FootSam
FOOTBALL DATA

Besnik Hasi

Aktiv

Albania · 54 år · Anderlecht

338 matcher, 6 klubbar, 4 länder mellan 2014 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

338matcher
143–89–106V–O–F
1.53poäng/match
42 %vinstprocent
518poäng
504–433mål
+71målskillnad
103hållna nollor
14389106
Bäst iAnderlecht1.73 p/m138 matcher
Svagast iAl-Ahli Jeddah1.14 p/m28 matcher
Bästa säsong20151.83 p/m46 matcher
Flest matcherAnderlecht138 matcher

221 av 338 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20142026
Anderlecht2014–2016
Al-Raed2018–2021
Al-Ahli Jeddah2021–2022
KV Mechelen2023–2025
Anderlecht2025–nu

Poäng per match, period för period

Anderlecht 2014–20161.80107
KV Mechelen 2023–20251.5256
Anderlecht 2025–nu1.4831
Al-Raed 2018–20211.3397
Al-Ahli Jeddah 2021–20221.1724
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
AnderlechtBelgium2014–20161075528241731091931.80
Legia WarszawaPoland201663307212
Olympiakos PiraeusGreece2017651013516
Al-RaedSaudi-Arabia2018–2021973524381341531291.33
Al-Ahli JeddahSaudi-Arabia2021–20222461083133281.17
KV MechelenBelgium2023–2025562413199474851.52
AnderlechtBelgium2025–nu31137113733461.48

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.73 p/mAnderlechtpå 138 matcher
Bästa målskillnad+0.49 per matchAnderlecht210–142 på 138 matcher
Flest matcher138Anderlecht68–35–35
Flest vinster68Anderlechtpå 138 matcher
Flest poäng239Anderlechtpå 138 matcher
Längsta sejour107 matcherAnderlecht2014–2016

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232013 · Anderlecht · 2.15 p/m på 13 matcher132014 · Anderlecht · 1.69 p/m på 48 matcher2015 · Anderlecht · 1.83 p/m på 46 matcher2016 · Legia Warszawa · 1.71 p/m på 7 matcher2017 · Olympiakos Piraeus · 1.91 p/m på 11 matcher2018 · Al-Raed · 1.27 p/m på 30 matcher2019 · Al-Raed · 1.52 p/m på 33 matcher2020 · Al-Raed · 1.24 p/m på 33 matcher2021 · Al-Ahli Jeddah · 1.07 p/m på 27 matcher2022 · Al-Ahli Jeddah · 1.50 p/m på 2 matcher2023 · KV Mechelen · 1.81 p/m på 27 matcher2024 · KV Mechelen · 1.12 p/m på 41 matcher2025 · Anderlecht · 1.80 p/m på 20 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Legia WarszawaOlympiakos PiraeusAl-RaedAl-Ahli JeddahKV MechelenAnderlechtsnitt 1.53match 1338
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.44 mot karriärsnittetMatch 5794 · 2015-05-032016-02-18Anderlecht21 vinster av 38 · 6234
Svagaste sträckan0.97 p/m0.56 mot karriärsnittetMatch 291328 · 2024-11-022025-09-26KV MechelenAnderlecht8 vinster av 38 · 4148

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 2.17 mot 1.43.

4-2-3-194 44.5 %1.43 p/m
3-4-2-133 15.6 %1.33 p/m
4-4-217 8.1 %1.12 p/m
4-3-314 6.6 %1.29 p/m
3-4-312 5.7 %2.17 p/m
3-5-29 4.3 %
3-4-1-27 3.3 %
4-1-4-16 2.8 %
4-3-2-16 2.8 %
5-3-24 1.9 %
4-5-13 1.4 %
3-1-4-22 0.9 %
4-3-1-22 0.9 %
4-2-2-21 0.5 %
5-4-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Al-Raed
4-2-3-1
88
KV Mechelen
3-4-2-14-2-3-13-4-3
55
Anderlecht
4-2-3-1
29
Al-Ahli Jeddah
4-2-3-14-3-3
26

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 211 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Anderlecht2014-03-022016-05-01

UnderHan1.80 107+0.02

Legia Warszawa2016-07-122016-09-14

UnderHan1.71 7
EfterJ. Magiera1.23 13−0.48

Olympiakos Piraeus2017-07-252017-09-24

FöreT. Lemonis2.29 7
UnderHan1.91 11−0.38
EfterT. Lemonis1.78 18−0.13

Al-Raed2018-08-302021-05-30

FöreA. Ilić1.43 7
UnderHan1.33 97−0.10
EfterPablo Machín1.26 19−0.07

Al-Ahli Jeddah2021-08-132022-05-05

FöreL. Reghecampf1.18 11
UnderHan1.14 28−0.04

KV Mechelen2023-11-112025-03-02

UnderHan1.49 57
EfterFrederic Vanderbiest1.28 58−0.21

Anderlecht2025-03-302025-07-24

FöreDavid Hubert1.68 41
UnderHan1.08 12−0.60

Anderlecht2025-11-012025-12-13

UnderHan2.57 7
EfterJeremy Taravel0.83 6−1.74

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 3 andraplatser sedan 2014
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2014 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • CupBelgium2024/2025Tvåa
  • Super CupPoland2016/2017Tvåa
  • CupBelgium2014/2015Tvåa
  • Super CupBelgium2014/2015Vinnare
20 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2014 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • First Division ABelgium2013/2014Vinnare
  • Super CupBelgium2013/2014Vinnare
  • First Division ABelgium2012/2013Vinnare
  • Super CupBelgium2012/2013Vinnare
  • First Division ABelgium2011/2012Vinnare
  • Super CupBelgium2010/2011Vinnare
  • First Division ABelgium2009/2010Vinnare
  • First Division ABelgium2008/2009Tvåa
  • Super CupBelgium2008/2009Tvåa
  • First Division ABelgium2004/2005Tvåa
  • Super CupBelgium2004/2005Tvåa
  • First Division ABelgium2003/2004Vinnare
  • First Division ABelgium2002/2003Tvåa
  • Super CupBelgium2001/2002Vinnare
  • First Division ABelgium2000/2001Vinnare
  • Super CupBelgium2000/2001Vinnare
  • CupBelgium1999/2000Vinnare
  • Super CupBelgium1999/2000Tvåa
  • First Division ABelgium1998/1999Vinnare
  • Super CupBelgium1998/1999Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.59 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.99snitt 1.511.88
HögstAnderlecht1.73 p/m på 138
LägstAl-Ahli Jeddah1.14 p/m på 28
Spann0.59 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.21 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Besnik Hasi
  • Rutinerad338 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Besnik Hasi med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare