FootSam
FOOTBALL DATA

Ricardo Mohamed Matijevich Antonio

Aktiv

Argentina · 56 år · Toluca

317 matcher, 10 klubbar, 4 länder mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

317matcher
145–94–78V–O–F
1.67poäng/match
46 %vinstprocent
529poäng
538–361mål
+177målskillnad
92hållna nollor
1459478
Bäst iToluca1.94 p/m88 matcher
Svagast iHuracan0.80 p/m20 matcher
Bästa säsong20242.09 p/m23 matcher
Flest matcherMonterrey136 matcher

307 av 317 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20082026
Colón2008–2010
Independiente2010–2011
Club Tijuana2011–2013
Club America2013–2014
Monterrey2015–2018
Huracan2018–2019
Monterrey2019–2020
Toluca2024–nu

Poäng per match, period för period

Toluca 2024–nu1.9488
Atletico-MG 20221.8425
Monterrey 2015–20181.7180
Monterrey 2019–20201.7151
U.N.A.M. - Pumas 20231.5026
Celta Vigo 20181.2711
Huracan 2018–20190.6715
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ColónArgentina2008–2010inga matcher i vår databas
IndependienteArgentina2010–2011inga matcher i vår databas
Club TijuanaMexico2011–2013inga matcher i vår databas
HuracanArgentina2013inga matcher i vår databas
Club AmericaMexico2013–2014inga matcher i vår databas
MonterreyMexico2015–201880382319138881371.71
Celta VigoSpain2018113531814141.27
HuracanArgentina2018–2019151771020100.67
MonterreyMexico2019–2020512415128661871.71
Atletico-MGBrazil202225121034126461.84
U.N.A.M. - PumasMexico20232611694030391.50
TolucaMexico2024–nu88502117178921711.94

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.94 p/mTolucapå 88 matcher
Bästa målskillnad+0.98 per matchToluca178–92 på 88 matcher
Flest matcher136Monterrey62–41–33
Flest vinster62Monterreypå 136 matcher
Flest poäng227Monterreypå 136 matcher
Längsta sejour88 matcherToluca2024–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316171819202223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Celta VigoHuracanMonterreyAtletico-MGU.N.A.M. - PumasTolucasnitt 1.67match 1317
Starkaste sträckan2.26 p/m+0.59 mot karriärsnittetMatch 233270 · 2025-01-302025-10-18Toluca26 vinster av 38 · 9343
Svagaste sträckan0.95 p/m0.72 mot karriärsnittetMatch 79116 · 2018-04-222019-10-07MonterreyCelta VigoHuracanMonterrey7 vinster av 38 · 4956

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.81 mot 1.74.

4-2-3-1103 38.9 %1.74 p/m
4-4-276 28.7 %1.66 p/m
4-3-326 9.8 %1.81 p/m
5-3-219 7.2 %1.74 p/m
3-4-2-19 3.4 %
3-4-39 3.4 %
4-1-4-16 2.3 %
4-1-3-24 1.5 %
5-4-14 1.5 %
3-1-4-22 0.8 %
3-4-1-22 0.8 %
4-3-1-22 0.8 %
4-2-2-21 0.4 %
4-4-1-11 0.4 %
4-5-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Monterrey
4-4-24-3-34-2-3-1
93
Toluca
4-2-3-1
81
Atletico-MG
4-2-3-1
30
U.N.A.M. - Pumas
4-2-3-14-4-2
28
Huracan
4-4-2
20
Celta Vigo
4-4-2
13

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 265 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Monterrey2016-07-172018-05-06

UnderHan1.68 82
EfterD. Alonso1.76 63+0.08

Celta Vigo2018-08-182018-11-11

FöreUnzué1.29 38
UnderHan1.15 13−0.14
EfterJosé Miguel Azevedo Cardoso0.73 15−0.42

Huracan2018-12-042019-05-08

UnderHan0.80 20
EfterJuan Pablo Vojvoda1.13 8+0.33

Monterrey2019-10-072020-11-23

FöreD. Alonso1.76 63
UnderHan1.65 54−0.11

Atletico-MG2022-02-202022-07-21

FöreAlexi Stival2.28 60
UnderHan1.84 31−0.44

U.N.A.M. - Pumas2023-04-032023-12-11

FöreR. Puente0.92 12
UnderHan1.48 29+0.56
EfterG. Lema1.44 54−0.04

Toluca2025-01-112026-08-31

UnderHan1.94 88+0.17

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7titlar och 3 andraplatser sedan 2008
10
12
14
16
18
20
22

Ett steg per år från 2010 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Supercopa do BrasilBrazil2022Vinnare
  • Mineiro 1Brazil2022Vinnare
  • Liga MXMexico2019/2020Vinnare
  • Copa MXMexico2019/2020Vinnare
  • Liga MXMexico2017/2018 AperturaTvåa
  • Copa MXMexico2017/2018 AperturaVinnare
  • Liga MXMexico2015/2016 ClausuraTvåa
  • Liga MXMexico2012/2013 AperturaVinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America2011/2012Tvåa
  • CONMEBOL SudamericanaSouth-America2010Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.14 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.65snitt 1.692.09
HögstToluca1.94 p/m på 88
LägstHuracan0.80 p/m på 20
Spann1.14 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.28 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Ricardo Mohamed Matijevich Antonio
  • Rutinerad317 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Ricardo Mohamed Matijevich Antonio med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare