.7 %1.30 p/m
5-4-119 6.4 %1.26 p/m
4-3-1-216 5.4 %1.56 p/m
4-4-1-116 5.4 %1.69 p/m
3-4-310 3.4 %0.90 p/m
3-4-2-14 1.3 %
3-5-24 1.3 %
4-1-3-23 1 %
3-4-1-22 0.7 %
4-2-42 0.7 %
4-3-2-12 0.7 %
5-3-22 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Botafogo
4-2-3-14-4-1-14-3-1-2
62
Goias
5-4-1
41
Sport Recife
4-2-3-1
39
Avai
4-4-24-2-3-1
38
Juventude
4-2-3-14-4-2
36
Atletico Goianiense
4-2-3-14-3-3
33
Corinthians
4-2-3-14-1-4-1
19
Santos
4-3-34-2-3-1
15
Chapecoense-sc
4-2-3-14-3-33-4-3
15

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 298 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Botafogo2016-08-212017-12-03

FöreRicardo Gomes1.65 54
UnderHan1.49 65−0.16
EfterAlberto Valentim do Carmo Neto1.31 13−0.18

Santos2018-04-152018-07-22

FöreElano1.43 7
UnderHan1.20 15−0.23

Corinthians2018-09-092018-12-02

FöreOsmar Loss1.32 19
UnderHan0.95 19−0.37
EfterFábio Carille1.50 48+0.55

Sport Recife2020-08-092021-03-10

FöreGuto Ferreira1.70 40
UnderHan1.08 39−0.62
EfterUmberto Louzer0.88 17−0.20

Chapecoense-sc2021-06-022021-08-01

UnderHan0.47 15
EfterPintado0.64 14+0.17

Juventude2021-10-032021-12-10

UnderHan1.25 16
EfterEduardo Alexandre Baptista1.00 17−0.25

Juventude2024-07-212024-10-26

FöreRoger Machado Marques1.47 19
UnderHan1.05 20−0.42
EfterFábio Matias1.38 8+0.33

Avai2025-04-062025-11-23

FöreEnderson Alves Moreira1.47 19
UnderHan1.47 38
EfterAlmeida Cauan de1.05 20−0.42

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2016
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2018 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Goiano 1Brazil2024Vinnare
  • Copa do BrasilBrazil2018Tvåa
1 merit före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Serie BBrazil2015Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.65 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.93snitt 1.361.88
HögstAtletico Goianiense1.73 p/m på 33
LägstSport Recife1.08 p/m på 39
Spann0.65 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 6 klubbar är 0.22 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Jair Zaksauskas Ribeiro Ventura
  • Rutinerad302 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Jair Zaksauskas Ribeiro Ventura med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare