FootSam
FOOTBALL DATA

Maciej Skorza

Aktiv

Urawa

184 matcher, 3 klubbar, 2 länder mellan 2021 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

184matcher
84–48–52V–O–F
1.63poäng/match
46 %vinstprocent
300poäng
265–184mål
+81målskillnad
73hållna nollor
844852
Bäst iLech Poznan2.09 p/m46 matcher
Svagast iUrawa1.48 p/m138 matcher
Bästa säsong20212.23 p/m40 matcher
Flest matcherUrawa138 matcher

140 av 184 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
UAE U232018–2020
Lech Poznan2021–2022
Urawa2023–2026
Urawa2026–nu

Poäng per match, period för period

Lech Poznan 2021–20222.0742
Urawa 2023–20261.51112
Urawa 2026–nu1.3526
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
UAE U232018–2020inga matcher i vår databas
Lech PoznanPoland2021–20224226978329872.07
UrawaJapan2023–20261124534331351131691.51
UrawaJapan2026–nu26105114036351.35

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.09 p/mLech Poznanpå 46 matcher
Bästa målskillnad+1.20 per matchLech Poznan90–35 på 46 matcher
Flest matcher138Urawa55–39–44
Flest vinster55Urawapå 138 matcher
Flest poäng204Urawapå 138 matcher
Längsta sejour112 matcherUrawa2023–2026

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232020 · Lech Poznan · 1.17 p/m på 6 matcher202021 · Lech Poznan · 2.23 p/m på 40 matcher212022 · Urawa · 2.00 p/m på 2 matcher222023 · Urawa · 1.60 p/m på 58 matcher232024 · Urawa · 1.29 p/m på 7 matcher242025 · Urawa · 1.40 p/m på 45 matcher252026 · Urawa · 1.38 p/m på 21 matcher262027 · Urawa · 1.20 p/m på 5 matcher27

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Urawasnitt 1.63match 1184
Starkaste sträckan2.24 p/m+0.61 mot karriärsnittetMatch 845 · 2021-07-302022-05-14Lech Poznan26 vinster av 38 · 8026
Svagaste sträckan1.11 p/m0.52 mot karriärsnittetMatch 144181 · 2025-08-222026-08-23Urawa11 vinster av 38 · 4451

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-1-1 2.17 mot 1.63.

4-2-3-197 77.6 %1.63 p/m
4-4-1-112 9.6 %2.17 p/m
4-4-28 6.4 %
4-3-34 3.2 %
4-1-4-12 1.6 %
3-4-2-11 0.8 %
3-4-31 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Urawa
4-2-3-1
81
Lech Poznan
4-2-3-14-4-1-1
44

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 125 matcher mellan 2020 och 2027. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Lech Poznan2021-04-172022-05-21

UnderHan2.09 46
EfterJohn Antonius van den Brom1.79 81−0.30

Urawa2023-02-182023-12-22

UnderHan1.62 60+0.02
EfterPer-Mathias Høgmo1.36 28−0.26

Urawa2024-10-192026-09-02

FöreN. Ikeda0.80 5
UnderHan1.37 78+0.57

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 2 andraplatser sedan 2018
21
22
23

Ett steg per år från 2021 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • J-League CupJapan2023Tvåa
  • AFC Champions League EliteAsia2022Vinnare
  • EkstraklasaPoland2021/2022Vinnare
  • CupPoland2021/2022Tvåa
8 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2018 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupPoland2015/2016Vinnare
  • EkstraklasaPoland2014/2015Vinnare
  • CupPoland2014/2015Tvåa
  • CupPoland2011/2012Vinnare
  • CupPoland2010/2011Vinnare
  • EkstraklasaPoland2008/2009Vinnare
  • EkstraklasaPoland2007/2008Vinnare
  • CupPoland2007/2008Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.61 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.33snitt 1.632.24
HögstLech Poznan2.09 p/m på 46
LägstUrawa1.48 p/m på 138
Spann0.61 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Maciej Skorza
  • Klubbyggare92 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Maciej Skorza med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare