FootSam
FOOTBALL DATA

F. Bustos

Aktiv

Argentina · 57 år · Olimpia

101 matcher, 12 klubbar, 4 länder mellan 2019 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

101matcher
29–30–42V–O–F
1.16poäng/match
29 %vinstprocent
117poäng
127–140mål
-13målskillnad
23hållna nollor
293042
Bäst iBarcelona SC1.41 p/m34 matcher
Svagast iAmerica Mineiro0.63 p/m24 matcher
Bästa säsong20221.37 p/m30 matcher
Flest matcherBarcelona SC34 matcher

95 av 101 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Macara2013
Delfín2015–2016
Delfín2018–2019
Barcelona SC2019–2022
Santos2022
Barcelona SC2022–2023
Universitario2024–2025
Olimpia2025–nu

Poäng per match, period för period

Barcelona SC 2019–20221.5024
Santos 20221.4025
America Mineiro 20230.5522
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Manta FC2010inga matcher i vår databas
Deportivo Quito2011inga matcher i vår databas
Imbabura2011inga matcher i vår databas
Técnico Universitario2011–2012inga matcher i vår databas
MacaraEcuador2013inga matcher i vår databas
Manta FC2013inga matcher i vår databas
Delfín2015–2016inga matcher i vår databas
LDU Portoviejo2017inga matcher i vår databas
Delfín2018–20194220628
Barcelona SCEcuador2019–202224113103527361.50
SantosBrazil20222581163025351.40
Barcelona SCEcuador2022–20234103363
America MineiroBrazil20232226142546120.55
UniversitarioPeru2024–20256123595
OlimpiaParaguay2025–nu61239115

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.41 p/mBarcelona SCpå 34 matcher
Bästa målskillnad+0.18 per matchBarcelona SC47–41 på 34 matcher
Flest matcher34Barcelona SC14–6–14
Flest vinster14Barcelona SCpå 34 matcher
Flest poäng48Barcelona SCpå 34 matcher
Längsta sejour25 matcherSantos2022–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012319202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Barcelona SCSantosBarcelona SCAmerica MineiroUniversitarioOlimpiasnitt 1.16match 1101
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.42 mot karriärsnittetMatch 138 · 2019-01-222022-04-24DelfínBarcelona SCSantos17 vinster av 38 · 5336
Svagaste sträckan0.66 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 6198 · 2023-05-042025-04-23Barcelona SCAmerica MineiroUniversitarioOlimpia5 vinster av 38 · 4175

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.61 mot 1.29.

4-2-3-141 41 %1.29 p/m
4-4-218 18 %1.61 p/m
4-3-310 10 %0.50 p/m
3-5-29 9 %
3-1-4-23 3 %
3-4-33 3 %
4-3-1-23 3 %
5-3-23 3 %
3-4-1-22 2 %
4-1-3-22 2 %
4-5-12 2 %
5-4-12 2 %
3-4-2-11 1 %
4-4-1-11 1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Barcelona SC
4-2-3-14-4-2
34
Santos
4-2-3-14-4-24-3-3
26

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 100 matcher mellan 2019 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

America Mineiro2023-08-112023-12-06

FöreVágner Carmo Mancini1.29 84
UnderHan0.63 24−0.66
EfterCauan de Almeida1.46 24+0.83

Universitario2024-04-032024-05-28

UnderHan0.83 6−0.61
EfterJorge Daniel Fossati Lurachi1.13 8+0.30

Olimpia2025-04-022025-05-29

UnderHan0.83 6
EfterPablo Sanchez1.89 9+1.06

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 4 andraplatser sedan 2010
11
13
15
17
19
21
23
24

Ett steg per år från 2011 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Liga 1Peru2024Vinnare
  • Liga ProEcuador2022Tvåa
  • Supercopa de EcuadorEcuador2021Tvåa
  • Liga ProEcuador2020Vinnare
  • Liga ProEcuador2019Vinnare
  • Copa EcuadorEcuador2019Tvåa
  • Liga Pro Serie BEcuador2015Tvåa
  • Liga Pro Serie BEcuador2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.78 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.48snitt 1.161.56
HögstBarcelona SC1.41 p/m på 34
LägstAmerica Mineiro0.63 p/m på 24
Spann0.78 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.34 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

F. Bustos
  • Tunga uppdrag1.16 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Resande tränare6 klubbar, 17 matcher i snitt på varje
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför F. Bustos med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare