FootSam
FOOTBALL DATA

Matías Jesús Almeyda

Aktiv

Argentina · 52 år · Monterrey

380 matcher, 7 klubbar, 5 länder mellan 2015 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

380matcher
163–90–127V–O–F
1.52poäng/match
43 %vinstprocent
579poäng
584–490mål
+94målskillnad
122hållna nollor
16390127
Bäst iAEK Athens FC1.94 p/m139 matcher
Svagast iSevilla1.00 p/m26 matcher
Bästa säsong20222.10 p/m51 matcher
Flest matcherAEK Athens FC139 matcher

357 av 380 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
River Plate2011–2012
Banfield2013–2015
AEK Athens FC2022–2025
Sevilla2025–2026
Monterrey2026–nu

Poäng per match, period för period

AEK Athens FC 2022–20251.97137
Monterrey 2026–nu1.8010
Banfield 2013–20151.4418
Guadalajara Chivas 2015–20181.3684
San Jose Earthquakes 2019–20221.23100
Sevilla 2025–20261.0824
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
River PlateArgentina2011–2012inga matcher i vår databas
BanfieldArgentina2013–2015187562220261.44
Guadalajara ChivasMexico2015–20188429272899941141.36
San Jose EarthquakesUSA2019–20221003324431511841231.23
AEK Athens FCGreece2022–20251378127292511202701.97
SevillaSpain2025–20262475123139261.08
MonterreyMexico2026–nu106042015181.80

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.94 p/mAEK Athens FCpå 139 matcher
Bästa målskillnad+0.93 per matchAEK Athens FC252–123 på 139 matcher
Flest matcher139AEK Athens FC81–27–31
Flest vinster81AEK Athens FCpå 139 matcher
Flest poäng270AEK Athens FCpå 139 matcher
Längsta sejour137 matcherAEK Athens FC2022–2025

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123151617181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Guadalajara ChivasSan Jose EarthquakesAEK Athens FCSevillaMonterreysnitt 1.52match 1380
Starkaste sträckan2.42 p/m+0.90 mot karriärsnittetMatch 215252 · 2022-09-172023-05-08AEK Athens FC29 vinster av 38 · 7617
Svagaste sträckan0.87 p/m0.65 mot karriärsnittetMatch 335372 · 2025-02-262026-07-26AEK Athens FCSevillaMonterrey9 vinster av 38 · 4369

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-1-2 2.32 mot 1.39.

4-2-3-1166 53.2 %1.39 p/m
4-1-4-138 12.2 %1.37 p/m
4-3-1-237 11.9 %2.32 p/m
4-4-212 3.8 %1.42 p/m
4-4-1-111 3.5 %1.55 p/m
3-4-310 3.2 %1.00 p/m
4-3-310 3.2 %1.20 p/m
3-4-2-18 2.6 %
4-1-3-27 2.2 %
5-3-24 1.3 %
3-5-23 1 %
5-4-12 0.6 %
3-1-4-21 0.3 %
3-3-1-31 0.3 %
3-4-1-21 0.3 %
4-3-2-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

AEK Athens FC
4-2-3-14-3-1-2
122
San Jose Earthquakes
4-2-3-14-1-4-1
96
Sevilla
4-2-3-1
25
Monterrey
4-2-3-13-4-2-1
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 312 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

San Jose Earthquakes2019-03-032022-04-16

FöreS. Ralston0.17 6
UnderHan1.21 103+1.04
EfterAlex Covelo1.20 30−0.01

AEK Athens FC2022-05-012025-05-11

UnderHan1.94 139
EfterMarko Nikolic2.14 58+0.20

Sevilla2025-08-172025-10-24

FöreJoaquín Caparrós0.71 7
UnderHan1.30 10+0.59

Monterrey2026-07-192026-08-31

FöreNicolas Sanchez1.15 20
UnderHan1.80 10+0.65

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

9titlar och 3 andraplatser sedan 2011
11
13
15
17
19
21
23

Ett steg per år från 2011 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super League 1Greece2023/2024Tvåa
  • Super League 1Greece2022/2023Vinnare
  • CupGreece2022/2023Vinnare
  • Concacaf Champions CupNc-America2018Vinnare
  • Liga MXMexico2016/2017 ClausuraVinnare
  • Copa MXMexico2016/2017 AperturaTvåa
  • Copa MXMexico2016/2017 ClausuraVinnare
  • Campeón de CampeonesMexico2016/2017Tvåa
  • Supercopa MXMexico2016Vinnare
  • Copa MXMexico2015/2016 AperturaVinnare
  • Primera NacionalArgentina2013/2014Vinnare
  • Primera NacionalArgentina2011/2012Vinnare
5 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2011 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1996Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1994/1995 AperturaVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1993/1994 AperturaVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1992/1993 AperturaTvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1991/1992 AperturaVinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.94 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.85snitt 1.522.09
HögstAEK Athens FC1.94 p/m på 139
LägstSevilla1.00 p/m på 26
Spann0.94 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.35 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Matías Jesús Almeyda
  • Rutinerad380 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell5 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Matías Jesús Almeyda med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare