FootSam
FOOTBALL DATA

John Antonius van den Brom

Aktiv

Netherlands · 59 år · Vitesse

604 matcher, 8 klubbar, 4 länder mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

604matcher
306–130–168V–O–F
1.74poäng/match
51 %vinstprocent
1048poäng
1136–804mål
+332målskillnad
183hållna nollor
306130168
Bäst iAZ Alkmaar1.79 p/m211 matcher
Svagast iGenk1.58 p/m59 matcher
Bästa säsong20172.15 p/m40 matcher
Flest matcherAZ Alkmaar211 matcher

371 av 604 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
ADO Den Haag2010–2011
Vitesse2011–2012
Anderlecht2012–2014
AZ Alkmaar2014–2019
Utrecht2019–2020
Genk2020–2021
Lech Poznan2022–2023
Vitesse2024–nu

Poäng per match, period för period

AZ Alkmaar 2014–20191.79211
Lech Poznan 2022–20231.7977
Anderlecht 2012–20141.7883
Utrecht 2019–20201.7739
ADO Den Haag 2010–20111.6638
Vitesse 2011–20121.6338
Genk 2020–20211.5958
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
ADO Den HaagNetherlands2010–201138196137564631.66
VitesseNetherlands2011–201238188125748621.63
AnderlechtBelgium2012–201483441623162961481.78
AZ AlkmaarNetherlands2014–201921111241584052953771.79
UtrechtNetherlands2019–202039209107750691.77
GenkBelgium2020–20215827112011687921.59
Al TaawonSaudi-Arabia2022411211104
Lech PoznanPoland2022–202377392117130841381.79
VitesseNetherlands2024–nu1001130

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.79 p/mAZ Alkmaarpå 211 matcher
Bästa målskillnad+0.80 per matchAnderlecht162–96 på 83 matcher
Flest matcher211AZ Alkmaar112–41–58
Flest vinster112AZ Alkmaarpå 211 matcher
Flest poäng377AZ Alkmaarpå 211 matcher
Längsta sejour211 matcherAZ Alkmaar2014–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231026

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123VitesseAnderlechtAZ AlkmaarUtrechtGenkAl TaawonLech PoznanVitesseTwentesnitt 1.74match 1604
Starkaste sträckan2.26 p/m+0.52 mot karriärsnittetMatch 286323 · 2017-05-172018-03-31AZ Alkmaar27 vinster av 38 · 8739
Svagaste sträckan1.16 p/m0.58 mot karriärsnittetMatch 442479 · 2021-07-172022-07-16GenkAl TaawonLech Poznan12 vinster av 38 · 6371

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.82 mot 1.74.

4-3-3160 46.9 %1.74 p/m
4-2-3-1114 33.4 %1.82 p/m
4-4-1-116 4.7 %1.56 p/m
4-3-1-214 4.1 %1.21 p/m
3-4-313 3.8 %1.62 p/m
4-1-4-111 3.2 %1.64 p/m
4-4-26 1.8 %
5-3-22 0.6 %
3-4-1-21 0.3 %
3-4-2-11 0.3 %
3-5-21 0.3 %
4-1-2-31 0.3 %
4-2-1-31 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

AZ Alkmaar
4-3-3
119
Lech Poznan
4-2-3-14-4-1-1
79
Genk
4-2-3-14-3-33-4-3
51
Twente
4-2-3-14-3-3
46
Utrecht
4-3-34-3-1-2
38

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 341 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

ADO Den Haag2010-08-082011-05-29

UnderHan1.66 38
EfterMaurice Steijn1.05 88−0.61

Vitesse2011-08-072012-05-20

UnderHan1.63 38
EfterF. Rutten1.88 34+0.25

Anderlecht2012-07-282014-02-21

UnderHan1.78 83
EfterBesnik Hasi1.80 107+0.02

AZ Alkmaar2014-09-132019-05-15

UnderHan1.79 211
EfterArend Martijn Slot1.93 58+0.14

Utrecht2019-07-252020-11-01

UnderHan1.77 39
EfterR. Hake1.50 60−0.27

Genk2020-11-222021-12-05

UnderHan1.58 59
EfterB. Storck1.67 24+0.09

Al Taawon2022-04-142022-05-29

UnderHan1.43 7+0.33

Lech Poznan2022-07-052023-12-16

FöreMaciej Skorza2.09 46
UnderHan1.79 81−0.30
EfterM. Rumak1.25 16−0.54

Twente2025-08-102026-08-30

FöreJ. Oosting1.68 91
UnderHan1.72 47+0.04

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 5 andraplatser sedan 2010
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Ett steg per år från 2012 till 2022, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupPoland2022/2023Tvåa
  • Super CupBelgium2021/2022Tvåa
  • First Division ABelgium2020/2021Tvåa
  • CupBelgium2020/2021Vinnare
  • KNVB BekerHolland2017/2018Tvåa
  • KNVB BekerHolland2016/2017Tvåa
  • Super CupBelgium2013/2014Vinnare
  • First Division ABelgium2012/2013Vinnare
  • Super CupBelgium2012/2013Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.21 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.43snitt 1.741.94
HögstAZ Alkmaar1.79 p/m på 211
LägstGenk1.58 p/m på 59
Spann0.21 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 8 klubbar är 0.08 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

John Antonius van den Brom
  • Rutinerad604 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför John Antonius van den Brom med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare